| Andacs Noémi
Lyukas zokni és kávéfőző
Gombamód szaporodnak a repair-cafe-k, vagyis azok a javítóműhelyek, ahol egy-egy alkalommal különböző területek szakértői ingyen megjavítják a bedöglött vasalónkat vagy az akadozó zipzárt a táskánkon. A kávézás, sütizgetés mellett ismertségek, barátságok szövődnek, így nem csak egy megújult cumóval térhetünk haza.
Szeretjük a sarki cipészt, aki megtalpalja cipőnket, a sarki varrónőt, aki új zipzárt varr a táskánkra és az elektronikai szakit, aki ért a kenyérpirítóhoz, és még a régi rádiónkba is új életet varázsol. Csak mindössze két gond van velük. Az egyik, hogy nem egy sarkon vannak, hanem lehetőleg jól szétszórtan a városban, már ha egyáltalán vannak. A másik gyakori bökkenő, hogy sokszor többe kerül megjavíttatni a régit, mint újat venni, és öko ember legyen a talpán, aki a mai fogyasztói társadalomban az előbbi mellett teszi le a voksát.
Erre nyújtanak megoldást a Nyugat-Európában egyre szaporodó repair-café-k. Ezek olyan önkéntesek által szerevezett alkalmak, amikor egy helyen összehoznak több szakit, akik ingyen megjavítják az odavitt dolgokat.
A kávézóvá avanzsált javítóműhely, vagy javítóműhellyé alakuló kávézók nem állandóan működnek, hanem alkalmanként – havonta, kéthavonta – hirdetik meg a szervezők. A helyszínt és a javításhoz szükséges anyagokat többnyire adományokból, támogatásból biztosítják.
Egy-egy ilyen alkalommal egy teremben összejön varrónő, cipész, rádiószerelő, kenyérpirító szaki, bicikliszerelő, és persze érkeznek a „panaszosok” is, ki-ki a maga cókmókjával, amibe új életet szeretne lehelni. Egy-egy ilyen félnapos eseményen akár 60-70 ember is megfordul.
Egy kis szerencsével a termékek nagy része működőképesen, megjavítva térhet haza a boldog tulajdonosával, és azzal a megnyugtató tudattal, hogy elkerülte a kukát – legalábbis egy ideig.
Ezeknek az összejöveteleknek nem utolsó sorban közösségteremtő célja is van. Összehozza a környékbelieket, egy kávézás, csevegés erejéig. Ezen felül számos idős vagy munkanélküli szakembernek, pedig lehetőséget nyújt, hogy hasznosítsa a tudását, segítsen másokat.
A hollandiai Repair Cafe Foundation segítséget nyújt azoknak, akik a saját környezetükben szeretnének ilyen kezdeményezést elindítani, illetve a honlapján több működő javítóműhely is megtekinthető.
Ismersz hasonló magyarországi kezdeményezést? Írd meg nekünk a szerk@tudatosvasarlo.hu címre.
A cikk a Grundtvig „Egész életen át tartó tanulás” program keretében valósult meg.