fbpx
Zöld levél pesztó receptek

Mentsd a menthetőt. Zöld levél pesztó receptek

A pesto szó eredete az olasz pestare ige, amelynek jelentése őrölni vagy zúzni. Ez a jelentés a pesto elkészítéséhez használt módszert takarja: a hozzávalókat egy mozsárban zúzzák össze, hogy egy pépes, aromás szószt kapjanak. Bár mindannyian a bazsalikomos verziót tekintjük alap receptnek, ha kreatívan állunk hozzá, a pesztó valójában lehet bármi, amit összezúzunk. Így pedig szinte bármilyen szezonban készíthetünk fenntartható változatot hazai, helyi, szezonális alaanyagokból. Például olyan maradék alapanyagokból, amit kár lenne kidobni, mint sárgarépa vagy akár a retek levele.

szabó adrienn dietetikusA klasszikus pesto, a “Pesto alla genovese” a Liguriából származó pesto megkülönböztetésére szolgál.

A klasszikus pesto összetevői: bazsalikom, fenyőmag, fokhagyma, olívaolaj, Parmezán sajt és pecorino sajt.

Mivel a pesztó szó szerint lehet bármi, amit összezúzunk, nem lehetetlen elkészíteni egy itthon fenntarthatóbb változatot, hazai szezonális alapanyagokból, mozsárral, egyszerű aprítóval, vagy akár botmixerrel. Készüljön tehát lehetőleg:

  • hazai
  • szezonális
  • minél kevesebb állati eredetű

alapanyagok felhasználásával.

spórolás étel mentés pesto recept

Zöld rész lehet:

bazsalikom, rukkola, spenót, medvehagyma, sárgarépa levele, retek levele.

Mag lehet:

  • dió, napraforgómag, tökmag, mandula.
  • A fenyőmag sajnos gyakran nem Olaszországból érkezik a boltokba és nagyon drága, ezért is keressük az alternatívákat. Mandula van ugyan hazai, de igen drága és ritka, a gyakoribb kanadai pedig messziről jön.
  • A magokat használhatjuk megpirítva vagy natúran, magában vagy vegyesen használva.

A szezonális táplálkozás előnyeiről

Olaj lehet:

  • olívaolaj, hisz ez legalább a kontinensről származik.
  • Csökkenthetjük a mennyiségét azzal, hogy fele arányban helyettesítjük hazai tökmagolajjal, repce- vagy akár dió olajjal.
  • Ha a késes aprító igényli, bátran adjunk hozzá kevés vizet a könnyebb aprításhoz!

Olíva, dió, lenmag és társaik – melyik olaj mire jó és mire ne használd?

Sajtok helyett:

Egyrészt bátran használhatunk sajtot, intenzív íze miatt kis mennyiség is elegendő, vagy helyettesíthetjük sörélesztőpehellyel. Ez csomagolásmentesen is beszerezhető és megéri érte felkerekedni, hisz végtelen ideig eláll. De egyszerűen el is hagyhatjuk a sajtot és a sajt helyettesítőket.

A pesztó helye az ételeinkben

A pesztót nem csak tésztára tehetjük, kerülhet:

  • kenyérre krém vaj helyett,
  • sütőben sült krumplira vagy egyéb zöldségekre,
  • humuszra,
  • főzelékek és krémlevesek díszítése vagy ízesítése,
  • zöldséges galette, azaz pite ízesítése, a nyitó képen egy krumplis változat.

Te mivel készíted a pesztódat?

 

Mi nem csak a „szuperzöldekhez” szólunk! Célunk, hogy az ökotudatos életmód és az ehhez vezető vásárlási szempontok bárki számára elérhetők legyenek, éljen bárhol, bármilyen végzettséggel, bármilyen szemlélettel is ebben az országban.

Tevékenységünk a gyártók támogatásától és reklámoktól mentes, nem fogadunk el termékmintákat tesztelésre, nincsenek céges támogatóink, sem reklámbevételeink. És ezt továbbra is fenn akarjuk tartani.

Ahhoz, hogy olyan ügyekkel foglalkozzunk, amikre nincsen hazai vagy más pályázati forrás nagy szükségünk van olyan magánemberek támogatására, mint amilyen Te is vagy! Lehetőségeidhez mérten emiatt kérünk, támogasd munkánkat rendszeres vagy egyszeri adományoddal.

Ne feledd, a pénzed szavazat!

Támogass minket!

Képezd magad a webináriumainkon!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Válassz hírleveleink közül:*

      Iratkozz fel híreinkre!

      Tippek, tesztek, programok

      Megszakítás