
| Tudatos Vásárló
Bringa és Art: gyerekek, festők, biciklik
Gyönyörű bicikliket adott át a BringArt csapata júniusban hátrányos helyzetű családoknak, intézményeknek az Ellátó Kertben. Biciklikről, festészetről és a kezdeményezésről faggattuk Zelei Borit, a projekt vezetőjét.
Kikből áll a BringArt?
Egy baráti társaság vagyunk, néhány idealista, aki úgy döntött, megkísérli a lehetetlent: semmiből világokat teremteni. Használt bringákat újítottunk fel: a Novus Művészeti Iskolák gimnazistái festették a vázakat, amelyekből a Bringakonyha segítségével szép és használható járgányokat szereltünk. Ezeket azután elajándékoztuk.
Hova kerültek a cangák? Kik az új gazdáik?
Amikor megláttuk a bringákat összeszerelve, első gondolatunk természetesen az volt, hogy megtartjuk mindet magunknak. De győzött az adakozó kedv és a józan ész: nekünk már van biciklink, mit csináljunk fejenként még kettővel?! Keressünk olyanokat, akik örülni fognak nekik! Így kezdtünk gondolkodni, és hamarosan szép kis listánk lett, hogy kinek adnánk szívesen.
Először a velünk festő diákokat kérdeztük meg, ismernek-e olyan családokat vagy intézményeket, akiknek a mindennapjait megkönnyítené egy járgány. Aztán körülnéztünk mi is, ki jöhetne szóba.
Végül az adományozottak közé került két sokgyermekes család – személyes ismeretség illetve a Nagycsaládosok Országos Egyesülete révén –, az angyalföldi Angyalkert Tagóvoda, a tornanádaskai általános iskola, a Menedékház Alapítvány és az őrmezei Kossuth Lajos Gyermekotthon.
Használóik elsősorban óvodás és iskolás gyerekek lesznek, de a Menedékház például az átmeneti anyaotthon lakóinak kölcsönzi majd a kerékpárt egy-egy útra. Az átadáskor mindenkit, kicsit és nagyot is megkérdeztünk, örömmel fog-e tekerni a bicikliken. Nem szeretnénk, hogy egy garázs mélyén porosodjanak – de erről láthatólag szó sincs.
Szóltok egy pár szót a festésről? Milyen motívumokat használtatok, mert láthatólag nem csak egyszerű színezéről van szó?
Különböző népi kultúrák motívumkincseit festettük: a magyar folklór elemeit, indián, japán, kelta, arab, afrikai és óceániai motívumokat. Azt szerettük volna, hogy a diákjaink sokféle kultúrában tájékozódjanak. Mondhatni, túl is tettek elképzeléseinken.
Mi a BringArt célja?
Több célunk van egyszerre. Egyik a környezettudatosság és a környezettudatosságra való nevelés: a kerékpár a legzöldebb és leghatékonyabb közlekedési eszköz falun és városon egyaránt – ez szinte már közhely.
Használt biciklikkel dolgoztunk, használt alkatrészekkel. Csak azokból az alkatrészekből vettünk újat, amelyekből valóban szükséges volt: váltó- és fékbovden és egy-két hiányzó darab. Minden másból találtunk biztonsággal használható régit. Sokmindent kaptunk is.
Általában jellemző a biciklis szubkultúrára Budapesten az önkéntesség és az adományozás intézménye, ami nagyon jó. Ezek az emberek szeretnek segíteni.
Másik célunk a művészet szerepére való figyelem felhívás: hogy milyen fontos az esztétika a hétköznapokban, és milyen fontos a körülöttünk lévő tárgyak harmóniája.
Ide tartozik az alkotás is: merjük megváltoztatni a világot, a gyárból ömlő termékeket formáljuk a magunk képére, használjuk a fantáziánkat! Sokkal boldogabban élhetünk szép tárgyak között, amelyeket szerető kézzel készítettek.
Jó szívvel gondolunk az ország különböző pontjaira eljuttatott biciklikre. Reméljük, a biciklisták is így gondolnak ránk!