| Sebestyén Éva
Energiatakarékosság lépésről lépésre
Az energiatakarékos életmóddal két legyet üthetünk egy csapásra: hozzájárulunk környezetünk egészségéhez, és még spórolhatunk is vele. Az ad hoc változtatások helyett érdemes azonban szervezetten megújítani a háztartást, hogy hosszú távon minél nagyon haszonra tehessünk szert.
Első lépések: gondoljuk végig
Mindenekelőtt érdemes körbejárni a házat, és leltárba venni, hogy mi mindenen lehetne változtatni. Ha alaposan körbenézünk, nemcsak az fog kiderülni, hogy le kellene cserélni a régi izzókat, hanem az is, hogy mennyi minden van feleslegesen bekapcsolva/felkapcsolva, vagy hogy a konnektorokból a semmibe tartó töltők és adapterek bújnak meg a házban. Hasznos lehet akár az is, ha listát készítünk arról, hogy a jövőben min kellene változtatni.
Ingyen, egyszerűen
Fentiekből kitűnik, hogy jó néhány olyan apróság van a lakásban, melyekkel energiát takaríthatunk meg, és mindez még pénzbe sem kerül. A legfontosabb, és legegyszerűbb dolgok, amelyekre érdemes odafigyelni az alábbiak:
- mindig csak annyi lámpa égjen, amennyire valóban szükség van;
- semmilyen elektromos eszközt ne hagyjunk áram alatt, ha nem használjuk;
- csak akkor használjuk egy adott eszközt, ha valóban szükség van rá (pl. ha nincs kánikula, akkor inkább szellőztessünk légkondi helyett).
Mivel a rossz beidegzőségeknek „köszönhetően” fentiek nem feltétlenül működnek automatikusan, ezért érdemes ezeket is akár egyesével, külön odafigyelve gyakorolni, amíg rutinná nem válik.
Keresd az energiatakarékosat!
A nagyobb nyereség érdekében elkerülhetetlen, hogy pénzügyileg is befektessünk az energiatakarékos életmódba. Kezdetben érdemes a kisebb beruházásokkal kezdeni (pl. LED izzókra cserélni a régi villanykörtéket), majd fokozatosan jöhetnek a nagyobb tételek, mint pl. a hűtő vagy a mosógép cseréje valamilyen energiatakarékos verzióra. Bár egy-egy ilyen kiadás komolyabb méreteket is ölthet, ajánlatos apránként összespórolni a cseréhez/felújításhoz szükséges összegeket, mivel hosszú távon behozza az árát.
Haladó szint: megújuló energiaforrások
A kategórián belüli legoptimálisabb megoldás természetesen a passzív ház, azonban aki nem engedhet meg magának ilyesmit, az is alkalmazhat megújuló energiaforrásokat a háztartásba építve. Itt is érdemes az apróságokkal kezdeni, mint például a napelemes kerti lámpa, telefontöltő vagy akkumulátor. Később pedig jöhet a tetőre szerelt napkollektor, vagy akár a geotermikus hőszivattyú.
Plusz egy tipp a felelős fogyasztóknak: zöld áram
Nem elsősorban a spóroláshoz, de a környezettudatos életmódhoz tartozik a „zöld áramba” történő befektetés. Amennyiben anyagi lehetőségeink engedik, érdemes élni ezzel a lehetőséggel, amely a legtöbb áramszolgáltatónál már elérhető. Villanyszámlánk valamivel nagyobb lesz, azonban plusz forintjainkkal hozzájárulunk ahhoz, hogy több energia származzon megújuló forrásokból.
Kép: dreamstime
A cikk a Vidékfejlesztési Minisztérium PTKF/1329/2013-as számú Zöld Forrás pályázat keretében készült.