fbpx
karalábé mi fán terem mire jó

| Tudatos Vásárló

Mi fán terem? Karalábé

A jelentéktelen kinézetű zöld (fehér) vagy lila karalábé ásványi anyagban meglepően gazdag. A piacon szinte egész évben beszerezhető, tavasszal különösen zsenge és roppanós. Hogyan vásároljuk? Mit főzzünk belőle?

A káposztafélék családjába tartozó Brassica oleracea egyik változata a szárban gumószerűen megvastagodó karalábé. Az ásvány anyagban gazdag növény fajtársa a kelbimbó, de ebbe a fajba tartozik a fejes káposzta, a kelkáposzta, a brokkoli és a karfiol is.

Az őshonos káposztaféle

A karalábé észak-európai eredetű növény. Őse az ún. „vadkáposzta”. Elsőként Plinius említi a „torzsájában megvastagodott” káposztafélét. Valószínű, hogy ez a karalábé volt. A XVI. század végétől már széles körben termesztették és fogyasztották Nyugat-Európában és a Földközi-tenger vidékén.

Miért egészséges?

✓ A növényi rostban gazdag karalábé serkenti, karban tartja emésztésünket.

Remek táplálék energia- és sószegény étkezés kiegészítéséhez.

✓ Fogyasztása légúti- valamint a bőrbetegségek esetén kifejezetten javasolt. Antibakteriális hatású.

✓ Ásványi anyagai közül legjelentősebb a kálium. Említésre méltó még magnézium-, jód-, kén-, szelén-, mész- és foszfortartalma is.

✓ Levelében igen sok vas és karotinoid található.

✓ Táplálkozástani értékéhez vitaminjai (A, B1, B2, B6 és C) is hozzájárulnak. A B-vitaminok közül kiemelendő még folsav- és pantoténsavtartalma.

Hogyan vásároljuk, hogyan tároljuk?

A fás karalábé a növény érettségét jelzi: ilyenkor is fogyasztható, de az élvezhetősége mellett nem sokan kardoskodnának. Hogyan tudjuk ezt elkerülni?

  • A piacon vegyük szemügyre a gumót: ha repedezéstől mentes, nedves tapintású, esetleg ujjbeggyel könnyedén benyomható, akkor valószínűleg friss.
  • Továbbá, a friss, élénk levelek is kellemes gumót sejtetnek.
  • A hűtőszekrény zöldséges részében levelével együtt 2-3 napig tárolhatjuk.

Idénynövény adatbázis

Ötletek a karalábé felhasználására

Kiemelkedő vitamintartalma miatt a karalábét érdemes minél többféle módon elsősorban nyersen fogyasztani. A zsenge gumók elrágcsálása a fogazatot is kellemesen edzett állapotban tartja. Gyerekeknek vágjuk csíkokra, szeletekre. Felkockázva nyers ízével feldobja a nyári salátákat.

A nagyobb gumókból érdemes főzeléket készíteni, vagy megtölteni. Vegyes levesek nélkülözhetetlen kelléke. Egyes helyeken rizses gombóccal töltik, amelyet fűszeres lében főznek puhára.

Próbáljuk ki burgonyával együtt dinsztelve; vagy rövid előfőzés után akár ki is ránthatjuk. Enyhén borsos ízéhez kellemesen társul a borsikafű, lestyán, petrezselyem.

Feltétlenül hasznosítsuk a levelét. Nyersen összevágva tegyük salátába, vagy készítsünk vele vajas-túrós krémet. Együttfőzhetjük a gumóval bármilyen ételben. Felmagzott karalábénk sárgás virágbimbóit salátába tehetjük.

Receptek

Karalábé-krémleves

Hozzávalók

  • 2 fiatal karalábé, kockára vágva
  • 1 burgonya, feldarabolva
  • 1 fej vöröshagyma, apróra vágva
  • 1 Ek olaj
  • 700 ml víz (zöldségalaplé)
  • 150 ml tejszín
  • ízlés szerint só, borsikafű és petrezselyemlevél

Elkészítés

  1. Az olajban megdinsztelt hagymához hozzáadjuk a zöldségeket.
  2. Rövid pirítás után öntsük fel a lével, majd puhulásig főzzük.
  3. Ekkor vegyük le a tűzről, adjuk hozzá a tejszínt és a fűszereket, majd pürésítsük.
  4. Egészben hagyott petrezselyem-levelekkel tálaljuk.

