| Tudatos Vásárló
Húsvéti tojásfestés természetesen – akár konyhai ételhulladékból
A környezetbarát húsvéti készülődés része, hogy a tojásokat természetes anyagokkal festjük színesre. Ha van kedved, tarts velünk, Tóthné Balázs Kata ökokör vezetőnk beavat minket abba, hogyan tudunk a boltokban kapható porok helyett a konyhádban található alapanyagok, akár maradék zöldséghéj segítségével tojásokat festeni.
A tojásfestés nálunk hagyományosan vöröshagyma héjjal történik, attól függően, mennyi ideig hagyjuk benne a tojásokat, lesznek téglabarnától kezdve sötétbarnák. Élénken emlékszem, milyen boldog voltam, amikor először tudtam önállóan a kertben szedett viráglevelet egy nejlonharisnya segítségével rögzíteni a tojásra. Most már egyedül készítem ezeket évről-évre bevonva a kisfiaimat is, hadd tanulják meg ők is a természetes, környezetbarát tojásfestést!
Tojásvásárlás
Gyönyörű színes húsvéti tojások képeivel van tele az internet, és akadnak köztük olyanok is, amelyeket természetes alapanyagokkal festettek be. Ezeket az élénk színeket fehér héjú tojások befestésével értik el, ilyet viszont itthon sajnos már nem lehet kapni. A mi világosbarna héjú tojásainkat természetes módszerekkel elsősorban sötétebb árnyalatúra tudjuk befesteni, de még így is széles a paletta.
Az interneten találtunk egy trükköt, hogyan lehet világosítani a tojáshéj barnás színén. Bár mi magunk nem próbáltuk ki, mivel viszonylag egyszerű megoldás (nem kell hozzá más, mint ecet, víz és dörzsiszivacs) megosztjuk, hátha tényleg bejön valakinek: azonos mennyiségű vizet és ecetet összekeverünk, annyit, hogy a tojásainkat ellepje. A kifújt tojásokat beletesszük, és forrásig melegítjük, közben a tojásokat többször megforgatjuk. Ezután langyosra hűtjük, és dörzsi szivaccsal ledörzsöljük róla a barnaságot. (Részletek a anapfenyillata.hu oldalán.)
A tojás tisztítása
A nyers tojásokat alaposan mossuk meg, zsírtalanítsuk, hogy semmilyen szennyeződés ne legyen rajtuk, így a színezőlé jobban megfogja a héjukat.
A tojás díszítése
Millió hagyományos technika van arra, milyen módszerekkel lehet a tojásra ábrákat varázsolni. Az én bevált természetes módszerem, hogy a virágok, fűszernövények leveleit (gyermekláncfű, ibolya, petrezselyem) egy nejlonharisnya segítségével a tojásra rögzítjük, azaz a tojásra illesztjük a levelet, majd a harisnyadarabot rászorítjuk, és rákötözzük. A levél alatt megmarad a tojás eredeti színe, ott nem fogja be a színezőlé.
A festés
A természetes színezőanyagok a mesterséges színezékekkel ellentétben nem ártanak nekünk (és a természetnek sem), így nyugodtan elfogyaszthatjuk a megfestett tojásokat. A boltban kapható anyagok nagyon erősek, sokszor még a főtt tojásfehérjét is befestik – vigyázzunk velük!
A húsvéti tojásokat lehet forró vagy hideg módszerrel is festeni. Ha a forró módszert választod, nem kell keményre főzni festés előtt a tojásokat, mert azok ilyenkor a festék-lében főnek meg. A hideg módszert és az előfőzést akkor érdemes választani, ha kisgyerekeket is bevonsz az alkotásba, és fontos a biztonság.
- a nyers, de már megtisztított, feldíszített tojásokat egy edény aljára helyezzük, felöntjük annyi vízzel, ami ellepi őket, és hozzáadjuk a színezőanyagot. A főzőlébe adjunk ecetet is (félliterenként 4 evőkanálnyit), ez segíti a szín megtapadását a tojáshéjon, ettől szebb lesz az eredmény. Ebben a lében főzzük legalább 15-20 percig a tojásokat. Hagyjuk pár órát őket a színezőlében, de az se baj, ha egy éjszakát ott töltenek.
- a főzőlevet előre elkészítjük (legalább 15 percet főzve azt), hozzáadjuk az ecetet, és a megfőzött, feldíszített tojásokat ebbe helyezzük bele ugyancsak több órára.
