Hogy ne verjenek át, kell egy nyugodt tesztelés online vásárlás előtt
Az online boltok egyfajta kereskedelmi dzsungelben kínálják portékáikat, és nem mindegyikük barátságos a vásárlókkal. Ahhoz, hogy ne szedjenek rá, ne verjenek át jó, ha vásárlás előtt higgadtan, akár csak 3 lépésben teszteljük a webshopot, de mit ellenőrizzünk online vásárlás előtt?
Poliészter sapka márkás cipő helyett
Rozit tini gyermekei addig nyaggatják karácsony előtt, amíg beadja a derekát – Converse cipőt kap a két mihaszna, csak csend legyen végre. Rozi tudatos vásárlónak tartja magát, aki meggondolja, mire adja ki a pénzét. Nem hamarkodja el a vásárlást. Első dolga, hogy együtt körülnéznek az interneten, melyik cipő is kéne, méret, szín, fazon, felirat, talpvastagság – mert a kamaszoknál nem babra megy a játék, minden részlet számít. Amikor végre megvan a típus, elmennek egy boltba, hogy megnézzék élőben, a gyerekek felpróbálják, tényleg tetszik-e, kényelmes-e, melyik méret lesz a jó. Ott és akkor nem veszik meg, mert persze itt a legdrágább, a neten biztosan lesz olcsóbb.
Ekkor Rozi már messze több időt töltött a vásárlással, mint arra valaha vágyott volna.
De nem csügged, hiszen túl van a nehezén – gondolja naivan – nekiáll, és a webáruházak kínálatában kutat, hol lehet viszonylag olcsón megszerezni a kinézett cipőt. És amikor végkimerülésében egy oldalon megtalálja a terméket, ami máshol 30+ ezer helyett itt csak 16+ ezerbe kerül, már nem keres tovább. Elengedi magát, lankad a figyelme, hiszen megcsinálta, a finisbe ért. Az oldal hivatalos(nak tűnik), az url-jében még Budapest is szerepel, az oldalon minden magyarul van, mi kell még? Rendel, utal, és vár. Amikor pedig néhány hét múlva a két márkás cipő helyett egyetlen szürke, 100% poliészter sapkát talál a csomagban, leroskad a székre, és csak annyit bír mondani a gyerekeknek: sajnálom, nem lesz Converse cipőtök.
Rozi esete sajnos mindennaposnak mondható. Rengeteg olyan hamis webshop van, amely pont úgy néz ki, mintha magyar lenne. Azonosítójuk .hu-ra végződik vagy nevükben egyéb módon utalnak arra, hogy hazai a cég, a tájékoztató szövegüket magyarul írták, áraikat forintban adják meg. Amikor azonban a vásárló lenyomja az enter gombot a kiválasztott áru megvásárlásának végén, kiderül, hogy valójában kínai vagy a világ valamelyik másik végén működő csaló vállalkozásról van szó.
Tízezreket spórolhatunk, ha háztartási gép vásárlás előtt itt nézünk körül
Aztán következik a több hetes várakozás a termék leszállítására. Mit tehet a vevő, ha végül csalódik? A minőségi probléma még hagyján, de mit gondoljunk arról az internetes boltról, amely cipőt kínál az oldalain, ám a vásárlás végén egyetlen poliésztersapkát küld a megrendelőnek.
Tanácsok online vásárláshoz
- Nézz utána, hogy a leárazott termék ára valóban kedvezményes-e, beleszámítva az esetleges extra költségeket is, mint a kiszállítási díj! Ismerd meg a kedvezmény biztosításának pontos feltételeit. Az akció nagyságát a leárazást megelőző 30 napon belüli legalacsonyabb árhoz képest kell kiírni.
- Használj ár-összehasonlító oldalakat – lehet máshol olcsóbban megkapod a terméket.
- Nézz utána, hogy korábbi vásárlók elégedettek-e a webáruházzal! Ha csak 5 csillagos értékeléseket látsz, gyanakodjon – lehet, hogy azokat mesterségesen generálták.
- Nézz utána, hogy az áruháznak van-e ügyfélszolgálata és elérhetősége! Ezek hiánya mindig gyanús!
- Szánj elegendő időt az Általános Szerződési Feltételek (ÁSZF) fontosabb részeinek megismerésére!
- Európai Unión belüli internetes vásárlás esetén, néhány kivétellel, a termék átvételét követő 14 napon belül elállási jog illet meg.
- Ha problémád akad a vásárlást követően, először a kereskedővel próbáld azt rendezni, panaszaidat pedig mindig írásban nyújtsd be! Itt írtuk el részletesen, hogyan-hova fordulhatunk fogyasztóvédelmi panasszal.
