| Ethical Consumer
Szagot fogtak
A pézsma karakteres illata és tartósító hatása miatt a parfümgyártás kedvelt alapanyaga. A kereskedelme mögött rejlő valóság azonban már távolról sem olyan vonzó, mint azt a fogyasztókkal elhitetni igyekszenek.
A pézsmaszarvasok, a hódok, a pézsmapatkányok, a cibet macskák és a vidrák nemi szerveiből származó pézsmát nem csak a parfümgyártásban, hanem ételízesítőként és gyógyhatású készítményként is alkalmazzák homeopátiás kezelésekben és a hagyományos kínai orvoslásban.
Az Állatvédelmi Világtársaság (World Society for the Protection of Animals – WSPA) vizsgálata szerint a befogott vad cibet macskákat füstös kunyhókban, szűkös ketrecekbe zsúfolva tartják. A pézsmát 9-15 naponta fejik le olyan fájdalmas eljárással, hogy sok állat az első alkalom után nem fogad el többé táplálékot és éhen pusztul. Egy farmer elmondása szerint a cibet macskák 40%-a elpusztul a befogásukat követő 3 hét alatt.
Egy másik áldozat a pézsmaszarvas, amelynek pézsmatasakját csak annak megölése után lehet az állatból kinyerni. A pézsmatasakok háromszor annyit érnek, mint az ugyanakkora súlyú aranytömbök. A WWF vadvilág figyelő programja, a Traffic szerint öt megölt szarvasból csupán egy megfelelő a pézsma kivonására. Ez bizonyos területeken számuk oly mértékű csökkenéséhez vezethet, hogy amennyiben a jövőben sem kontrollálják a befogásukat, a fajta eltűnhet a Föld színéről.
A Traffic Kínában, Mongóliában és Oroszországban folyó illegális pézsmaszarvas kereskedelemre koncentráló jelentése egy olyan módszer bevezetését szorgalmazza, amelynek segítségével lehetővé válna a nyers pézsma és a pézsmatermékek nyomon követése. A jelentés írója, a Traffic Európa németországi irodájának munkatársa, Volker Homes szerint bár a szarvas-pézsma fenntarthatóan és kínzás nélkül is kinyerhető, Európai Uniós importja nem engedélyezett. Ennek ellenére a WSPA 1999-es adatai szerint csak Franciaországba évente 1000 kg importált cibet pézsma kerül Etiópiából, amelynek 97%-a a parfümgyártásban kerül feldolgozásra.
A WSPA laboratóriumi tesztjei során megállapította, hogy a Chanel No.5 természetes cibet pézsmát is tartalmazott, annak ellenére, hogy a Chanel állításai szerint már nem használ fel természetes alapanyagokat. A Lancome és a Cartier pedig be is ismerte a természetes pézsma felhasználásának tényét. A WSPA 2004-ben rámutatott arra, hogy az etiópiai cibet macska kereskedelme nem szűnt meg, s ebben számos parfümgyártó vállalat érintett.
A PETA korábban felszólította a vásárlókat, bojkottálják a párizsi parfümgyártók (Guerlain, Lancome és Procter and Gamble) termékeit, valamint arra ösztönözte támogatóit, hogy a gyártóknak küldött levelekben tiltakozzanak a kegyetlen módszerek ellen, és hívják fel a figyelmet arra is, hogy a kínai piacokon megvalósuló élőállat-kereskedelem vezethetett a SARS vírus kirobbanásához is.
Az Ethical Consumer 2004. szeptemberi-októberi számában megjelent cikk alapján fordította és átdolgozta Csete Paula. Lefordítva és közzétéve a kiadó engedélyével.