Veszélyes vegyi anyag strandpapucsban, fürdőruhában: az online piactereken találták a legtöbbet
Fürdőruhák, strandmatracok, strandpapucsok, hűtőtáskák, kerti cuccok – a nyári, szezonális termékek 16%-a tartalmaz a megengedettnél több veszélyes vegyi anyagot, mutatta ki a Kemi svéd vegyianyag ügynökség. A probléma az online piactereken a legsúlyosabb, de még a nagyobb üzletláncoknál is kifogásolható volt számos termék.
A kutatás során a Kemi 82 cég 266 termékét vizsgálta meg, kifejezetten a nyári szezonra készített, olcsó termékekre koncentráltak. Azt találták, hogy
- a puhaműanyag termékekben veszélyesen magas mértékben voltak jelen a ftalátok, a rövid láncú klórozott paraffinok, illetve néhány esetben az ólom és a kadmium is,
- az elektronikai cikkek esetében gyakran használnak forrasztás céljából ólmot.
Komoly aggodalomra ad okot az, hogy a nyári szezonra szánt termékek túl magas mértékben tartalmaznak veszélyes vegyi anyagokat.
Korábban már írtunk arról, hogy nem biztonságos a termékek 2/3-a a legnagyobb online piactereken, ahogy arról is, hol ellenőrizhetjük, mik a legveszélyesebb termékek az Unióban és Magyarországon.
Noha általában a most bevizsgált termékekből egy-egy önmagában nem jelent komoly kockázatot, az egyes veszélyes anyagot tartalmazó termékek hatása összeadódik, és növeli a veszélyes vegyi anyagoknak való kitettségünket. A nyári szezon termékei ráadásul tipikusan olyanok, hogy sokat érintkeznek a testünkkel, ezek az említett veszélyes anyagok pedig bizonyítottan károsíthatják az idegrendszert, feltehetően rákot okoznak, és negatív hatással vannak a termékenységre – nyilatkozta az eredményről Frida Ramström, a vegyianyag-ügynökség munkatársa.
A svéd vegyianyag-ügynökség ellenőrei ezen kívül veszélyes vegyi anyagokat találtak (túl magas mértékben) néhány nagyobb üzletlánc online áruházkínálatában is. Az ellenőrök szerint az, hogy rövid szezonra készülnek ezek a termékek, magában rejti azt a kockázatot, hogy a gyártó/forgalmazó nem igazán tölt időt és költ pénzt arra, hogy alaposan leellenőrizze a cikkeket biztonsági szempontból. Pedig fontos lenne, hogy a cégek azokat az árucikkeiket is ellenőriztessék, amelyeket a rövid, nyári szezonra, olcsón dobnak a piacra. A vegyi anyagok szűrése nem csak a beszállítók felé tett elvárások kiírását jelenti, hanem azt is követni kellene, hogy ezeknek a követelményeknek az adott cégek eleget tesznek-e – mondja Frida Ramström.
Betiltott mérgek térhetnek vissza az újrahasznosított műanyag játékokban
A svéd vegyianyag-ügynökség ellenőrzése után a „problémás” cégek szinte mindegyike önként úgy döntött, hogy visszavonja „veszélyes” termékeit a piacról.
Tények az ellenőrzés során talált veszélyes vegyi anyagokról:
• Ólom: mérgező anyag, károsíthatja az idegrendszert és negatív hatással lehet a tanulásra való képességünkre. Magzati korban, illetve gyerekkorban különösen veszélyes lehet.
• Rövid láncú klórozott paraffinok: károsak a vízi élővilágra, nem bomlanak le a természetben, feltehetően rákot okoznak.
• Ftalátok: egy átlagos háztartásban sok termékben megtalálhatóak a körömlakkoktól kezdve a műanyag tárgyakig. A ftalátokat elsősorban a műanyagok lágyítására használják, az EU-ban gyerekeknek szánt termékekben a veszélyesebb ftalátok használatát 2014-ben betiltották. A ftalátok jelenlétét magas vérnyomással, ADHD-val, meddőséggel, kóros elhízással, születési rendellenességekkel, pajzsmirigy-rendellenességgel, illetve cukorbetegség kialakulásával hozták összefüggésbe.
Mit tehet a fogyasztó?
A termékekben található veszélyes vegyi anyagok kockázatot jelenthetnek az előállítók számára, de a környezetünket is károsítják, amikor szemétként a természetben végzik. Ha egy termék tartalmaz veszélyes vegyi anyagot, akkor ez egyben azt is jelenti, hogy rendkívül nehéz fenntartható módon újrahasznosítani. Ezért:
- kerüld a vásárlást a külföldi online piactereken! A termékeket gyakran EU-n kívüli szereplők árusítják, és így gyakran nem felelnek meg az EU által előírt biztonsági előírásoknak.
- Vásárolj jó minőségű termékeket, jól ismert márkáktól, stabilan működő vállalatoktól.
- Ne vásárolj játékokat vagy elektronikai cikkeket, ha nem látod rajtuk a CE-jelölést.
- Kerüld az erősen vegyszerszagú termékeket!
- Kérdezd meg az eladót, hogy az adott termék tartalmaz-e bármilyen, különösen veszélyes anyagot.
- Ha már megvetted a terméket, és azt gyanítod, hogy veszélyes anyagot tartalmaz, értesítsd a céget, ahol vásároltad a terméket.
Ez a tartalom az Innovációs és Technológiai Minisztérium FV-I-21/C jelű pályázata támogatásával készült. A Green&Safe LIFE-styles projektet az Európai Unió LIFE alapja támogatja. Azonosító: ENV GIE HU000622