- Amennyiben bizonytalan vagy a bolt megbízhatóságával kapcsolatban, érdemes felkeresni a jogsértést elkövető webáruházak adatbázisát.
Mik a gyanús jelek, amelyek alapján feltételezhető, hogy átverő webshop oldalaira kattintottunk?
Érdemes gyanakodni, ha a legtöbb online kereskedőnél mondjuk 29 990 forintba kerülő terméket egy oldal 9900 forintért kínálja. Ennél kifinomultabb trükk, hogy egy-egy terméknél a megszabott akciós ár mellé odatesznek egy visszaszámlálót. Ez azt mutatja, hogy állítólag hány percig lesz még érvényben az akció. Gyanúsak az olyan megjegyzések, mint például: „szuperakciós ár”, „utolsó lehetőség, hogy ennyire olcsón megvehesd” és társaik.
Előfordulhat, hogy a rendelni tervezett áruról kiderül, nincs raktáron. Nem hogy Magyarországon, de még egy távolibb raktárban sincs. A megbízhatatlan webáruházaknál azonban ez is egy trükk. Szerepeltetik az árut a kínálatukban azzal, hogy majd azt mondják: nincs raktáron. A gyakorlatban kínálnak egy adott, jellemzően elég vonzó árú terméket, amelyről vagy a rendelési folyamat végén, vagy a megrendelés után, vagy a kiszállításkor derül ki, hogy nincs, nem volt raktáron. Helyette egy másik, esetenként drágább terméket ajánlanak fel vagy szállítanak ki. Az árkülönbséget természetesen ki kell fizetni.
Előfordulhat, hogy a webáruházban egy termék mellé nem a saját képét, hanem egy jóval drágább, márkás termék képét teszik fel. Természetesen úgy, hogy a márkanevet kitakarják a képen. A vásárló csak a szállítás után jön rá, hogy nem azt kapta, amit a képen látott.
Mi a teendő a külföldi webáruházak esetén?
Mindenképpen javasolt elkerülni azokat a külföldi webáruházakat, amelyek esetén nem teljesül néhány alapfeltétel – derül ki a Golnet.hu összesítéséből.
- Ha nem lehet kideríteni a kapcsolattartási adatokat. Ha nincs cím, akkor forduljunk vissza! Ha megadnak egy címet, akkor keressünk rá!
- Ha nem deríthető ki a garanciális ügyintézés folyamata és lehetőségei.
- Ha az áru túl olcsó ahhoz, hogy igaz legyen. Az a weboldal, amely túl olcsó terméket kínál vagy hatalmas, 60-90 százalékos engedményt ad, az szinte biztos, hogy csaló.
- Ha csak bankkártyával lehet fizetni. Kerülendő az a webshop, amelynél nem lehet például Simple pay vagy Barion-utalással fizetni, ezért a vevőnek kötelező megadnia a bankkártyaadatait. Ragaszkodjunk a megbízható fizetési lehetőséghez!
- Kerülendő az az online bolt, amely nem használ azonosított, biztonságos fizetési szolgáltatót, hanem a saját weboldalán kell megadni a bankkártyaadatokat.
- Gyanús az a shop, amelyen kizárólag dicsérő és pozitív kommentek és megjegyzések találhatóak róla vagy a termékeikről.
- Kerülendő az a bolt, amely weboldalának címe túl semmitmondó, hamis. Olvassuk el mindig a böngésző címsorában az URL-címet. A csalók gyakran regisztrálnak egy lemásolt gyártóéra hasonló címet egy betű eltéréssel. Ezeket első ránézésre észre sem vesszük.
Mi az a 3 alapszabály, amit mindig tartsunk be?
A legfontosabb szabály, hogy bár az online vásárlás gyors shoppingolást ígér, ne sajnáljuk az időt legalább néhány minimális biztonsági lépésre. A fogyasztóvédelmi hatóság három intő jelre hívja fel a figyelmet, amelyek arra utalnak, hogy a webáruház talán nem tisztességes.
1. Az elérhetőségek menüpontra kattintva csak egy mobilszám és egy olyan e-mail-cím jelenik meg, amelyet ingyenesen létre lehet hozni (például gmail.com, yahoo.com és egyéb végződésűek).
2. Keveset árul el a szállítás részleteiről.
3. Az oldal feltűnően, lehetetlenül jó ajánlatokat, akciókat kínál.
Ha ezen a teszten átmegy a webes bolt, akkor érdemes megfontolni, hogy mindig jobb az utánvétes vásárlást választani, mint a netes fizetést, mert így nem kell megadni a bankkártyaadatokat. Ha megtörtént a rendelés, célszerű ellenőrizni, valóban levonták-e az esetlegesen kínált kedvezményt.