Töltött karalábé

Hozzávalók

  • 4 db közepesen nagy karalábé meghámozva
  • 3 vöröshagyma, apróra vágva
  • 3 gerezd fokhagyma, összenyomva
  • 500g gomba, apróra vágva
  • 1 száraz kifli, felkockázva
  • 2 tojás
  • 3 dl tejföl
  • 5 dl zöldségleves alaplé (víz)
  • só, borsikafű, kakukkfű, lestyán, ízlés szerint
  • olaj

Elkészítés

  1. A karalábét sós vízben 10-15 perc alatt félpuhára főzzük.
  2. Amíg kihűl, az olajon megdinszteljük a hagymát, beleadjuk a gombát és pár percig együtt pirítjuk.
  3. Beleforgatjuk a száraz kiflit, majd hagyjuk kihűlni.
  4. Óvatosan egyenesítsük ki a karalábék alját, hogy megálljanak, majd kivájjuk a közepüket. A sütőt 180-200 fokra előmelegítjük.
  5. A töltelékhez hozzákeverjük az egyik tojást és a fűszereket.
  6. Megtöltjük a karalábékat és kiolajozott tűzálló tálba helyezzük őket. Leöntjük az alaplével, és 40-45 percig letakarva sütjük.
  7. A tejfölt összekeverjük a másik tojással, és ráöntjük a karalábé tetejére. Újabb 15-20 perc alatt készre sütjük.

Termesztési tanácsok

A karalábé a közepesen tápanyagigényes növények közé tartozik. Komposzttal rendszeresen ellátott talajban jól fejlődik.

Rövid tenyészideje miatt az év során több szakaszban is vethetünk magot; illetve ültethetünk palántát. A szakaszos kiültetéssel pedig hosszú ideig elláthatjuk asztalunkat fiatal gumókkal.

A veteményesben feltétlenül napos helyet keressünk számára. Árnyékos helyen a növény nyurga lesz, a gumó kisebb marad.

Szépen fejlődik bab, borsó és fejes saláta közelében, viszont nem kedveli a földieper és a hagyma társaságát.

Vetés, illetve palántakiültetés előtt a talajt aprólékosan dolgozzuk el, a karalábé gyenge és sekélyen elhelyezkedő gyökérzete miatt ugyanis nagyon érzékeny a tápanyag és a víz felvehetőségére.

A gumók egyenletes fejlődése és puhasága érdekében gondoskodjunk a növények folyamatos vízellátásáról. Különösen hasznos lehet a csepegtető öntözés. A sekély gyökerezés miatt a gyomlálást is kellő körültekintéssel végezzük.

A faj más alakváltozataihoz hasonlóan a karalábé is kétéves növény. Az első évben növekszik, a téli nyugalmi időszak után virágokat fejleszt, majd magot érlel.

A száraz talajon, meleg időben megjelenő, a leveleken apró lyukakat rágó földibolhák ellen a talajtakarás hatásos védelmet nyújt. Ez ugyanis nedvesen tartja a talajt, amely a karalábé esetében a vízellátás szempontjából is igen előnyös.

A káposztalégy ellen próbálkozzunk meg erős illatú, az állatokat megzavaró növények ültetésével. Sikeres lehet a paradicsom, vagy a zeller, amelynek maradványaival akár a talajtakarást is megoldhatjuk.

Képek: canva.com

Mi nem csak a „szuperzöldekhez” szólunk! Célunk, hogy az ökotudatos életmód és az ehhez vezető vásárlási szempontok bárki számára elérhetők legyenek, éljen bárhol, bármilyen végzettséggel, bármilyen szemlélettel is ebben az országban.

Tevékenységünk a gyártók támogatásától és reklámoktól mentes, nem fogadunk el termékmintákat tesztelésre, nincsenek céges támogatóink, sem reklámbevételeink. És ezt továbbra is fenn akarjuk tartani.

Ahhoz, hogy olyan ügyekkel foglalkozzunk, amikre nincsen hazai vagy más pályázati forrás nagy szükségünk van olyan magánemberek támogatására, mint amilyen Te is vagy! Lehetőségeidhez mérten emiatt kérünk, támogasd munkánkat rendszeres vagy egyszeri adományoddal.

Ne feledd, a pénzed szavazat!

Támogass minket!

Képezd magad a webináriumainkon!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Válassz hírleveleink közül:*

      Iratkozz fel híreinkre!

      Tippek, tesztek, programok

      Megszakítás