| Sebestyén Éva
Nem szűnik a feszültség az Apple gyáraiban
Ősszel ismét feltámadtak az indulatok az Apple legnagyobb beszállítója, a Foxconn környékén. Tajvanon a gyár mintegy kétezer munkása vett részt azokban az utcai zavargásokban, amelyeket a Foxconn személyes ellentéteken alapuló „incidensnek” titulált. Mi állhat a háttérben?
Mint arról a TudatosVásárló.hu is többször beszámolt, évek óta nyílt titok, hogy az Apple beszállítói olyan körülmények között gyártják a piacvezető iPad és iPhone termékeket, amelyek sem a környezetet, sem az ott dolgozó munkások egészségét nem kímélik.
Számos civil szervezet szólította már fel az Apple-t, hogy változtassa meg üzletpolitikáját, és szüntesse be környezetromboló, etikátlan tevékenységét.
Megannyi nyilatkozat, ígéret és látszatintézkedés ellenére azonban a probléma még mindig nem oldódott meg – mint ahogy azt a legutóbbi zavargások is jelzik.
Bár idén augusztusban a Fair Labor Association (FLA) nevű washingtoni nonprofit szervezet egy tanulmányában arról írt, hogy az általuk megvizsgált három Foxconn gyárban javuló munkakörülményeket tapasztaltak, sajnos úgy tűnik, hogy a pozitív fejlemények nem általánosak.
Geoffrey Crothall, a China Labour Bulletin nevű jogvédő szervezet vezetője szerint az FLA vizsgálatának eredményei örvendetesek, de a közel egymillió, más gyárakban dolgozó Foxconn alkalmazott mindebből semmit sem érez meg. Egy-két üzemen kívül ugyanis máshol nem történt változás, és a nagy összeszerelő gyárakban nem ment végbe hasonló javulás a munkakörülményeket illetően.
A legutóbbi zavargások hátterében ráadásul egy olyan tényező is áll, amelyre ritkán világítanak rá a vizsgálatok. Crothall szerint a gyári munkások és a biztonsági személyzet között mára olyan mély ellentét alakult ki, amely bármikor a szeptemberihez hasonló összecsapásokhoz vezethet.
A biztonságiak ugyanis a szigorú fegyelem betartása érdekében nem riadnak vissza a durva, erőszakos és megalázó módszerek alkalmazásától sem, amelyet a dolgozók – természetesen – egyre nehezebben viselnek. Ráadásul a fiatalabb munkások között kezd felnőni egy olyan generáció, amely egyre jobban tisztában van jogaival, és hajlandó is fellépni annak érdekében, hogy tiszteletben tartsák azokat.
A Foxconn-nál a helyzet tehát továbbra is leginkább egy lőporos hordóhoz hasonló. A kérdés már csak az, hogy az Apple, immáron saját jól felfogott érdekében, mikor hajlandó változtatni ezen.
Kép [cc] aditza
**