fbpx
kása recept hüvelyes

| Tudatos Vásárló Szabó Adrienn

Lehet édes, lehet más. Hogyan készíts kását?

Miért érdekes a kása, ha fenntarthatóságról beszélünk? Minek ahhoz recept? Nem is szeretem az édeset reggelire… és ehhez hasonló dilemmáid lehetnek, ezért ajánljuk, hogy olvass tovább. Ismerd meg a kása készítésének alapjait Szabó Adrienn dietetikus segítségével!

szabó adrienn dietetikus

Miből is áll a kása?

Gabona + folyadék – ez az alap.

Az alapja lehet zabpehely, zabtöret, árpapehely, rozspehely, vagy bármilyen gabona. Színesítsük étrendünket olyan opciókkal, amit ritkán használunk, ilyen lehet például a köles.

Hogyan készítsd?

Átmossuk, mert a felszínén van egy kesernyés anyag, majd háromszoros mennyiségű vízben 15 perc alatt megfőzzük és az ⅓ részét turmixoljuk, hogy tuti krémes legyen. Ugyanez lehetséges gerslivel, barnarizzsel, csak a főzési idő változhat, érdemes beáztatni előre a nagyobb magokat.

Mit tegyünk bele?

Annak érdekében, hogy minél tovább fenntartsa a jóllakottság érzetet, adjunk hozzá fehérjét, zsírsavakat és rostokat:

  • olajos magvak: mogyoró, dió, mandula, tök-, napraforgó-, kender-, lenmag, mák. Ez utóbbi különösen javasolt azoknak, akik a kókuszról próbálnak leszokni, nagyon hasonló ropogósságot ad.
  • hidegen sajtolt olajok: lenmag-, dió-, mák-, kendermagolaj
  • tejtermékek: joghurt, túró, orda, ricotta
  • korpák: zab, búza

Zöldségek a kásában?

A sárgarépa apróra reszelve, néhány perc főzés után tökéletes alkotója egy kásának, akár édes, akár sós, de ide passzol a cukkini és a cékla is.

Meglepő lehet, de bizony a hüvelyesek is illenek ide. A kásába keverve vagy pirítva rápakolni, akár sós, akár édes változatról beszélünk, gondoljunk csak a babos brownie-ra.

Miben főzzük? Vízben! Ha szeretnénk, egyharmad részben adhatunk hozzá valamilyen növényi italt vagy tejet is.

Milyen íze legyen a kásának?

Lehet édes, ilyenkor gyümölcs kerül bele valamilyen formában. Aszalvány, lekvár, friss, fagyasztott gyümölcs, de akár maradék is mehet bele héjastól akkor is, ha már kicsit szomorkásak, úgyis megfőzzük.

Lehet azonban sós is! Örök kedvenc feltétek: tojás, gomba, csírák, házi pesztó.

Készítsd el az alapot több napra és variáld a feltéteket!

Ahány ház, annyi kása! Neked mi a kedvenced?

Helló hüvelyesek!

A következő öt évben sokat foglalkozunk majd az elfeledett vagy kevéssé termesztett gabonák és hüvelyesek népszerűsítésével. Hogy olyan fajták kerüljenek a tányérunkra, amelyek elbírnak a klímaváltozás kihívásával is. Kövessétek weboldalunkon a #hüvelyesek taget a friss hírekért, a Facebookon és az Instagramon a #divinfood taget!

hüvelyesek divinfood

Képek forrása: canva.com

logo_divinfoodA projekt az Európai Unió Horizon 2020 kutatási és innovációs programja támogatja, a 101000383 számú támogatási szerződés alatt. A projektet a francia Nemzeti Mezőgazdasági, Élelmezési és Környezetvédelmi Kutatóintézet, az INRAE koordinálja.

Mi nem csak a „szuperzöldekhez” szólunk! Célunk, hogy az ökotudatos életmód és az ehhez vezető vásárlási szempontok bárki számára elérhetők legyenek, éljen bárhol, bármilyen végzettséggel, bármilyen szemlélettel is ebben az országban.

Tevékenységünk a gyártók támogatásától és reklámoktól mentes, nem fogadunk el termékmintákat tesztelésre, nincsenek céges támogatóink, sem reklámbevételeink. És ezt továbbra is fenn akarjuk tartani.

Ahhoz, hogy olyan ügyekkel foglalkozzunk, amikre nincsen hazai vagy más pályázati forrás nagy szükségünk van olyan magánemberek támogatására, mint amilyen Te is vagy! Lehetőségeidhez mérten emiatt kérünk, támogasd munkánkat rendszeres vagy egyszeri adományoddal.

Ne feledd, a pénzed szavazat!

Támogass minket!

Képezd magad a webináriumainkon!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Válassz hírleveleink közül:*

      Iratkozz fel híreinkre!

      Tippek, tesztek, programok

      Megszakítás