| Kerekes Anna
Óceán Műanyag Projekt
Rengeteg szemét kerül évente a folyókba, tengerekbe, óceánokba. Ennek a szemétnek nagy része műanyag, ami több mint 1 millió élőlényre jelent veszélyt. A műanyagok felhalmozódnak a tengeri élőlények szervezetében, és így a táplálékláncon keresztül a mi szervezetünkbe is eljuthatnak.
Eddig az óceánokban 5 nagy szemétszigetet térképeztek fel, ezek nagysága folyamatosan nő, mert a tengeri áramlatok további hulladékot sodornak a szigetekhez. Becslések szerint a hulladék 20%-a a hajókról, 80%-a pedig a szél vagy a folyók által kerül az óceánba.
Mind az állatok védelme, mind az emberek egészsége miatt fontos lenne ennek a problémának a megoldása. Ennek felismerése után jött létre az Óceán Műanyag Projekt. A műanyagokat kihalásszák a tengerekből, óceánokból megelőzve, hogy az állatok szervezetébe jutva kárt tegyen bennük.
Az ökológiai tisztítószereket gyártó ECOVER, a kihalászott műanyagból a környezetbarát mosogatószerei számára gyárt flakonokat. A flakon teljes egészében újrahasznosított műanyagból készül, aminek 10%-át az óceánokból kihalászott műanyag adja, a maradék, pedig más forrásból származó műanyagok újrahasznosítása. Ezek az úgynevezett „Óceán flakonok”.
A cég ezzel igyekszik felhívni a figyelmet az óceáni szemét problémájára, és remélik, hogy a befolyással bíró szervek és kormányok is hamarosan felfigyelnek a problémára és megpróbálnak tenni ellene. Jelenleg az ilyen műanyagok újrahasznosítása a legtöbb gyártó számára még túl nagy erőfeszítést igényel. Ezért további terveik között szerepel, hogy megkönnyítsék az óceáni műanyag eljuttatását a többi gyártóhoz, hogy minél többen tudják újrahasznosítani az óceáni szemetet.
Forrás: Ecover