| Tudatos Vásárló Domokos Kata
A franciák büntetnek, az olaszok pakolnak, hogy ne legyen élelmiszerhulladék
- #életmód
- #Étel-ital
- #Fogyasztás
- #fogyasztás pszichológiája
- #kisbolt
- #piac
- #Szupermarket
- #Zöldség-gyümölcs
Franciaországban és Olaszországban elsőként hoztak törvényt az élelmiszerhulladék megállítására. Előbbiek büntetik a pazarlást, utóbbiak ösztönzik a mentést és igyekeznek megváltozni – két döcögve működő, de mindenképpen előremutató példa Európából.
Megdöbbentő adat, hogy Európában ma annyi élelmiszert dobunk ki évente, amennyiből 200 millióan egész évben jóllaknának. A FAO adatai szerint globálisan a teljes élelmiszertermelés harmada, 1,3 milliárd tonna vész kárba.
Franciaországban 2016 tavaszán hoztak törvényt arra, hogy a 400m2 alapterületnél nagyobb szupermarketeknek tilos a még ehető vagy állatok számára ehető, megmaradt élelmiszerüket kidobniuk. Azok a cégek, amelyek nem szerződnek le ilyen céllal egy karitatív szervezettel, 75 ezer euróra büntethetőek.
Az elmúlt több mint egy év alatt kiderült, hogy a törvény csak részben mondható hatékonynak, a törvényhozók ugyanis nem szabtak alsó határt az élelmiszerhulladék mennyiségének: ha egy áruház csupán a hulladékának 1%-át adja át egy arra szakosodott karitatív szervezetnek, már teljesítette is a törvény által előírtakat. Egy elhanyagolható mennyiséggel a szupermarketek kipipálhatják kötelezettségüket. A francia élelmiszerhulladék-törvény ezzel együtt jelentős lépés volt, ráirányította ugyanis az átlagemberek figyelmet a témára, és megteremtette az alapját a továbblépésnek.
A francia után félévvel az olaszok is törvényt hoztak élelmiszerhulladék ügyben, igaz, ők a büntetés helyett a korábbi szabályok enyhítésére, az ösztönző eszközökre koncentráltak. A jogszabálycsomag lehetőséget ad arra, hogy a cégek a lejárati dátumot követően is adományozhassanak élelmiszert, illetve hibásan címkézett árut is. A gazdák eladatlan terményeiket extra költség nélkül adományozhatják adománygyűjtő szervezeteknek. Törvényben tisztázták továbbá a fogyaszthatóság és a lejárat fogalmát is.
A maradékot ilyen csomagolásban vihetik haza az olaszok
A legnagyobb változást pedig attól a szemléletformáló kampánytól várják, amellyel igyekeznek menővé tenni Olaszországban, ha az étteremből hazavisszük a maradékot. Az olaszok korábban nemigen éltek ezzel a lehetőséggel, cikinek tartották. Az új szokást az angol doggy bag, azaz „kutyacsomag” helyett family bag-nek, „családi csomag”-nak keresztelték el jelezve, teljesen rendben van, ha a család később otthon eszi meg, amit az étteremben már nem bír magába tömni. A kampány részeként külön logót és egységes ételhordó dobozokat is terveztek, újrahasznosított alapanyagokból.
Olaszországban a becslések szerint 5,1 millió tonna élelmiszer kerül a kukába évente.
Romániában is megpróbálták
Romániában idén májusban lépett életbe az a törvény, amelyet azonban szinte azonnal fel is függesztettek. Az áruházakat és élelmiszergyártókat kötelezte volna arra, hogy önkormányzatoknak vagy civil szervezeteknek ajándékozzák, illetve szociális vállalkozásoknak nettó 3 százalékos áron értékesítsék a három napon belül felhasználható élelmiszerárut. A mulasztásért komoly bírságot szabtak ki, ám a törvény nem tisztázta, mely cégekre és azt sem, mely áruk vonatkozik pontosan a kötelezettség.
Kép: pixabay.com
A cikk a Zöld Forrás PTKF/625/2017 jelű pályázat támogatásával készült.