Áztatás után a tojásokat vegyük ki a léből, szedjük le róluk óvatosan a díszítést, és hagyjuk őket megszáradni.
Tippek:
✓ Festés előtt a tojásokat szappannal és vízzel érdemes megmosni, mert a felületükön lévő esetleges zsiradék megakadályozhatja, hogy a festék rögzüljön.
✓ Erősebb színeket, biztosabb hatást érünk el, ha a tojásokat együtt főzzük a színezőlével.
✓ Szintén erősebb, sötétebb színeket kapunk, ga a tojások egész éjszakára a festőlében hagyjuk.
✓ Száradás után étolajos szalvétával dörzsöljük át őket, hogy szép fényt kapjanak. (Eredetileg erre a célra sonkabőrt használtak.)
✓ Becsüljük meg a munkát – a sajátunkét, a gyerekekét, a háziasszonyét egyaránt! Ha elkészültek a tojások, gyönyörködjünk bennük, legyen ez a húsvéti asztalunk dísze!
Alapanyagok természetes tojásfestéshez
- Vöröshagyma héja – téglavörös (sötétbarna)
A zöldség külső, színes héját főzzük fel ecettel, vízzel. Lilahagyma héja is tökéletes, de annak picit sötétebb lesz a színe. 5-6 tojáshoz két maréknyi hagymahéj elegendő.
- Cékla (héj) – barnás-lila
A céklát reszeljük le (egy kisebb gumó bőven elég 5-6 tojásra is), és a többitől eltérően ezt csak öntsünk le forró vízzel, nem kell főznünk. Nagyon erős színezőanyag, így akár a héja is elég egy kisebb mennyiséghez. Akár a répa héját is hozzáadhatjuk, szintén jó színezőanyag.
- Kávé – barna
Egy adagnyi kávét főzzünk le, majd hagyjuk kihűlni, tegyünk bele ecetet. A frissen főtt, még meleg tojásokat ebbe tegyük bele ázni.
- Kamillatea vagy kurkuma – világossárga
Mindkettő elég erős színezőanyag, akár keverhetjük is őket. 1-2 evőkanál tea, illetve 1-2 kávéskanál kurkumapor elég 5 tojáshoz.
- Csipkebogyó termése – szürkés rózsaszín
Nagyon gyenge színezőanyag. Áztatás után óvatosan emeljük ki száradni, mert lepereghet róla a szín. Száradás után viszont a színezőréteg rajtamarad.
- Fekete tea – világos barna
1 evőkanál tea elegendő 5 tojás festéséhez.
- Lilakáposzta – lila
Fél fej káposztát vágjunk apróra és főzzük félórán át (ecettel) a tojásokkal együtt, vagy a kihűlt lébe helyezzük őket jópár órára.
További színező növények
A zöldség- és gyümölcsalapú festékekkel csodálatos színeket varázsolhatsz a tojásokra anélkül, hogy ártanál a környezetednek.
Rózsaszín-piros színűre festheted a tojásokat gránátalma levével, vöröshagyma héjával vagy céklával.
Narancs színű festékhez juthatsz, ha zöldhagyma héját vagy paprikát használsz.
Sötét narancs színt érhetsz el chili porral.
Sárga tojásokat készíthetsz narancs vagy citromhéj, reszelt sárgarépa, zellermag, őrölt kömény felhasználásával.
Zöldre fest a spenót, a szárított citromfű, a petrezselyem levelei, a csalán.
Kékes, lilás színt ad a fekete ribizli, a lilakáposzta, az áfonyalé.
Barna/világos barna festék nyerhető a kaporból, a dió héjából, valamint erős fekete tea segítségével.
Tóthné Balázs Kata vagyok, a Sárréti Ökokör vezetője Németh Verával együtt. Székesfehérvár mellett élünk Szabadbattyánban és Sárszentmihályon, mindketten évek óta ökoköröket szervezünk, ruhacserét tartunk, befőttesüveget gyűjtünk újrahasználatra. Hosszútávon azt tűztük ki magunk elé, hogy egy összetartó, és tudatosan gondolkodó közösség részei legyünk. Munkánkat a Zöldellő Sárrét Egyesület létrehozása koronázza meg, amelyet velünk hasonlóan gondolkodó társainkkal alapítunk meg. Szívet melengető és lelkesítő érzés, hogy egy Ökokörből ilyen nagy dolog születhet!
Ezt a tartalmat a Nemzeti Kuturális Alap támogatta.