
| Szakács István
Mérgező szobanövényeink
Bár ritkán kerülünk „komoly kapcsolatba” mérgező szobanövényekkel, érzékeny bőrűeknél, vagy kisgyerek, kutya, macska esetén nem árt az óvatosság. Íme néhány növény, amelyet lehetőleg kerüljünk.
A kereskedelmi kínálatban és otthonainkban fellelhető dísznövény-választék alig változott valamit az elmúlt évtizedekben. Több úgynevezett levéldísznövény jött divatba, míg mások kikoptak, de a mérgező növények választéka nem bővült. Köszönhető ez talán annak, hogy a dísznövénytermesztésben is követik azokat a trendeket, amelyeket az egyre tudatosabb vevők diktálnak: mérgezőt ne!
Ha alaposabban megvizsgálnánk a bennünket körülvevő dísznövényeket, meglepődnénk, mennyi tartalmaz mérgező vegyületet, vagy vált ki allergén reakciót érzékeny bőrűeknél.
Mérgezőek
Mivel a szobanövényeket nem étkezésre vagy bedörzsölésre tartjuk, felesleges pánikot kelteni, de jobb, ha tudjuk, mitől óvjuk a kisgyerekeket vagy mi az, ami házi kedvencünk étrendjébe már nem fér bele.
A tünetek súlyossága az elfogyasztott mennyiségtől is nagyban függ. E tekintetben három csoportra oszthatjuk a növényeket:
- viszketést, bőrirritációt okoz:
- jácint (Hyacinthus) – hagymája és a benne lévő kalcium-oxalát kristályok
- mikulásvirág (Euphorbia) – tejnedv a növény minden részében
- égő, maró érzés a bőrön, nyálkahártyán:
- diffenbachia (Diffenbachia) – az egész növényben lévő oxálsav és cianogén-glükozidok
- könnyezőpálma (Monstera) – léggyökereiben lévő vegyületek
- hasmenés, gyomorfájás, hányás:
- ciklámen (Cyclamen) – a gumóban lévő ciklamin-glükozidok
- fikuszok (Ficus) – tejnedv a növény minden részében
- kroton (Codiaeum) – tejnedv a növény minden részében
- leander (Nerium) – alkaloidok a zöld növényi részekben
- aszparágusz (Asparagus) – zöld levelei és piros bogyói
Ha bajra gyanakszunk
Szerencsére nem gyakoriak a szobanövény-mérgezésről szóló hírek, de jó, ha tudjuk, mi a teendő, ha a gyerek vagy a házi kedvenc komolyabban „barátkozna” egy-egy ilyen növénnyel.
Bőrfelületre jutva a növénynedvet bő vízzel le kell mosni, az esetleges elfogyasztást követően pedig sok folyadékot kell inni, aktív szenet vagy hashajtót kell bevenni. Nagy mennyiségnél hányassuk a beteget, és azonnal hívjunk orvosi segítséget!
Ártalmatlanok
Aki az említett kellemetlenségnek nem szeretné kitenni szeretteit, válasszon olyan növényeket, amelyek egyáltalán nem okozhatnak bajt: ilyenek a manapság egyre népszerűbb
- orchideák (Phalaenopsis-hibridek),
- a szélsőséges tartást is jól tűrő sárkányfák (Dracena),
- az afrikai ibolya (Saintpaulia) vagy
- a világos, párás helyet kedvelő szobapáfrány (Nephrolepis).
A szerző kertészmérnök.