| Tudatos Vásárló Markovics Vera
Viszket? Természetes megoldások szúnyogcsípésre
Ne vakard! Nyomj rá a körmöddel keresztet! Nyálazd be! – számtalan tanácsot hallottunk már gyerekkorunkban is arra, mit tegyünk és mit ne, hogy ne viszkessen annyira a szúnyogcsípés. Most összegyűjtöttünk méhány olyan megoldást, amely természetes úton enyhítheti a csípés kellemetlen tüneteit, a duzzanatot és a viszkető érzést.
Megírtuk már, hogyan védekezhetünk a kullancsok ellen vegyszermentesen, és azt is, milyen növények segíthetnek távol tartani a szúnyogokat.
Most azokat a megoldásokat szedtük össze, amelyek akkor jöhetnek jól, ha már “megtörtént a baj” – ami, lássuk be, nyáron egészen biztosan bekövetkezik.
A szúnyogirtásról
Itt jegyezzük meg, hogy a nyaranta fellángoló szúnyogok vs. irtsátok már ki őket! vitában mi csapkodva, viszketve, sziszegve bár, de a jelen körülményeket látva inkább a szúnyogokat választjuk. A központi szúnyogirtás ugyanis mind a mai napig vegyszerrel, nem szelektíven történik. Ez annyit jelent, hogy az idegmérgek, amit ilyenkor leszórnak, gyakorlatilag minden nem melegvérű állatra hatnak: minden egyes szúnyoggal együtt több száz egyéb rovar is elpusztul, ami az összes rovarfogyasztó fajra, végeredményben a teljes táplálékláncra hatást gyakorol – állítják egybehangzóan környezetvédelmi szakemberek. A lakott területek felett a levegőbe porlasztott deltametrin az emberi szervezetbe is bejut, és káros az egészségre. A biológiai védekezés ezzel szemben magasabb hatékonyságú lenne, és hosszú távon is eredményt hozna, célzottan a szúnyogokat érintené, nem beszélve arról, hogy nem épp a lakosságot permeteznék idegméreggel.
Miért viszket?
A szúnyogok csípéskor vért szívnak az emberből, egyúttal nyálat fecskendeznek a bőrbe. A nyáluk proteineket és véralvadásgátló anyagot tartalmaz, ami hisztamin termelésére készteti a szervezetünket. A hisztamin segíti a fehérvérsejtjeinket, hogy az érintett területre jussanak, kitágítja a hajszálereket. Mindezen reakciók hatására a megcsípett bőr viszketni kezd, gyulladási tüneteket produkál, duzzadttá, vörössé válik. Akik veleszületett toleranciával rendelkeznek, azoknál ezek a tünetek kevésbé jelentkeznek, akár el is maradhatnak.
Természetes módszerek a csípések kezelésére
✓ Aloe vera gél – nemcsak leégés esetén gyógyír, de a szúnyogcsípés gyulladásos folyamatát, a viszketést is képes enyhíteni. Mivel ez egy természetes antiszeptikum, fájdalmat is csillapít. Ha van otthon aloe vera növényünk, akkor vágjunk le a leveléből egy kis darabot, és a benne lévő géllel kenjük be a csípést, és ezt 2-3 óránként ismételjük meg. Ha 1 csepp geránium illóolajat is adunk a gélhez, az eredmény még biztosabb lesz.
✓ Almaecet – fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatása miatt több probléma kezelésére bevethetjük. Zsebkendőre öntve töröljük át vele a csípés területét. A viszketést és a tüneteket úgy is enyhíthetjük, ha hűvös, almaecetes vízzel öblögetjük az érintett területet.
✓ Afrikai bazsalikom – timol és kámfor tartalmának köszönhető, hogy csökkentheti a viszketést. Tegyünk friss levelet a csípésre. Illóolaját csak erősen hígítva használjuk! Például ideális ilyen esetekben a körömvirágolaj és az aloe vera együttes alkalmazása.
✓ Útifüvek – a különböző útifű-fajokat frissen használjuk, és lehetőleg onnan szedjük, ahol nem használtunk előtte benzines fűnyírót. Az útifű antibakteriális és gyulladásellenes szer. Apróra vágott pépjével, mint ahogy a petrezselymet szoktuk, dörzsöljük be a csípés helyét.
✓ Citromlé – pár csepp is segítség lehet, ha nincs más otthon. Mindenképpen tisztítja a sebet, és akadályozza a gyulladás kialakulását.
✓ Borsmenta – mentol tartalma miatt kiváló fájdalomcsillapító.
✓ Teafilter – tanintartalma segít kiszívni a szúnyog befecskendezett váladékát. A teafilterrel teát készítsünk, majd a filtert pár percre tegyük a mélyhűtőbe. Amikor már elég hideg, kössük rá egy zsebkendővel az érintett területre.
✓ Jégaku – konyharuhába csomagolva tegyük a gyulladt területre.
✓ Tényleg ne vakard – a vakarás csak ront a helyzeten: szervezetünk még több hisztamint küld a csípéshez, ami tovább erősíti a viszketést.
Házi balzsam a csípések gyors kezelésére
- 1 csapott evőkanál (kb. 15 gr) méhviasz
- 1 csapott evőkanál kókuszolaj
- 10 csepp levendula illóolaj (angustifolia)
- 3 csepp borsmenta illóolaj
A méhviaszt és a kókuszolajat vízfürdőn felolvasztjuk, s amikor kihűlt, hozzáadjuk az illóolajakat, majd a balzsamot tégelybe tesszük. Üres szőlőzsíros vagy stiftes tubusba téve könnyebben és higiénikusabban használhatjuk, így kevésbé kell attól tartani, hogy szennyező anyagok kerülnek a készítménybe. Ha gyerekeknek készítjük, a borsmenta illóolaj helyett vietnami eukaliptusz olajat teszünk a balzsamba, és a levendula mennyiségét is csökkentsük a felére. A csípésre kenjük.
Amellett, hogy ezek az illóolajok antibakteriális hatásúak, a levendula csökkenti a területen a gyulladást, a borsmenta fájdalomcsökkentő hatású és a viszketés is elviselhetőbbé válik.
Olvass még többet háztartás-zöldítés témában!
Kullancs ellen készíts kullancsriasztót illóolajokkal, pofon egyszerűen!
Kapcsolat lehet a takarítás és a gyerekkori elhízás között
A háztartási vegyszerek befolyásolhatják a termékenységet
Tiszta a lakás? Csak ne legyen antibakteriális!
Ezt az 5 tisztítószert kerüld, ha jót akarsz a családnak
Allergizáló illatanyagok a tisztítószereinkben
Környezetbarát házi szerekkel a penész ellen
A Green&Safe LIFE-styles projektet az Európai Unió LIFE alapja támogatja, az Agrárminisztérium társfinanszírozza. Azonosító: ENV GIE HU000622 Green&Safe LIFE-styles