| Tudatos Vásárló
9 tipp a tudatos utazáshoz
2017 a fenntartható turizmus éve. Összeszedtünk 9 egyszerű tippet, hogy ebben a nyári szezonban tudatosabban utazhass.
1. Melyik elefántra üljek?
Bármennyire egyszerűnek tűnik, tényleg nagyon fontos, hogy jól válasszuk meg az úticélt, a szálláshelyünket és persze a programokat, különösen akkor, ha távoli országba irányuló szervezett utazásról van szó. Sok olyan szolgáltató kínál “zöld, etikus, fenntartható, eco” címszavakkal utakat és szálláshelyeket, amelyek mögött nincsenek valós környezeti és társadalmi hozzáadott értékek.
Különösen akkor legyünk óvatosak, ha közvetlen találkozást ígérnek egzotikus állatokkal. Ilyenek például a turisták körében igen népszerű elefántos túrák (elephant trekking). Sajnos az elefánttúráknak nincs olyan verziója, ami valóban felelős lenne. Ugyanis ahhoz, hogy egy elefántra (ami alapvetően vadállat) fel lehessen ülni, az elefántot be kell törni, ami gyakorlatilag az elefánt kínzásával, illetve a kis elefántoknak az anyjuktól való elszakításával jár. Így ezek a fajta programok – függetlenül attól, hogy kik és hogyan szervezik – nem tekinthető felelősnek (illetve az ezeken valórészvétel tudatosnak).
Ne feledjük: a pénzünkkel mindenképp az adott programot támogatjuk, ha etikus, akkor is, ha rossz akkor is.
iStock/goodze
2. Zöld repülőjegy
Ha csak tehetjük, válasszunk valóban zöld utazást: vonatozás, bringázás, telekocsi, gyaloglás.
Ma már nehezen tudjuk elkerülni, hogy távoli helyekre ne repülővel utazzunk, de akkor is van lehetőség tudatosabban válsztani. Több olyan légitársaság is csatlakozott un. carbon offset programokhoz, ahol “karbon felár” hozzájárulással semlegesíthetjük a ránk eső széndioxid-kibocsátást. Sajnos nincs olyan gyűjtőoldal, ahol összeszedve megtalálhatnánk ezeket a légitársaságokat. Az ilyen programhoz csatlakozott légitársaságok ezt a lehetőséget jegyvásárlásnál kínálják fel az oldalukon.
Ha erre nincs lehetőség, akkor még mindig kiszámolhatjuk, hogy az utazás mennyi kibocsátással fog járni és ennek fényében eldönthetjük, hogy hogyan szeretnénk utazni.
Tetszett a cikk? Szívesen olvasnál még a témában?
Támogasd a www.tudatosvasarlo.hu fenntartását egyszeri felajánlással. Köszönjük!
3. Kedvezményes vonatjeggyel Európába
Ha európai úticélt választunk, érdemes szétnézni a világhálón, mert rengeteg kedvezményes, nyári utazást segítő vonatjegy közül választhatunk. Itt összeszedtük néhány lehetőséget.
4. Keresd a logót, ne hagyd hogy beetessenek az álzöld dumával!
Ha a nyaralásod alatt is fontos a környezetvédelem, válassz olyan minősített szálláshelyet, amelyek elkötelezik magukat az energia- és víztakarékosság, a hulladékcsökkentés valamint a megújuló energiahasználat mellett. Összeszedtük a legismertebb szálláshelyeket minősítő öko címkéket.
5. Ne dobd be a törülközőt!
Ha szállodai szolgáltatást veszünk igénybe, akkor mindig akasszuk fel a törülközőt a fogasra, így elkerülhetjük azt, hogy naponta kicseréljék.
6. Kérem, ne zavarjanak!
Hagyjuk kint a szobánk ajtaján a kérem ne zavarjanak táblát, amivel sok takarítást és az ehhez használt vegyi anyagokat és energiát megspórolhatunk.
7. Térképgyűjtők kíméljenek!
Adjuk vissza a használt térképeket és információs anyagokat a szálláshelyünk, hogy más is hasznát vegye. Hacsak nem vagyunk szenvedélyes gyűjtők, valószínűleg, soha nem fogjuk elővenni otthon, még akkor sem ha legközelebb ugyanoda megyünk nyaralni.
8. Helyben két keréken
Ha már megérkeztél a nyaralás helyszínére, ha teheted, pattanj bringára, vagy a helyi tömegközlekedést válaszd az autó helyett. Összeszedtük néhány kedvelt európai nagyváros közbringarendszerének tudnivalóit.
9. Az elmaradhatatlan szuvenír
Ha emléktárgyat vásárolsz, keresd a helyi munkaerő bevonásával készülő, méltányos kereskedelemből származó termékeket.
Köszönjük a közreműködést Tuba Dorottyának!
Nemzeti Fejlesztési Minisztérium – a fogyasztók érdekében. A cikk a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium FV-I-16-2016-00023 jelű pályázat keretében valósult meg.