A veszélyes termékekről
| Tudatos Vásárló
A veszélyes termékek listáját a piacfelügyeleti hatóságok teszik közzé – érdemes ezt rendszeresen áttanulmányozni.
Hol tájékozódhatok, hova fordulhatok?
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság veszélyes termék listája az interneten is megtalálható a http://www.nfh.hu/ címen. (Itt konkrétan rá lehet keresni egy adott termékre különböző kritériumok alapján).
A fogyasztó segítheti a hatóságok munkáját, ha jelzi a fogyasztóvédelmi hatóságnak, amennyiben veszélyes termékkel találkozott, legyen az gyermekjáték, elektronikai termék, vagy bármilyen más áru.
Biztonságos? Mit jelöl a „CE”?
A terméken található CE-jelölés azt jelzi, hogy a gyártó állítása szerint az adott termék maradéktalanul megfelel az európai előírásoknak és átesett a megfelelő vizsgálatokon. A jelölés azonban nem jelent minőségi garanciát.
Kártérítés
A termékfelelősség a már bekövetkezett károk helyrehozatalát jelenti. A felelős elsősorban a gyártó és az importőr, illetve, ha a gyártó kiléte nem állapítható meg, akkor a forgalmazó.
A fogyasztónak akkor van joga kártérítési igény érvényesítésére, amennyiben az általa vásárolt termék valakinek a halála, testi sérülése vagy egészségkárosodása folytán bekövetkezett vagyoni, illetve nem vagyoni kárt okoz, valamint ha a hibás termék által más dologban okozott kár 500 eurónak megfelelő forint összegnél (kb. 125 000 Ft) nagyobb.
Kárigény érvényesítéséhez azt kell bizonyítani, hogy a termék hibás, és hogy összegszerűen mekkora kár származott a hibából, valamint azt, hogy a termék hibája és a kár között ok-okozati összefüggés van. A kártérítési igény 3 éven belül érvényesíthető attól számítva, amikor a károsult tudomást szerzett a kár bekövetkeztéről, a termék hibájáról vagy a hiba okáról, és a gyártó, illetve az importáló személyéről. Ha a forgalomba hozataltól számítva eltelt 10 év, igényünkkel már nem léphetünk fel.