| Tudatos Vásárló Simon Gergely
Az öko-tisztítószerek is lehetnek veszélyesek, és ez nem átverés
Gyakran találkozhatunk a tisztítószereken a felkiáltójel piktogrammal, ami utalhat mérgező, irritáló, narkotikus hatásra is. Sokak számára meglepő lehet, hogy ez a jelölés a natúr, természetesnek hirdetett, sőt bionak címkézett termékeken is feltűnhet. Átverés a minősítés? Átverés a jelzés?
A felkiáltójel jelölés az alábbi tulajdonságok legalább egyikére figyelmezteti a fogyasztót:
- Akut toxicitású (ártalmas) – szájon át, bőrön át vagy belélegzéssel
- Bőrszenzibilizációt, bőr- és vagy szemirritációt okoz
- Légúti irritáló hatású
- Narkotikus hatású, álmosságot vagy szédülést okoz
- Az ózonrétegre veszélyes
Ezen anyagok, keverékek esetén:
- Kerüljük az érintkezését a bőrrel, a szemmel.
- Ne engedjük a csatornába kerülni.
- Ha károsíthatja az ózonréteget: ne engedjük a környezetbe kerülni.
Az EU-s CLP rendelet rendelkezik figyelmeztető és az óvintézkedésre vonatkozó úgynevezett H-mondatok megadásáról is, amelyeknek elvben rajta kell lenniük egy anyag címkéjén. A felkiáltójelhez kapcsolódó H-mondatok a következőek lehetnek:
H312 Bőrrel érintkezve ártalmas.
H315 Bőrirritáló hatású.
H317 Allergiás bőrreakciót válthat ki.
H318 Súlyos szemkárosodást okoz.
H319 Súlyos szemirritációt okoz.
H332 Belélegezve ártalmas.
H334 Belélegezve allergiás és asztmás tüneteket, és nehéz légzést okozhat.
H335 Légúti irritációt okozhat.
H336 Álmosságot vagy szédülést okozhat.
Érdemes a piktogram figyelésén túl egy anyag, készítmény biztonsági adatlapját is megszerezni és elolvasni, amelyen találkozhatunk az úgynevezett R-mondatokkal is.
A toxikus irritáló hatásra például a következő R-mondatok utalnak:
R36 Szemizgató hatású
R37 Izgatja a légutakat
R38 Bőrizgató hatású
R42 Belélegezve túlérzékenységet okozhat (szenzibilizáló hatású lehet)
R43 Bőrrel érintkezve túlérzékenységet okozhat (szenzibilizáló hatású lehet)
R67 Gőzei álmosságot vagy szédülést okozhatnak
Nem meglepő, hogy bizonyos háztartási tisztítószereken szerepelhet a felkiáltójel piktogram, hisz számos maró anyagot, savat, lúgot használhatunk a ház körül, mint például a lefolyótisztítók, vagy akár a sima háztartási hipó.
Ami talán nem annyira egyértelmű a fogyasztónak, de több természetes anyag, vagy környezetbarátként szám tartott anyag is lehet maró, irritáló hatású, így jelölésköteles. Ilyen például, a nátrium-karbonát (Na2CO3), azaz a mosószóda, amely „H319 – súlyos szemirritációt okoz” figyelmeztető mondatot kapott, hisz maró, szerepelnie is kell a csomagolásán a felkiáltójel piktogramnak. Nem is szabad kesztyű nélkül használni ezt az igen elterjedt öko-tisztítószert.
A természetes illóolajok is gyakran maróak és nagy töménységben akár mérgezőek az emberi egészségre, veszélyesek a környezetre. A citrus illóolajok, mint például a limonén veszélyes anyagok töményen. A limonén csomagolásán számos veszély szimbólumot kell szerepeltetni, hisz egyaránt maró, mérgező és környezetszennyező is. A geraniol illóolaj is irritáló, szemre veszélyes, ezért ennek a csomagolásán is szerepelnie kell a felkiáltójel piktogramnak.
Éppen ezért cikkeinkben mindig hangsúlyozzuk, hogy az illóolajokat takarításra és egyéb célokra – például muslicák vagy szúnyogok vagy kullancsok vagy akár hangyák elűzésére – csak kellő körültekintéssel használjátok!
Ezen anyagok azonban – ha helyesen kezeljük őket – jellemzően nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ellentétben az elterjedt bolti tisztítószerekkel – amelyek károsíthatják a tüdőt, befolyásolhatják a termékenységet, hozzájárulhatnak a gyerekkori elhízáshoz – nincs hosszú-távú egészségügyi hatásuk. Mindig figyeljünk viszont arra, hogyha látjuk a felkiáltó jel piktogramot, akkor lehetőleg gumikesztyűben érjünk csak az anyaghoz. Vigyázzunk, hogy ne kerüljön a bőrünkre, különösen a szemünkbe. Az ilyen hatásukat illóolajokat pedig hígítva használjuk!
Mi tegyél?
✓ Válaszd az alternatív, öko-tisztítószereket, de bánj velük is körültekintően!
✓ Mielőtt megveszed, mindig nézd meg a terméken a veszélyességet jelző piktogramot és olvasd el a H-mondatokat is, amik részletesebb információt adnak!
✓ Rendszeresen nézd át a háztartásodban használt vegyszerek biztonsági adatlapját az interneten! A biztonsági adatlap lényegesen részletesebb információt ad a termékekről, mint a csomagolás, például a H-mondatokkal is csak itt találkozhatsz.
✓ Ha az uniósnál szigorúbb besorolást akarsz látni, keresd meg az összetevőt a WHO-listáján!
✓ Ezt az 5 tisztítószert kerüld, ha jót akarsz a családnak
Képek: freepik.hu
A Green&Safe LIFE-styles projektet az Európai Unió LIFE alapja támogatja, az Agrárminisztérium társfinanszírozza. Azonosító: ENV GIE HU000622 Green&Safe LIFE-styles