| Birtalan Ilona Liliána
Tippek a szemét csökkentéséhez
- #Ép test
- #Étel-ital
- #Helyi élelmiszer
- #Környezetvédelem, környezetszennyezés
- #Otthon és Iroda
- #Takarítás, tisztítás
- #Vegyi anyagok
- #Víz
Egész jó példákat találni a nagyvilágban arra, hogy hogyan is lehet megúszni az életet akár egy nagyváros közepén is szemét nélkül. Szemétcsökkentő tippek következnek.
Az egyik legismertebb próbálkozás éppen New York-ban vált ismertté Colin Beavan példáján keresztül, aki a Terhelés üzemmód kiiktatva jelzőt is kaphatná, ha egy indiánregény szereplője lenne.
Nézzük meg bevált tippjeit (a sajátjainkkal kiegészítve) arra nézve, hogy hogyan hagyjunk még több teret a világból a gyerekeinknek.
- Nem kell a dobozos üdítő (nem mellékesen rengeteg káros adalékanyagtól is meg lehet így szabadulni).
- Nem kell a palackos víz (nem mellékesen a szervezetünket is békében hagyhatjuk az ártalmasnak tartott műanyagpalack kiiktatásával).
- Nem kell a kávé a egyszer használatos papírpoharakból (nem beszélve arról, hogy a koffeinfüggőséget így igen könnyű keretek közé szorítani).
- Le az eldobható borotvákkal és pengékkel – pengetartó tokokkal (az élezhető borotvapenge előbb-utóbb úgyis újra divattá válik).
- A nem eldobható női intimhigiéniai termékek használata éppolyan egészséges, ha nem egészségesebb, mint a kidobható társaiké, nem beszélve a Föld egészségéről (pofás mosható betéteket is lehet kapni manapság).
- Hagyd az eldobható műanyagokban vehető ételeket, bármilyen ételkarnevál is legyen.
- Használd saját ételdobozaidat, hogy kiváltsd a műanyag tálalóeszközöket (bár egyes helyeken ez nem kivitelezhető, de próbálkozni akkor is érdemes).
- Igenis fogadd el, hogy néha máshogy és mást eszel, mint a társaid (pl. a gyors megoldások kimaradnak az életünkből).
- A tejet vedd üvegben (ez ugye főleg a termelőktől való közvetlen vásárlást jelenti).
- Mézet, savanyúságot, eltett zöldséget olyantól vásárolj, akikhez vissza tudod vinni az üres üveget (ez is inkább a piacokon lehetséges).
- A tojástartó és gyümölcsláda is mehet vissza a kerekedőnek újrafelhasználásra (bevásárlóközösségekben erre kifejezetten figyelnek).
- Bevásárláskor használj saját szatyrot.
- Hagyd a papírformájú előfizetéseket és olvass inkább elektronikus módon (de ha valamilyen médiaterméket ingyenes elérhetősége mellett értékesnek találsz, találd meg a módját, hogy fizethess érte – legalábbis, ha még sokáig szeretnél találkozni vele).
- Ne fogadj el papír alapú reklámokat.
- Használj szupermenő újrahasználható sétabögréket, flakonokat.
- Éljenek a sokszor használatos szövetek: a ruhazsebkendőtől kezdve, a kézszárításon át a kenyértakarón keresztül a törlőrongyig.
- Ha el is felejtenéd az előbb emlegetett textil kéztörlőt magaddal vinni, hagyd a papírtörlőt és használd a nadrágodat kézszárításra (úgy, mint a gyerekek, néha igenis belefér),
- Nem elég magaddal vinni a saját menő környezettudatos dobozaidat étkezéshez, mindig előre jelezd (lehetőleg) udvariasan, hogy nincs szükséged műanyag pohárra, szívószálra, műanyagtányérra, és a többi szuperszemétre.
- Vedd figyelembe, hogy viselkedéseddel valószínűleg ki fogsz tűnni a sorból, sőt lehet, hogy te leszel a problémás vendég. Légy türelmes, elnéző!
- Kerüld az egyenként összecsomagolt, nagykiszerelésű, túlcsomagolt termékeket.
- A háztartási tisztítószerek esetében is kerüld az állandó szeméttermelést (állítsd őket elő pl. házilag a szokásos üvegekbe töltve, vagy keresd az utántöltős megoldásokat).
- Fedezd fel a szódabikarbóna második életét, és a súrolópor, sampon, dezodor fogalma új értelmet kap. Nem mellesleg megint csak kevesebb szemetet termelsz.
- Ha mégis jutna hozzád az amúgy felesleges műanyagzacskóból, használd fel újra őket pl. kutyaürülék eltakarítására (Ha nincs kutyád, add tovább egy kutyásnak!).
- Törekedj komposztáló használatára, kerülve a tápoldatok és egyéb anyagok vásárlását.
- Használj textilpelenkát! Ma már teljesen modern kiképzésű mosható pelusok léteznek. Jó érzés használni őket, és sokszor időkímélőbb is, mint csomagokért rohangálni az akciók bűvöletében.
- Kerülj minden olyat, ami eldobható! Messziről kerüld el az előrecsomagolt, feldolgozott élelmiszereket! Tekintsd értéknek azt, ami használt, kipróbált – így tartós.
- Vásárolj a piacon ládákból, válaszd a frisset a termelőtől!
- Becsüld meg azt, hogy ételekhez juthatsz, és nem kemikáliákat tömsz magadba.
- Idénytermékek, idénytermékek, idénytermékek. Rajtuk felesleges a csomagolás, nem igaz?
- A használt ruháidat add tovább, cseréld el, de semmiképp se dobd ki.
- Add tovább felesleges tárgyaidat is kidobás helyett!
- Ne feledd, a papírnak két oldala van, és mindkettő prímán használható.
- Használd újra! Például a tovább nem adható ruhák kiválóan alkalmasak törlőrongynak.
- Adj gasztroajándékot, saját készítésű kozmetikumokat és tisztítószereket ajándékba. Okos ötlet, jó példa, és példamutató értékű.
- A vizet se folyasd, abból se termelj felesleges „hulladékot”. Csapokat elzárni, elfolyó vizet csökkenteni. Minek a sok, ha a kevés elég?
Aki ennyi mindent csinál, lássuk be, csakis jókedvű ember lehet! Így add tovább ezt a szemléletet: vidáman. Bárki, aki belekezd, mindig egy kicsi lépéssel kezdi: egy lépés öröm, sok lépés igazi környezettudatos vidámság.
Kép: dreamstime
Forrás: Yes magazine
A cikk a Vidékfejlesztési Minisztérium PTKF/1329/2013-as számú Zöld Forrás pályázat keretében készült.