| Tudatos Vásárló
Rákot okoznak az elektronikai összeszerelő munkások munkakörülményei
Ma több tucat nemzetközi civilszervezet arra kéri a globális elektronikai ipart, hogy vállaljanak felelősséget, és csökkentsék a káros vegyi anyagok használatát a gyártás során. A kezdeményezést a TVE is támogatja.
2015. március 16-án ülésezik Brüsszelben az Electronic Industry Citizenship Coalition (EICC, Elektronikus Ipar Állampolgári Koalíció), amely több mint 100 elektronikai vállalatot tömörít. Az ülés célja, hogy a vállalatok megbeszéljék a vegyi anyagok használatára vonatkozó terveiket. Az ülésen résztvevő civilszervezetek bemutatják a „Kihívás az elektronikai ipar számára” című dokumentumot, amelyet világszerte 200 szervezet, Magyarországon a Tudatos Vásárlók Egyesülete, támogat. A dokumentum arra szólítja fel a vállalatokat, hogy tegyenek hathatós lépéseket a vegyi anyagok munkásokat érintő káros hatásainak megelőzésére, javítsák a vegyi anyag biztonságot, és vállaljanak felelősséget munkásaikkal és az üzemeik környékén élő közösségekkel szemben.
Rákos megbetegedés a Samsung dél-koreai gyárában
Leukémiában halt meg a 23 éves Jumi Hvang 2007 március 6-án, miután több évet dolgozott a Samsung dél-koreai chip gyárában. Igaz, hogy csupán nyolc év jogi herce-hurca után, de végül a bíróság is elismerte, hogy betegsége munkahelyi megbetegedés volt. Abban a chip gyárban, ahol Jumi dolgozott, egy harmincöt éves munkás is leukémiás lett. 2007 óta tízen haltak meg.
Az ázsiai és latin-amerikai elektronikai munkások káros vegyi anyagoknak vannak kitéve munkájuk során. A civilszervezetek több száz megbetegedéses esetről számoltak be az elmúlt öt évben Kínából, Dél-Koreából, Indonéziából és a Fülöp-szigetekről. Thaiföldön és másutt az összeszerelés során benzolt és más káros anyagokat használnak.
Ki fizet ezért? Angol nyelvű film az elektronikai iparról
Kihívás az elektronikai iparnak
A dokumentum fontosnak tartja a káros vegyi anyagok elhagyását és helyettesítését biztonságosabb anyagokkal, a munkások védelmét, a munkásszerveződés szabadságának tiszteletben tartását, a munkások bevonását a munkafolyamatok felügyeletébe, a környezetvédelmet, és azoknak a munkásoknak, közösségeknek és természeti értékeknek a kártalanítását, akik eddig károkat szenvedtek. Az iparnak felelősséget kell vállalnia és hathatós lépéseket kell tennie. A jelenlegi eljárások és audit rendszerek nem hatékonyak – áll a dokumentumban.
„Döbbenetes, hogy a legtöbb vezető technológiai vállalat, amelyeknek márkanevei ott villognak az elektronikai felszereléseinken, még mindig nem tudja, hogy pontosan milyen anyagokat használnak fel a saját vagy beszállítóik gyáraiban” – mondja Ted Smith az ICRT képviselője. „Az szeretnénk, ha ez a fontos iparág felelősséget vállalna, biztonságos munkakörülményeket teremtene, és biztosítaná a családok egészségét. Azt szeretnénk, ha a következő generáció szülöttei legalább olyan fontosak lennének számukra, mint a chipek következő generációja”.
A GoodElectronics és az ICRT várja az ipar észrevételeit a dokumentumra. Az Electronic Industry Citizenship Coalition (EICC, Elektronikus Ipar Állampolgári Koalíció) már felállította a vegyi anyagokkal foglalkozó munkacsoportját. Ugyanakkor az ipar képviselői azt állítják, hogy a szokványos vállalati vizsgálatok nem tártak fel olyan eseteket, amelyekben a munka során használt vegyi anyagok egészségi problémákhoz vezettek volna. „Ezek a vállalati vizsgálatok nem tárják fel a vegyi anyagoknak való kitettséget és más, a munkások jogait sértő gyakorlatokat a beszállítói lánc egészében” – állítja Pauline Overeem, a GoodElectronics Network koordinátora. „Teljesen egyértelmű, hogy a vállalati auditokban leírtaknak nincs köze ahhoz a kegyetlen valósághoz, amit sok üzemben látunk. Ezért állítjuk kihívás elé az elektronikai ipart, és kérjük arra, hogy teremtsen tiszta körülményeket”.
A cikk a Földművelésügyi Minisztérium PTKF/467/2014-es számú Zöld Forrás pályázat keretében készült.
Tetszett a cikk? Nyomd meg a lenti gombot és támogasd a www.tudatosvasarlo.hu fenntartását egyszeri felajánlással. Köszönjük!
Legyél Te is a Tudatos Vásárlók Egyesülete büszke támogatója!
A TVE éves támogatói díja 2500 forint. És ezért kapsz egy Tudatos Vásárló Kedvezménykártyát is.