
| Markovics Vera
Ökokozmetika
Rajtunk is múlik, milyen kép fogad bennünket a tükörben. Ha elégedetlenek vagyunk, érdemes változtatnunk néhány rossz szokásunkon.
Evés
Már kívülről fújjuk a leckét a teljes értékű táplálkozásról, mégis sokszor az egyik végletből a másikba esünk: fogyókúra és méregtelenítés, majd nassolás, üres kalóriák, zacskós vagy agyonfőzött, agyonsütött ételek. Aztán kezdődik az egész elölről. Az elkeseredett küzdelemben a jojóeffektustól előbb-utóbb olyanná válhat a bőr, mintha egy számmal nagyobb lenne a kelleténél. A kudarc megviselő, és elmélyíti a vonásokat. Pedig a felesleges hercehurca sok mozgással és mértéktartó, kalóriaszegény táplálkozással elkerülhető.
Ivás és cigi
Ha már a rossz szokásoknál tartunk, rögtön itt van a bögreszámra elfogyasztott feketekávé és az alkohol, amelyek az egészségünkkel együtt a bőrt is megviselik, mivel vizet vonnak el tőle. A dohányosok több szempontból is rosszul járnak: a nikotin szűkíti a hajszálereket, bőrük sárgásszürke árnyalatúvá válik, az ajkak körüli ráncok a cigaretta szívásától idő előtt kirajzolódnak.
1. Az elegendő alvás, pihenés, mozgás és szabad levegő áldásos hatása a bőrön is meglátszik.
2. Fogyasszunk sok gyümölcsöt és zöldséget. Felnőttkorban mérsékeljük a fehérjebevitelt, együnk kevesebb állati eredetű ételt.
3. Ne hagyjuk kiszáradni a bőrt. Ne használjunk intenzíven szárító hatású szappanokat, igyunk meg naponta legalább öt pohár vizet.
4. Védjük a bőrt a hidegtől, a széltől és az erős UV-sugaraktól. Ne vigyük túlzásba a napozást, szoláriumozást.
5. A bőr tisztítása legyen kíméletes, és amikor szükséges, védjük és tápláljuk.
Önjelölt kozmetikusok
A nem megfelelően kezelt pattanásokból maradandó hegek keletkezhetnek. A bőr kitisztításánál a felülfertőzések elkerülése miatt is lényeges a megfelelő higiénia. Tisztítás után a bőrt fertőtleníteni, nyugtatni kell, és a pórusokat is össze kell húzni. Vannak esetek, amikor jobb kozmetikushoz fordulni. A pattanásos, mitesszeres bőr kitisztítása, a grízecskék kivétele szakember feladata.
Túlápolás
Elég gyakori, hogy nem a bőr állapotának megfelelő vagy túlságosan sok kozmetikumot használunk. A túlápolás legalább olyan káros, mint ha egyáltalán nem foglalkozunk a bőrünkkel.
A felesleges krém eltömi a pórusokat, gátolja a bőrlégzést, akadályozza a bőr természetes működését. Ha nem tudjuk, milyen készítményekre van szükségünk, kérjük kozmetikus segítségét. A lelkiismeretes kozmetikus bőrünk állapotának felmérése után pontos tanácsot tud adni.
Akinek érzékeny a bőre, lehetőleg ne használjon egyszerre többféle terméket, így könnyebben rájöhet, mi okozza a problémát.
A fiatalok az első ráncoktól megijedve gyakran idősebbek bőrére kifejlesztett regeneráló (például liposzómás vagy hormonhatású) krémekre váltanak. Pedig ha túl korán hozzászoktatjuk a bőrt az intenzív hatóanyagokhoz, nem lesz mihez nyúlni, amikor valóban szükség lesz rájuk.
Megjelent a Tudatos Vásárló Magazin 18. számában.
Fotó [cc]: bara-koukoug
***