| Tudatos Vásárló
Vadon termő gyógynövények
Napjainkban egyre több ember próbál visszatérni a természethez, az ősi „gyökerekhez”. Ennek az útnak az egyik állomása lehet a vadon élő gyógynövények gyűjtése, feldolgozása és felhasználása.
Miért jó ez nekem?
Megfelelő növényismeret birtokában egy-egy kirándulás során is könnyedén beszerezhetőek a gyakoribb gyógynövények, így pénzt nem, csak egy kis időt és energiát kell áldoznunk rá. A népi gyógyászati módszerek megelőző és gyógyító hatása orvosilag is igazolt, mellékhatások általában nincsenek, jól kiegészíti, de súlyosabb, sürgős esetekben nem helyettesíti a szakszerű orvosi beavatkozást.
Hogyan is kell?
A mérgező növények – és esetlegesen gyógyhatás nélküli – rokon fajok felismerése elengedhetetlen a gyűjtéshez. Ebben nyújt segítséget a következő weboldal és könyv:
· http://www.gyogynoveny.lapok.eu/gyogynoveny_katalogus ,
· Dr. Hans W. Kothe: 1000 gyógynövény (Alexandra Kiadó, 2008)
Nem csak teaként fogyaszthatók, rengeteg egyéb külső és belső felhasználási módja is ismert a gyógynövényeknek. Ezen információkat az alábbi oldalakon is beszerezhetjük:
· http://gyorgytea.hu/gyogynovenyek-betegsegekre
· http://www.herbaria.hu/gyogynovenyek-a_gyogyteak_elkeszitese.html
· http://gyogynovenyek.bioenergetikus.hu/#4
A könyvek tárháza is kimeríthetetlen a témában:
· Varró Aladár Béla: Gyógynövények gyógyhatásai (Pallas Antikvárium Kft., 2005)
· Iris Schmidt: Gyógynövények kézikönyve (Alexandra Kiadó, 2012)
· Nico Vermeulen: Gyógynövények enciklopédiája (Ventus Libro Kiadó, 2005)
A megfelelően feldolgozott, ízlésesen csomagolt és „használati útmutatóval” ellátott gyógynövények hasznos és örömteli ajándékok lehetnek azok számára, akiknek nincs rá lehetőségük, hogy maguk gyűjtsék és készítsék el.
Tipp: A vadon élő gyógynövények begyűjtésénél a fenntarthatóság érdekében mindig tartsuk be néhány etikai alapszabályt: soha ne gyűjtsük be a teljes állományt, egynyári növényekből mindig hagyjunk magnak valót, évelőket ne tépjük ki gyökerestől (hacsak nem éppen a gyökeréért gyűjtjük), a fákat károsítani, megcsonkítani nem szabad.
Forrás: Zala termálvölgye Fenntartható földhasználati ötlettár kézikönyv
Kép: dreamstime logoboom
Tetszett a cikk? Nyomd meg a lenti gombot és támogasd a www.tudatosvasarlo.hu fenntartását egyszeri felajánlással. Köszönjük!
Legyél Te is a Tudatos Vásárlók Egyesülete büszke támogatója!
A TVE éves támogatói díja 2500 forint. És ezért kapsz egy Tudatos Vásárló Kedvezménykártyát is.