| Laura Savier
Tippek rákmegelőző életmódhoz
Megfelelő életmóddal csökkenthető a rák kockázatának esélye. Dr. David Servan-Schreiber, A rák ellen – Egy új életmód című könyv szerzőjének tippjei.
Cikkünk első részében az Ecologist magazin szerzővel készített interjúját közöltük. Most Servan-Schreiber rákmegelőző életmóddal kapcsolatos javaslatait mutatjuk be.
Gyulladást előidéző tényezők (amelyek a rák kialakulásához vezethetnek) |
Gyulladáscsökkentők |
cigarettafüst, légköri szennyezés, háztartási szennyezőanyagok |
tiszta környezet |
Kerüljük el, amennyire lehet: |
Használjunk inkább: |
alkilfenol-tartalmú tisztítószereket |
környezetbarát vagy öko tisztító szereket, |
Rákmegelőző élelmiszerek
Zöldtea
Mivel polifenolokban gazdag, gátolja a tumorok növekedéséhez szükséges új vérerek növekedését. A zöldtea emellett erős antioxidáns, és rendelkezik méregtelenítő hatással is. (Serkenti a máj mérgeket lebontó működését.) Sőt, elősegíti a rákos sejtek apoptózis (programozott sejthalál) által történő elpusztulását. A teafű ideális esetben 10 percig ázzon a forró vízben, de mindenképp hagyjuk benne legalább 5-8 percig.
Kurkuma vagy indiai sáfrány
A legerősebb hatású természetes gyulladáscsökkentő, amit ismerünk. Serkenti a rákos sejtek apoptózisát, fokozza a kemoterápia hatékonyságát, és csökkenti a tumornövekedés mértékét.
Fogyasztáshoz keverjük feketeborssal, és oldjuk fel olajban, hogy fokozzuk felszívódását.
Gyömbér gyökér
A gyömbér erős gyulladásgátló és antioxidáns hatású, hatásos a rákos sejtekkel szemben. Jól illik a wokban készült, keleties ízvilágú ételekhez, de teát is készíthetünk belőle. Darabokra vágva tegyük forrásban lévő vízbe 10-15 percre.
Karotinoidokban gazdag zöldségek és gyümölcsök
Ide tartozik a sárgarépa, a yamgyökér, a tök, az édesburgonya, a sütőtök, a paradicsom, a sárgabarack, a cékla és minden erős színű gyümölcs és zöldség. Ezek sok A-vitamint és likopint tartalmaznak, amelyek bizonyítottan gátolják néhány különösen agresszív rákos daganat növekedését.
Fokhagyma, hagyma, póréhagyma, mogyoróhagyma és metélőhagyma
A hagymafélék elősegítik a rákos sejtek pusztulását vastagbélrák, mellrák, tüdőrák és prosztatarák, valamint leukémia esetén is. Segítenek szabályozni a vércukorszintet, ami csökkenti az inzulin kiválasztását és az IGF (inzulinszerű növekedési faktor) szintjét, gátolva ezzel a rákos sejtek szaporodását.
Káposztafélék
A fejes káposzta, a kelbimbó, a karfiol és a brokkoli mind tartalmaznak olyan molekulákat, amelyek gátolják a daganatok kialakulását. Rövid ideig pároljuk, vagy wokban gyorsan süssük őket, hogy bennük maradjanak a fontos anyagok.
Gombák
A shiitake, maitake, enoki, crimini, portobello fajtájú és az oyster vagy osztriga gomba serkenti az immunsejtek képződését és aktivitását. Japánban gyakran használják őket az immunrendszer erősítésére a kemoterápia kiegészítőjeként.
Gyógynövények és fűszerek
A rozmaring, a kakukkfű, az oregano, a bazsalikom és a menta a terpének közé tartozó esszenciális olajokat tartalmaznak. Ezek blokkolják az enzimeket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a rák átterjedjen a szomszédos szövetekre, így akadályozzák a rákos sejtek terjedését a testben.
Szelénben gazdag élelmiszerek
A szelén a talajban kis mennyiségben megtalálható elem. Az extenzív gazdálkodással termesztett gabonanövények és zöldségek is nagymennyiségű szelént tartalmaznak. (Az intenzív gazdálkodás lecsökkenti a termőföld szeléntartalmát.) Ez az immunsejteket erősítő ásványi anyag megtalálható halakban, kagylókban, rákokban és az állati belsőségekben is.
Bogyós gyümölcsök
Az eper, a málna, a fekete- és a vörösáfonya, valamint a szeder nagy mennyiségben tartalmaz polifenolokat. Ezek a vegyületek elősegítik a karcinogén (rákkeltő) anyagok eltávolítását a testből.
Citrusfélék
A narancsban, a mandarinban, a citromban és a grapefruitban gyulladásgátló flavonoidok találhatók, amelyek serkentik a máj karcinogén anyagokat kiválasztó működését.
Keserűcsokoládé (több mint 70%-os kakaótartalommal)
A kakaó számos antioxidánst és többféle polifenolt tartalmaz. (Egy kocka csokoládé majdnem ugyanakkora mennyiségű polifenolt tartalmaz, mint egy csésze megfelelően elkészített zöldtea.) Ezek a molekulák lassítják a rákos sejtek növekedését.
Környezeti tényezők
Intenzív gazdálkodás
A fűvel táplálkozó tehenek húsa és a tejükből készült tejtermékek tökéletes arányban tartalmaznak omega-3 és omega-6 zsírsavakat. (Az omega-3 zsírsav segít megelőzni a gyulladásokat, és csökkenti a rákos sejtek növekedési ütemét.) Az 1950-es évek óta azonban a legeltetést felváltotta a hizlaló takarmányozás.
Mostanában főleg kukoricából, szójából és búzából áll az állatok étrendje. Ezek nagymennyiségű omega-6 zsírsavat tartalmaznak, viszont az omega-3 zsírsav gyakorlatilag hiányzik belőlük. A tejtermelés fokozásának érdekében az állatoknak adott omega-6 zsírok és hormonok a zsírmolekulák növekedését és gyulladást idézhetnek elő.
A konjugált linolsav (CLA) – amelynek legfontosabb forrása a fűvel táplálkozó állatok sajtja – szintén hatásos a rákos sejtek növekedésével szemben. A legeltetésről a kukorica-szója takarmáynra való váltás azonban megszüntette a tejtermékek e jótékony hatását is.
Mérgek a környezetünkben
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Nemzetközi Rákkutató Ügynöksége az utóbbi 30 évben 900-féle, a környezetünkben előforduló kémiai anyagot vizsgált. Közülük csupán egyről állítják határozottan, hogy nem rákkeltő hatású. 95-öt ismert karcinogén anyagnak nyilvánítottak, 307-et pedig potenciálisan rákkeltők közé soroltak.
A maradék 497 vegyület besorolás nélkül maradt. Ezek közül az anyagok közül sokat továbbra is széleskörűen használunk, például a benzolt, amely megtalálható a benzinben, bizonyos műanyagokban, ragasztókban, kenőanyagokban, festékekben és mosószerekben is.
A könyvet magyarul a Park Kiadó adta ki 2009-ben.
Megjelent a The Ecologist 2009. májusi számában. Lefordítva és közzétéve a kiadó engedélyével. Fordította Jurecska Laura és Nádor Judit.
Kép [cc] findininglovers