fbpx

| Tudatos Vásárló

Zöldtrágyázás – a zöld gyomírtó

A zöldtrágyázás élő növényekkel, helyben végzett trágyázási mód. A zöldtrágyának szánt gyors növekedésű és nagy tömegű biomasszát adó növényeket azért termesztjük, hogy a zöld részeket a talajba forgatva javítsuk a talaj fizikai és biológiai állapotát, a tápanyag-gazdálkodást, valamint hozzájáruljunk a szervesanyag mennyiségének növeléséhez.

A zöldtrágyanövények intenzív gyökérnövekedésükkel lazítják és drénezik a talajt (így csökken a pangóvizek veszélye), a föld feletti részek pedig védik a talajfelszínt az eróziótól, a közvetlen, erős napsugárzástól, a szél szárító és deflációs hatásától, a téli fagyoktól, valamint az intenzív záporok talajszerkezetet romboló hatásától. 

Az elhalt növények lebomló anyagai trágyaként szolgálnak az utánuk következő növényeknek. Sűrűn vetve kiváló gyomelnyomó hatásúak. Egyes zöldtrágyanövények (pl.: mézontófű = facélia) táplálékot adnak a beporzásban szerepet játszó rovaroknak (méheknek, poszméheknek), más zöldtrágyanövények állati takarmánynak vagy emberi fogyasztásra is alkalmasak (pl.: spenót). A pillangósokkal szimbiózisban élő gyökérgümő-baktériumok megkötik a légköri nitrogént, így a többi növény számára felvehetővé válik, ugyanakkor a talaj felesleges nitrogénjét felveszik, így az nem mosódik ki. Ez különösen ősszel kedvező, amikor a kultúrnövények tápanyagigénye már kicsi.

További információk nyerhetők az alábbi linken: www.edenkert.hu › 

Az elhalt növényi részekkel történő talajtakarás (mulcsozás) és a zöldtrágyanövényekkel történő talajfelszín borítás egymást jól kiegészítő módszerek, amelyek a talajtermékenység fenntartásában vagy javításában fontosak. A zöldtrágyázás és a mulcsozás között rugalmas a határ: a levágott zöldtrágyanövények értékes mulcsanyagok, a mulcstakaróba pedig zöldtrágyanövények vethetők. 

 

Tipp: A zöldtrágyanövényeket másodveteményként érdemes vetni. Sok zöldtrágyanövény fontos pionír növény: új kert kialakítása esetén előkészítik a talajt a későbbi vetemények számára (pl. a csillagfürt).

 
Forrás:  Zala termálvölgye Fenntartható földhasználati ötlettár kézikönyv 

Kép: dreamstime logoboom

 

 

Tetszett a cikk? Nyomd meg a lenti gombot és támogasd a www.tudatosvasarlo.hu fenntartását egyszeri felajánlással.  Köszönjük!

 

   

 

Legyél Te is a Tudatos Vásárlók Egyesülete büszke támogatója!

A TVE éves támogatói díja 2500 forint. És ezért kapsz egy Tudatos Vásárló Kedvezménykártyát is.

 

 

Kattints ide, ha szeretnél 5-15% kedvezménnyel vásárolni a TVE által minősített helyeken.

 

Mi nem csak a „szuperzöldekhez” szólunk! Célunk, hogy az ökotudatos életmód és az ehhez vezető vásárlási szempontok bárki számára elérhetők legyenek, éljen bárhol, bármilyen végzettséggel, bármilyen szemlélettel is ebben az országban.

Tevékenységünk a gyártók támogatásától és reklámoktól mentes, nem fogadunk el termékmintákat tesztelésre, nincsenek céges támogatóink, sem reklámbevételeink. És ezt továbbra is fenn akarjuk tartani.

Ahhoz, hogy olyan ügyekkel foglalkozzunk, amikre nincsen hazai vagy más pályázati forrás nagy szükségünk van olyan magánemberek támogatására, mint amilyen Te is vagy! Lehetőségeidhez mérten emiatt kérünk, támogasd munkánkat rendszeres vagy egyszeri adományoddal.

Ne feledd, a pénzed szavazat!

Támogass minket!

Képezd magad a webináriumainkon!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Válassz hírleveleink közül:*

      Iratkozz fel híreinkre!

      Tippek, tesztek, programok

      Megszakítás