| Tudatos Vásárló
Termékteszt: fokhagyma
A NÉBIH laboratóriumban vizsgálta hazai és spanyol fokhagymák növényvédőszer-maradék és nehézfémtartalmát, valamint mikotoxin tartalmát és a beltartalmát.
A teszthez makói termelőtől vettek mintát makói (Makói Őszi) és francia fajtából (Messidrome), valamint mintáztak kiskereskedelemi forgalomból makói, sarkadi, szegedi beszállítók termékét, valamint spanyol származású fokhagymát.
Nagyító alatt
A NÉBIH laboratóriumaiban vizsgálták a minták
· növényvédőszer-maradék,
· nehézfémtartalom,
· mikotoxin tartalmát,
· valamint a beltartalmi értékek közül pedig a
· szárazanyag és
· a kéntartalom vizsgálata történt meg.
A legmagasabb szárazanyag tartalmat a kedveltségi kóstoláson is első helyezettként végzett fokhagymánál mértek. Kéntartalom átlagosan 3400 mg/kg volt.
Mindegyik fokhagyma megfelelt a minőségi előírásoknak! Egyik minta sem tartalmazott határérték feletti szermaradékot, nehézfémet vagy mikotoxint. A mintázott fokhagymák tehát kifejezetten jó minőségű és biztonságos élelmiszernek tekinthetőek!
Növényvédőszer-maradék
A tételek nem tartalmaztak határértéken felül növényvédőszer-maradékot. A 300 vizsgált hatóanyagból a magyar származású tételeknél egyáltalán nem volt kimutatható szermaradék! A spanyol származású fokhagyma esetében egy engedélyezett hatóanyag (piraklostrobin) volt kimutatható (0,01mg/kg), messze a határérték alatti mennyiségben (a határérték (0,03 mg/kg) egy harmad része).
Nehézfém szennyezettség
Két tételnél volt jelen kadmium (0,01 ill. 0,02 mg/kg), jócskán a határérték alatt (0,05 mg/kg), mikotoxinok nem voltak kimutathatók egyik mintából sem.
A jelölés rendben volt
A minőségi, nyomonkövethetőségi és laboratóriumi vizsgálatok során a teszthez mintázott fokhagyma tételek mindegyike megfelelt a vonatkozó forgalmazási minőség szabványnak is. A jelölés valamennyi esetben megfelelő volt, azaz a kötelező információk – a termelő vagy forgalmazó neve, címe és a termék származási országa – fel volt tüntetve a csomagoláson, ládán.
Ehető a kék fokhagyma?
A fokhagyma színváltozásánál az izoalliinnek van szerepe, ha ugyanis ebből a vegyületből sok van a fokhagymában, akkor a feldolgozás során megzöldül/kékül. Az izoalliin szint fajtánként változik, frissen betakarított fokhagymákban általában alacsony. A tárolás folyamán viszont megnő a vegyület mennyisége. A megfigyelések szerint az alacsony hőmérsékleten történő tárolás elősegíti az elszíneződést, a magas hőmérséklet gátolja a folyamatot. Kutatások szerint a 3°C-on tárolt fokhagyma elszíneződött a feldolgozás során, szemben a 25°C-on tárolttal.
Ha a fokhagymák egyébként épek, nem penészesek vagy nincsen kellemetlen szaguk, nyugodtan megehetjük őket.
Forrás: NÉBIH
A cikk az FM PTKF/1230/2015 Zöld forrás pályázat keretében készült.
Tetszett a cikk? Nyomd meg a lenti gombot és támogasd a www.tudatosvasarlo.hu fenntartását egyszeri felajánlással. Köszönjük!
Legyél Te is a Tudatos Vásárlók Egyesülete büszke támogatója!
A TVE éves támogatói díja 2500 forint. És ezért kapsz egy Tudatos Vásárló Kedvezménykártyát is.