| Tudatos Vásárló
Mire figyelj, ha fizetős képzésen veszel részt?
Százezer forintos tandíjért cserébe elmaradt képzés, gyakorlati képzés eszközök nélkül – csak néhány példa a felnőttképzéssel kapcsolatos panaszokról. Mire érdemes odafigyelni, hogy ezeket elkerüljük?
Esetleg visszaülnél az iskolapadba, hogy csiszold a nyelvtudásod? Tanfolyamra szóló vouchert kaptál ajándékba? Elhatároztad, hogy új képzésen veszel részt? Előfordulhat, hogy egy nagyobb összeget kifizetsz, de nem azt kapod, amit vártál. Az alábbi cikkben összefoglaltuk a Budapesti Békéltető Testület tanácsait a felnőttképzésekkel kapcsolatban.
Néhány problémás eset
OKJ-s képzésen egy villamos berendezésekkel kapcsolatos gyakorlati tárgy ismereteit nem tudta elsajátítani a „tanuló”, mert nem állt elegendő eszköz a résztvevők rendelkezésére. Nem tudta elsajátítani a berendezések működését, és megbukott a gyakorlati vizsgán.
Egy másik esetben a fogyasztó ajándékba kapott egy fotós tanfolyamra szóló vouchert egy adott időpontra. Az időpont neki nem felelt meg, amit jelzett is azonnal a vállalkozónak, és kérte a voucher ellenértékének visszafizetését. A vállalkozás ezt írásban többször vállalta, de a visszafizetésre mégsem került sor.
Az is megtörtént, hogy a fogyasztó egy programozói tanfolyamra fizetett be 200.000 Ft-ot, de folyamatosan halogatták a képzés indulását, később pedig el sem indult. Ezt a fogyasztó három hónap után megelégelte. Kérte a befizetett tandíj visszatérítését személyesen és levélben is, de megkeresésre a tanfolyamszervező nem reagált.
Tájékozódj előzetesen!
A felnőttképzés engedélyköteles tevékenység, legyen szó OKJ-s képzésről, egyéb támogatott szakmai képzésről vagy nyelvi képzésről. Az engedélyezés során az intézményeknek bizonyítaniuk kell, hogy rendelkeznek a szükséges személyi és tárgyi feltételekkel. Ami tehetsz:
-
nézz utána a képzőhelynek a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal honlapján
-
érdeklődj személyesen, hogy a képzési hely, illetve maga a képzés szerepel-e a hivatali nyilvántartásba
Ha a megcélzott intézmény nem szerepel a nyilvántartásban, jobb ha másikat keresel.
Tanulmányozd a szerződést, mielőtt aláírod!
A szerződést írásban kell megkötni, és szerepelnie kell rajta az intézmény nevének és nyilvántartási számának. Ha a kötelező tartalom nem szerepel a szerződésben, a Ptk. alapján az semmisnek minősül. Amit tehetsz:
-
olvasd át a szerződést, és ellenőrizd, hogy az került-e a papírra, amiben szóban megállapodtatok
-
ellenőrizd a tartalmát, a következőknek kell szerepelnie benne:
- a kezdés időpontja, tanfolyam ütemezése;
- a képzéssel megszerezhető dokumentum neve;
- az ismeretek ellenőrzésének módja;
- a hiányzás lehetséges mértékét és túllépésének következményei;
- a gyakorlati képzésre vonatkozó adatok (eszközök és anyagok, amelyet biztosítanak);
- a vizsgaszervezés módja, valamint a vizsgára előírt, vagy javasolt intézmény;
- a képzési díj és annak fizetési módja, támogatott képzés esetén a támogatás mértéke, illetve a szerződésszegés következményei
-
ha a vállalkozás nem adna neked példányta szerződésből, kérj egyet – így bármikor ellenőrizni tudod a feltételeket
Panaszodat azonnal közöld az intézménnyel
Ha szerződésszegést tapasztalsz, vagy szerinted nem megfelelő a képzés, a Ptk. szerint 2 hónapon belül jelezned kell a kifogásodat. Ezt követően a késedelemből származó plusz kár már téged terhel. Amit tehetsz:
-
azonnal jelezd a kifogásodat írásban (postai levél, email, fax) így a későbbiekben bizonyítható, hogy időben panaszt tettél
-
ha a panaszodat elutasítja az intézmény, fordulj a Békéltető Testülethez, és kezdeményezd az ügyed kivizsgálását.
Ezt már megteheted online kérelem benyújtásával is!
Ami az érvényesíthető jogokat illeti, mint fogyasztónak, lehetőséged van :
-
a nem megfelelő órák, tanfolyamrészek újbóli biztosítását kérni, ami a teljes képzés ismételt biztosítását is jelentheti.
-
ha ezeket a vállalkozás nem teszi lehetővé, igényelheted a képzési díj leszállítását, végső esetben pedig – ha annyira súlyos a szerződésszegés – elállhatsz a szerződéstől, azaz követelheted a teljes kifizetett ellenértéket is
Forrás: Budapesti Békéltető Testület
Fotó: Hajtómű Nyelviskola, Sticky Rice Cooking School
Tetszett a cikk? Nyomd meg a lenti gombot és támogasd a www.tudatosvasarlo.hu fenntartását egyszeri felajánlással. Köszönjük!
Legyél Te is a Tudatos Vásárlók Egyesülete büszke támogatója!
A TVE éves támogatói díja 3000 forint. És ezért kapsz egy Tudatos Vásárló Kedvezménykártyát is.