| Mayer Barbara
7 tipp a fenntartható étkezéshez
Több zöldség, hüvelyes és helyi alapanyag, tervezés, adagolás – csak néhány tipp, hogyan lehet nem csak egészséges de környezetkímélőbb az étkezésed.
A megfelelő mennyiségű egészséges étel fogyasztása segít megőrizni az ideális testsúlyt és biztosítja szervezeted számára a szükséges tápanyagot. Ha több ételt fogyasztasz, mint amennyire szükséged van, az étel előállítására fordított energia és természeti erőforrások nem hasznosulnak.
A változatos étkezés segíti a megfelelő testsúly fenntartását, egészséged megőrzését, és csökkenti számos betegség kialakulásának a kockázatát, mint például a szívbetegség, sztrók, több rák típus, a cukorbetegség és a csontritkulás.
Egyél naponta 5 adag zöldséget és gyümölcsöt
Étrended alapjául válaszd az összetett szénhidrátokat, mint a burgonya, teljes kiőrlésű gabonákból készült kenyér és tésztafélék, rizs, borsó, babfélék és hüvelyesek. Növeld a zöldségfogyasztásod, válasz szezonális zöldséget, amely előállítása és szállítása kevesebb környezeti terheléssel jár.
Becsüld az élelmiszert, ne pazarolj
Válassz olyan élelmiszert, amelyet etikus és környezetbarát módon állítottak elő. A kidobott étel nem csak energiapazarlás, de pénzkidobás is. Tervezd meg mit fogsz vásárolni, tárold megfelelően és gondolj az adagokra is, így csökkentheted a hulladék mennyiségét. A maradékot használd fel.
Válassz fenntartható állományból származó halat
A szakértők az tanácsolják, hogy hetente kétszer fogyasszunk halat, és az egyik alkalommal válasszunk olajos halat. Ezek gazdag forrásai a többszörösen telített omega-3 zsírsavaknak, amely növényi alapú élelmiszerekben nem található meg. A fenntartható állományból származó halfogyasztással nem járulunk hozzá a tengeri halállomány értelmetlen elpusztításához. Keresd az MSC és a Dolphin safe emblémával ellátott termékeket.
Egyél több borsót, babot, diófélét és más fehérjéket
Ezek mind kiváló fehérjeforrások, de a hússal ellentétben alacsony az előállításuk környezetre gyakorolt hatása. A húsokhoz tartoznak a friss fehér és vörös húsok és a belőlük készült húskészítmények is. Kombináld a babot, borsót vagy lencsét keményítőtartalmú élelmiszerekkel így kiegyensúlyozott és megfelelő fehérjebevitelt biztosíthatsz magadnak és még pénztárcakímélő is. Kombináld a húst hüvelyesekkel így is csökkentheted a húsfogyasztásod megfelelő mennyiségű fehérjebevitel mellett.
Fogyassz tejtermékeket vagy vitaminnal és ásványi anyaggal dúsított növényi alternatíváikat
Az erős csontozathoz elengedhetetlen a kálciumban gazdag élelmiszerek fogyasztása, amelyek lehetnek állati vagy növényi eredetűek. Lehetőség szerint válaszd a zsírban szegény termékeket. A tejtermékek nagy mennyiségű kálciumot és egyéb tápanyagot tartalmaznak, amely erősíti a csontokat. A tejtermékek, ugyanúgy mint a többi állati eredetű élelmiszer előállítása is erőforrás igényes és jelentősen hozzájárul az üvegházhatású gázkibocsátásához.
Igyál csapvizet
A csapvíz a legolcsóbb és a legkörnyezetkímélőbb módja a folyadékpótlásnak. Részesítsd előnyben a csapvizet a palackozott vizekkel szemben. Kerüld a cukros üdítőket. A gyümölcsléfogyasztás a napi ötszöri gyümölcsfogyasztásba csak egyszer számít, attól függetlenül mennyit iszol meg belőle.
Forrás: gov.uk
Kép: dreamstime Monkeybusinessimage
Tetszett a cikk? Nyomd meg a lenti gombot és támogasd a www.tudatosvasarlo.hu fenntartását egyszeri felajánlással. Köszönjük!
Legyél Te is a Tudatos Vásárlók Egyesülete büszke támogatója!
A TVE éves támogatói díja 2500 forint. És ezért kapsz egy Tudatos Vásárló Kedvezménykártyát is.