
| Markovics Vera
A thalasso-szépítészet alapjai
A tengerekre és a bennük élő lényekre mára dollármilliárdos kozmetikai ipar épül. A marketingesek vonzó nevet is kreáltak az óceánokkal összefüggésbe hozható kozmetikumoknak és eljárásoknak: a thalassót. Mire jók a tenger gyümölcsei?
A thalasso-szépítészetben a tengerből származó anyagokat használják fel, például tengervizet, algát vagy iszapot. Készülhet belőlük pakolás, maszk, lemosó, de egy jó kis fürdőzés is hatásos. A sós tengervíz több mint harminc különböző ásványi anyagot tartalmaz, így számtalan bőrprobléma orvoslására alkalmas. Különösen az Izrael és Jordánia határán lévő Holt-tengeré, amelynek nagyon magas a sótartalma.
A tengervíz leáztatja a kórósan felszaporodott szarupikkelyeket, segít a szövetek méregtelenítésében, gyógyírnak tartják az ekcémára, javíthatja a pikkelysömörös bőr állapotát, s mindezek mellett érezhetően simábbá, selymesebbé teszi a bőrt. A sós tengervíz fokozza a sejtek vízmegkötő képességét, magas jódtartalma kedvezően hat a mirigyek működésére, a bróm idegnyugtató, a magnézium pedig kedvező hatással van a bőrre és az izomzatra. Áztassuk magunkat bátran!
Algák, rákok, halak a tégelyben
A tengerből származó algákat valóságos energia- és tápanyagbombáknak tartják. Sok bennük a fehérje, az ásványi anyag és a különféle vitamin. Az algák, mintegy filmet képezve a bőrön, javítják annak nedvességmegtartó képességét. Viszonylag magas arányban különféle nyomelemek is találhatók bennük, melyek hatása a bőrön keresztül is érvényesül. A réz-, cink-, stroncium-, vas-, szelén-, mangánösszetevők kedvezően hatnak az anyagcserére, elősegítik a salakanyagok kiürülését és a zsírok lebontását.
Az algák serkentik a sejtek megújulóképességét, ezzel erősítik a bőrt. Az agar-agar nevű algákból és moszatokból álló növényi nyákanyag rengeteg vizet vesz fel, a bőr víztartalmának fokozásához pakolásokba, krémekbe keverik.
A kozmetikai ipar a rákok kitinpáncélját is hasznosítja. Ebből állítják elő a nagyon drága, chitosan nevű anyagot, amelynek intenzív vízmegkötő hatást tulajdonítanak. A kaviárt tisztán és különféle hatóanyagokkal kombinálva a bőr keringésének fokozására és immunvédelmének javítására, a sejtek anyagcseréjének serkentésére, azaz a ráncok ellen vetik be – szintén aranyáron.
Olajozottan
A halolajat a gyógyászat depresszió és bizonyos érrendszeri problémák kezelésére használja, de gyulladáscsökkentő hatása miatt a bőrápolásban is hasznos. Fontos azonban tudni, hogy az olaj minősége döntő fontosságú. Sajnos a piac tele van silány termékkel, és egyáltalán nem könnyű megtalálni az igazit. Egy támpont azonban lehet: a tanúsítottan ellenőrzött vagy másoknak már bevált termékeket keressük. Így jó esélyünk lehet, hogy valóban hatásos piperét veszünk. A minőségi halolajat pikkelysömörre és neurodermitisz ellen javallják. Antibakteriális és antioxidáns hatása miatt a zsíros, a pattanásos és a száraz bőrre készült kozmetikumokban egyaránt használják. Sőt a bőr fény által okozott idő előtti öregedésének, a ráncok, barna foltok kialakulásának megelőzésére is javasolják.
A desztillációval készült halolajak tisztábbak, érdemes ilyeneket választani. Az eljárásra vonatkozó információkat a címkén találjuk, esetleg a gyártó honlapja nyújthat még tájékoztatást. A halolajoknak természetesen halszaguk van, ezért általában kapszulákban forgalmazzák őket. A jellegzetes szag zavaró lehet, ezért, bármilyen jó hatású is, otthoni pakolásokban csak akkor használjuk, ha nem megyünk utána társaságba.
Nyári szépségpatika
Nyáron az egyik legfontosabb feladat a bőr víztartalmának pótlása. Kiváló segítséget nyújtanak ehhez az idénynövények és a cserepes társaik.

Gyógyító Aloe
Az Aloe vera hazánkban ugyan nem nő, de cserépben jól nevelhető. Leveleinek keserű nedve meggyorsítja a csípések, égési sebek, hegek gyógyulását. Az aloegél magában vagy krémbe keverve a naptól cserzett, vízhiányos bőrre is remek, mert nemcsak feltölti és hidratálja a szöveteket, de a szabadgyökök káros hatásait is semlegesíti.

Feszesítő uborka
Az uborka kívül-belül a szépséget szolgálja, együk és kenjük magunkra, amikor csak tudjuk. Rengeteg vizet és a szép bőr szempontjából is fontos hatóanyagokat, káliumot, kalciumot, foszfort, vasat és vitaminokat tartalmaz. Leve a bőrre kenve enyhíti a leégést, a csípések viszkető érzését, hidratálja és feszessé teszi a bőrt, duzzadt szemünket pedig pár perc alatt lenyugtatja néhány friss uborkaszelet. A vegyszerek miatt a héját távolítsuk el felhasználás előtt.

Hidratáló kövirózsa
A sziklakertek hagyományos növénye a kövirózsa. Lédús leveleit az otthoni bőrápolásban is jól hasznosíthatjuk. Gyümölcssavakkal és vitaminokkal teli hűsítő nyálkája nemcsak a sebeket, csípéseket és égési sérüléseket gyógyítja, de a bőrt is hidratálja és regenerálja. A kivonataival készült termékeket a kozmetikusok májfoltok, futószemölcs kezelésére is használják. Fülfájásra is kiváló gyógyír.
Megjelent a Tudatos Vásárló Magazin 23. számában.
***
Tetszik a TudatosVásárló.hu és szívesen olvasod cikkeinket? Ez egy nonprofit oldal, a Tudatos Vásárlók Egyesülete tartja fenn. Minimális forrásaink vannak a működtetésre. Kérjük, hogy te is támogass bennünket, hogy több hasznos cikket publikálhassunk!
Oszd meg a cikket a facebookon! Klikkelj a cikk címe mellett!