| Tudatos Vásárló
Gyerekekre veszélyes mágneses játékokat talált az NFH
Mágneses játékokat vizsgált a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság laboratóriuma. Két termék forgalmazását kellett megtiltani, mert súlyos sérülést okozhatnak.
Veszélyes lehet, ha egy játék túl erős mágnest tartalmaz, mert ha gyerek véletlenül lenyeli, és a szervezetébe egynél több mágnes kerül, akkor azok a bélfalon keresztül vonzhatják egymást, ami végül bélperforációt vagy bélelzáródást okozhat. Ezeknek a betegségeknek a felismerése nem mindig egyszerű, mert sok gyermek csak influenzaszerű tüneteket mutat.
A nemzetközi adatok szerint a legtöbb ilyen baleset a 10 hónapos és a 8 éves kor közötti gyermekekkel történik. Az esetek több mint 80%-ban mágneses építőjáték-készletekben lévő erős mágnesek okoztak sérülést. Számos esetben sebészeti beavatkozással lehetett a mágneseket a bélrendszerből eltávolítani. A magyarországi gyermekkorházakban is találkoztak már hasonló esettel.
Nagyon fontos szabály ezeknél a termékeknél, hogy a mágnes megfelelően legyen rögzítve a játékra, azaz ne lehessen könnyen leszedni.
A játékokra szerelt mágnesre speciális szabály vonatkozik. Fontos követelmény, például hogy nem lehetnek az előírtnál erősebbek. (az ún. fluxusindex maximum 50 kG2mm2 lehet). A tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy a baleseteket olyan mágnesek okozták, amelyek az előírtnál erősebbek voltak.
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság mechanikai és műszaki laboratóriumában vizsgált 10 játékból 2 esetben állapították meg a szakemberek, hogy veszélyesek lehetnek.
Az egyik játék egy mágneses darts, amelynél a nyíl száráról könnyen letekerhető a mágneses alkatrész. A mágnesesfluxus-indexe pedig 50 helyett 311 kG2mm2- azaz a megengedett több mint a hatszorosa.
A másik játék egy mágneses építő készlet volt, amelynél már a készlet eleve tartalmazott könnyen lenyelhető mágneses alkatrészt. A mágnesesfluxus-indexe 119,78 kG2mm2, tehát itt is a megengedett érték többszöröse volt kimutatható.
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság idén másodszor vizsgálta a mágneses játékokat. A tavalyi évhez képest viszont egyértelmű javulás tapasztalható. A 2014-es vizsgálatban ugyanis a játékok 43%-a tartalmazott a gyermekekre veszélyes mágnest.
Forrás: NFH
Tetszett a cikk? Nyomd meg a lenti gombot és támogasd a www.tudatosvasarlo.hu fenntartását egyszeri felajánlással. Köszönjük!