Mosogatószappan, hígított mosogatószer vagy mosószóda? – melyik a legnépszerűbb öko-mosogatószer?
Idén, még a műanyagmentes július keretében öko-mosogatás kihívásra invitáltunk titeket. A Tudatos Vásárlók közösségének 24 lelkes tagja egy hónapon át tesztelte, milyen használni a még újdonságnak számító mosogatószappant. Ezúttal is több módon csatlakozhattatok. Lássuk a mosogatószappan, a mosogatószer hígítása, esetleg a mosószóda volt a legvonzóbb és legpraktikusabb?
Hogy ezt megtudjuk, támogató tagjainknak és közösségünknek meghirdettük Öko-mosogatás kihívásunkat, hogy Veletek együtt a mosogítószappanos mosogatást hasonlítsunk össze a hagyományos, ám hígított folyékony mosogatószeres, illetve a mosószódás mosogatás élményével. Támogató tagjaink és szupertagjaink között ehhez a Hulladékmentes.hu jóvoltából 20 darab hazai gyártású SensEco mosogatószappant osztottunk ki, de a kihíváshoz többféleképpen lehetett csatlakozni.
Ha még nem vagy tagunk, de szívesen beszállnál hasonló kihívásainkba egy ajándék termékkel, csatlakozz hozzánk!
Itt tudsz jelentkezni tagnak/szupertagnak >>
Kik és mit próbáltak ki?
A kihíváshoz csatlakozókról elmondható, hogy többségük nem teljesen kezdő a háztartászöldítésben. A 41 indulóból csak 12-en voltak, akik kizárólag hagyományos műanyagszivacsot használnak, de közülük is hatan ökocímkés mosogatószert tesznek rá. Az indulók közül a mosogatáshoz 39-en komposztálható mosogatóeszközöket vetnek be, mint a luffaszivacs, a kenderszivacs, a marokra fogható kókuszrost kefe vagy a nyeles mosogatókefe (ezeket amúgy itt teszteltük).
A nyereményjátékba 114 fő regisztrált, legtöbbjük (93%) az újdonságnak számító mosogatószappanra volt kíváncsi. Így sajnos a nyári programok és az ajándék mosogatószappanok limitált száma sokakat eltántorított. A 41 indulóból végül 24-en teljesítettétek az augusztus közepéig tartó 1 hónapos öko-mosogatás kihívást, amihez mindekinek gratulálunk!
Hogyan értékelte a Tudatos Vásárlók közössége az öko-mosogatás különféle módjait?
A mosószóda és a mosogatószer hígítása a nyár közepén nem volt elég vonzó öko-mosogatási alternatíva, pedig azon kevesek szerint (4 fő), akik így teljesítették a kihívást, remekül működnek. Ráadásul a bolti mosogatószerek hatékonyságát korábban már teszteltük is, és állítjuk: lehet olyat találni, ami hígítva is megállja a helyét, és a pénztárcádat is kíméli. Ha ránk hallgatsz, a minősített ökocímkés termékek között keresgélsz!
1. Próbáld ki a mosogatószappant!
A mosogatószappan kíméli a kézbőrt, biológiailag könnyedén lebomló, növényi alapú mosogatószer, így nem terheli a környezetet. És ami nagyon fontos: a csomagolása műanyagmentes!
A mosogatószappan nem hagy maga után foltot, ezért mosogatás után nincs szükség ecetes vagy citromsavas öblítésre. Száradás után pedig sem szappanos érzet, sem íz nem marad az edényen.
Hogyan használd?
- Dörzsöld hozzá a megnedvesített kefét, luffaszivacsot, vagy ha nincs műanyagmentes eszközöd, a mosogatószivacsot, míg nem habzik. Mosogass vele, majd öblítsd le az edényt!
- A ráégett ételmaradékot áztasd be, és csak utána mosogasd el!
- Egyetlen tömb mosogatószappan akár hónapokig is elegendő megfelelő használat mellett: két mosogatás között tartsd száraz helyen, például egy porcelán vagy fa szappantartóban a mosogatótálca mellett!
Mire figyelj a Tudatos Vásárlók szerint?
Ahogy a kihívás előtt is felhívtuk rá a figyelmeteket, hogy ha a szappan nem tud megfelelően kiszáradni, ez is, mint minden szappan szétázik és gyorsabban elfogy. A mosogatószappannak ezért kell egy olyan szappantartó, amiben nem áll vízben, és nem is csúszkál ki belőle, amikor dörzsöljük. Lehet ez egy alacsonyabb falú konzervdoboz is. Praktikus lehet néhány kavicsot a tartó aljába helyezni, de akár egy, a szappan aljába nyomott sörös kupak is megteszi, ha nincs más kéznél.
Ez okozott némi problémát a mosogatószappant tesztelőknek is. Ugyan abban nem volt vita, hogy jól tisztít, de voltak, akik körülményesnek találták a használatát – ami nem meglepő a folyékony bolti mosogatószer koncentrátumok világában.
2. Próbáld ki a mosószódát!
A mosószóda makacs zsíros szennyeződések eltávolításához, zsíros sütőedények előáztatásához remek háztartási szer. Akár régi edények „megfiatalításához” is használhatjuk a szegélyekben, fogantyúnál megülő zsír eltávolítására. Ehhez egy kisebb lavórba tegyünk 1 evőkanál mosószódát, öntsük fel meleg vízzel, hogy a régi edényt ellepje, majd 20-30 perc áztatás után sikáljuk át a problémás részeket. (Arról, hogy még mi mindenre tudod használni, itt olvashatsz.)
Ha tehát belefér egy kis előre gondolkodás, némi vesződés és a kezed is bírja, bátran ajánljuk! Tiszta Otthon ÖkoKör programunk tapasztalatai is azt bizonyítják, hogy remekül működik.
3. Hígítsd, amid van!
Ha még idegenkedsz a mosogatószappantól, kipróbálhatod azt is, hogy híhítod meglévő flakonos mosogatószeredet. Ezáltal a csomagolással keletkező műanyaghulladék is lassabban termelődik.
4. bónusz tippünk: a legzöldebb és leghatékonyabb hagyományos mosogatószer
A Tudatos Vásárlók Egyesületénél nemrég 31 különböző kézi mosogatószert teszteltünk. Laboratóriumban vizsgáltuk, mennyire hatékonyan tisztítanak, és pontoztuk az összetevők egészségi és környezeti kockázatait. Kiderült, hogy a drogériákban és szupermarketekben leggyakrabban előforduló termékek közül melyik a leghatékonyabb és a legzöldebb is egyben.
A mosogatást sok más otthoni hulladékmentes tevékenységgel ellentétben csak kevesen tartják kellemes elfoglaltságnak. Éppen ezért nem számítottunk rá, hogy például a korábbi, öko-hajmosás kihívásunkhoz hasonlóan lelkes eredmények szülessenek. Ezért ezúttal is kínáltunk öko-módszereket azoknak, akik kevésbé elhivatottak a kérdésben. Az, aki esetleg a nyári pihenés, nyaralás miatt kimaradt belőle, a felkínált megoldásokat követve bármikor csatlakozhat az öko-mosogatókhoz.Ha pedig még az értékelő kérdőívet is kitöltöd az 1 hónapos kihívásunk végén, a Bolygó örökre hálás lesz Neked!
A Green&Safe LIFE-styles projektet az Európai Unió LIFE alapja támogatja, az Agrárminisztérium társfinanszírozza. Azonosító: ENV GIE HU000622 Green&Safe LIFE-styles