fbpx
legveszélyesebb termékek 2021

Ez a cikk már legalább 1 éve készült. A benne lévő információk azóta lehet, hogy elavultak, nézd meg, hátha van frissebb cikkünk a témában.

Ezek a legveszélyesebb termékek az Unióban és Magyarországon

2021-ben a gépjárművekre és játékokra érkezett a legtöbb fogyasztói panasz az Unióban. Magyarországon leggyakrabban az elektromos készülékek, a játékok és a díszvilágítási füzérek szerepeltek a rögzített, veszélyes termékek között – derült ki az Európai Bizottság nemrég közzétett jelentéséből.

SZJA adó 1% 2022

A veszélyes, nem élelmiszeripari termékekre vonatkozó nemzetközi Gyorsriasztási Rendszer (Safe Gate) 2021-es jelentése szerint az elmúlt évben a gépjárművekre és játékokra érkezett a legtöbb fogyasztói panasz. Magyarországon leggyakrabban az elektromos készülékek, a játékok és a díszvilágítási füzérek szerepeltek a rögzített, veszélyes termékek között – derült ki az Európai Bizottság hétfőn közzétett jelentéséből.

A Safe Gate-en itt nézhetjük meg Magyarországra szűrve, mely következő termékek lettek bejelentve.

Gyorsriasztási Rendszer az unióban és azon túl

Az Európai Bizottság számára fontos a fogyasztók védelme, ezért jött létre a Gyorsriasztási Rendszer, melyben azonnal rögzíthetőek az aggályosnak talált termékeket. Ezt követően központi kivizsgálás után szintén a rendszeren keresztül kaphatnak értesítést a termék esetleges visszahívásáról minden egyes országban, megelőzve ezzel azt, hogy a veszélyes termékek eljussanak a fogyasztókhoz. A jelentés azt mutatja, hogy 2021 során a Gyorsriasztási Rendszer hálózatának általános használata megnőtt a 30 résztvevő ország – az uniós tagállamok mellett Izland, Liechtenstein és Norvégia – körében.

Magyarországról vásárlóként a helyi fogyasztóvédelmi hatóságnál tehetünk bejelentést, ha a megvásárolt terméket veszélyesnek találjuk. Az európai központi rendszerbe ők adják le az adatokat. A helyileg illetékes fogyasztóvédelmi hatóságok elérhetőségeit itt találjuk.

Gyúlékony tűzlétra, cuki hormonkárosító unikornis – sok a veszélyes termék az Amazonon és a többi online piactéren, szigorítás kell

Sérülés, vegyi anyagok, tűzveszély, fulladás, áramütés

2021-ben a részt vevő országok hatóságai 2142 riasztást adtak a rendszeren keresztül, illetve 4965, úgynevezett nyomonkövetési értesítést küldtek. Az öt legyakrabban jelentett kockázat a termékek okozta személyi sérülés, a vegyi anyagok jelenléte, a tűzveszély, a fulladás és az áramütés volt.

A leggyakoribb bejelentések Európa-szerte

A gépjárművek műszaki rendelleneségeik, a játékok a bennük előforduló – egészségre ártalmas – vegyi anyagok jelenléte miatt kerültek fel a veszélyes termékek közé. A két termékcsoportot az elektromos készülékek és berendezések követik, amelyek esetében az illetékes hatóságok túlmelegedés okozta gyúlékonysági veszélyeket jelentettek. A koronavírus-járvány folytatódásával a felügyeleti szervek számos védőfelszerelés, különösen a maszkok esetében is jeleztek veszélyeket.

35 ezer volt, 25 ezer lett – nehezebb lesz az akciós átverés májustól

Magyar bejelentések

A hazai fogyasztóvédelem a negyedik legtöbb termékriasztást küldte az uniós Safety Gate rendszerbe 2021-ben. A tavalyi 162 magyar jelzés 55 százalékát villamossági termékekkel, 27 százalékát pedig játékokkal kapcsolatban feltárt kockázatok indokolták. A magyar riasztásokban leggyakrabban érintett termékcsoportok az elektromos készülékek (53 eset), a játékok (44), a díszvilágítási füzérek (23), a világítóberendezések (13) és a hobby- vagy sporteszközök (11 eset) voltak. A magyar fogyasztóvédelem 126 súlyos és 36 nagy kockázatú árucikkre hívta fel a tagállamokban működő társszervezetek figyelmét. A legtöbbször áramütés- és tűzveszélyes gyártmányokat szűrtek ki a magyar szakemberek.

Elromlott, késve jött – hova forduljunk fogyasztóvédelmi panasszal?

Keresőbottal az online vásárlások tisztaságáért

A Safety Gate 2021-ben is fontos szereplője volt a fogyasztók biztonságának megőrzésében, alkalmazkodva a pandémia miatt is folyton változó igényekhez. A Rendszer folyamatos fejlesztése pedig kulcs ahhoz, hogy hatékonyan tudja szolgálni az egységes európai piacot – magyarázta a hír kapcsán Didier Reynders, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa.

Mivel az online vásárlás egyre népszerűbb, az Európai Bizottság új eszközt vezetett be a fogyasztók védelmére, hogy a veszélyes termékek száma csökkenjen az uniós piacon. A brüsszeli testület web crawler, azaz keresőbot elnevezéssel új e-felügyeleti rendszert indít, amely segíteni fogja a nemzeti hatóságokat a nem biztonságos termékek online felderítésében.


LIFE ITM logoA cikket az Innovációs és Technológiai Minisztérium FV-I-21-05-C pályázata finanszírozta.

Mi nem csak a „szuperzöldekhez” szólunk! Célunk, hogy az ökotudatos életmód és az ehhez vezető vásárlási szempontok bárki számára elérhetők legyenek, éljen bárhol, bármilyen végzettséggel, bármilyen szemlélettel is ebben az országban.

Tevékenységünk a gyártók támogatásától és reklámoktól mentes, nem fogadunk el termékmintákat tesztelésre, nincsenek céges támogatóink, sem reklámbevételeink. És ezt továbbra is fenn akarjuk tartani.

Ahhoz, hogy olyan ügyekkel foglalkozzunk, amikre nincsen hazai vagy más pályázati forrás nagy szükségünk van olyan magánemberek támogatására, mint amilyen Te is vagy! Lehetőségeidhez mérten emiatt kérünk, támogasd munkánkat rendszeres vagy egyszeri adományoddal.

Ne feledd, a pénzed szavazat!

Támogass minket!

Képezd magad a webináriumainkon!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Válassz hírleveleink közül:*

      Iratkozz fel híreinkre!

      Tippek, tesztek, programok

      Megszakítás