| Tudatos Vásárló Domokos Kata
A franciák megszorongatják saját giga-cégeiket
- #CSR
- #Emberi jogok, esélyegyenlőség
- #Környezetvédelem, környezetszennyezés
- #multik
- #Nagylátószög
- #Szupermarket, piac, kisbolt
- #Természetvédelem, biodiverzitás
A franciák törvényt hoztak arra, hogy legnagyobb vállalataiknak, ha nem is lehetetlen, de nehezebb legyen megsérteniük az emberi jogokat vagy környezetkárosító módon működniük.
A franciához hasonló törvény van készülőben Svájcban is, a holland szenátus pedig ezekben a hónapokban dönt a gyermekmunkát kizáró törvényről.
2017 tavaszán lépett életbe az a francia törvény, amely ún. “éberségi kötelezettséget” ró a részben vagy teljes egészében Franciaországban működő cégekre.
A törvény értelmében az érintett vállalatoknak a termelés és a kereskedelem minden fázisára – ideértve a beszállítóikat és leányvállalataikat is – hatásos eszközöket kell kiépíteniük, hogy felismerjék és megőzhessék, hogy a működésük során sérüljenek az emberi jogok és veszélybe kerüljön a környezet. Ezen eszközök hatékonyságáról minden éves jelentésükben számot kell adniuk.
A törvény a legnagyobb francia vállalatokra vonatkozik: azokra a korlátolt felelősségű társaságokra, amelyek vagy franciaországi székhelyű cégek, legalább 5.000 alkalmazottal a világon, vagy Franciaországon kívüli székhellyel, de francia leányvállalattal rendelkező cégek, legalább 10.000 alkalmazottal.
Az új francia törvény annyival szigorúbb az Egyesült Királyságban vagy az USA-ban már hatályos hasonló törvényeknél, hogy azok csupán beszámolási kötelezettséget írnak elő arra nézve, milyen erőfeszítéseket tesznek a cégek, hogy azonosítsák az emberi jogokat érintő kockázatokat. Az érintett francia cégeknek ezzel szemben végre is kell hajtaniuk vállalt tervüket.
A törvény értelmében a károsultak vagy érintettek a bíróságon megtámadhatják a kötelezettséget elmulasztó céget. Ha bebizonyosodik, hogy nem volt nyilvánosan elérhető éberségi terv, maximálisan 10 millió eurós, ha a mulasztásból adódóan károkozás is történt, maximálisan 30 millió eurós büntetés szabható ki.
Bár elismerik a jelentőségét, francia civil szervezetek úgy vélik, a törvény keményebbre is sikeredhetett volna. Kifogásolják, hogy
• a gyakorlatban csupán nagyjából 100 vállalatra vonatkozik;
• a bizonyítás terhét az áldozatnak kell vállalnia, így továbbra is kiegyenlítetlenek az erőviszonyok az áldozatok és a cégóriások között;
• a cégeknek csupán a törekvést kell garantálniuk, az eredményességet már nem.
Franciaország mindenesetre megtette az első lépést, amit remélhetőleg hasonló nemzeti, európai, illetve nemzetközi törvények követnek majd, hogy a globalizáció mindenki számára előnyös legyen.
Kép: pixabay.com
Tetszett a cikk? Szívesen olvasnál még a témában?
Támogasd a www.tudatosvasarlo.hu fenntartását egyszeri felajánlással. Köszönjük!
Ezt a projektet az Európai Unió finanszírozza.