fbpx

| Tudatos Vásárló

Ez a cikk már legalább 1 éve készült. A benne lévő információk azóta lehet, hogy elavultak, nézd meg, hátha van frissebb cikkünk a témában.

A tesztelt kézfertőtlenítők közel harmada nem hat tökéletesen

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) Élelmiszer és Vegyipari Laboratóriuma összesen 69 féle kézfertőtlenítőt, antibakteriális szappant, folyékony szappant és tusfürdőt, felületfertőtlenítőt ellenőrzött. A vizsgálat e szerek közül 14 esetében nem igazolta teljes körűen a címkén vállalt tisztító, fertőtlenítő hatást.

A 29 különböző típusú kézfertőtlenítő közül 8 nem teljesítette maradéktalanul a csomagoláson vállalt antibakteriális vagy gombaölő hatást – a Pure, Bacto Ex Grape, JimJams, Antivirus Hand Sanitizer, Antiviral Plus márkáktól – írja a minisztérium közleményében. Ezek közül 2 csak online értékesített kézfertőtlenítő is – a Glory és a HiClean márkáktól -, amelyek semmilyen fertőtlenítő hatást nem produkáltak. A hatósági fellépés eredményeként az egyik honlap időközben elérhetetlenné vált. A fogyasztóvédelmi eljárások folyamatban vannak, az e-kereskedelemben kapható kézfertőtlenítők ellenőrzése folytatódik.

A koronavírus-járvány hatására a kézfertőtlenítők hiánycikké váltak a kiskereskedelmi forgalomban. A WHO ajánlása szerint azonban az egyéb elővigyázatossági szabályok betartása mellett a szappanos kézmosás védelmet biztosít a fertőzés ellen. Korábban már többször írtunk róla, milyen is a jó szappan. A legtöbb, a kereskedelemben kapható szappan kiszárítja a bőrt, amely kirepedezve könnyebben fertőződik, emiatt a kézműves szappanokat ajánljuk. Arról is írtunk már, hogy a tömbszappan miért jobb választás környezeti szempontból, és hogy a tömbszappanok is éppúgy fertőtlenítenek, mint a folyékonyak.

Sőt, az ITM közleménye szerint a mostani ellenőrzésén a 19 féle antibakteriális hatásúként árult szappan és tusfürdő közül 4 folyékony szappan (L’Angelica, Medi Natural, Mild, First Choice Pine márkáktól) nem hozta az ígért hatást a laborvizsgálat alapján. A felületfertőtlenítők még jobb arányban teljesítették vállalásaikat, 21 típusból összesen két termék esetében találtak problémát a szakemberek, az egyik a gombaölő hatás szempontjából, a másik pedig csak az ajánlott hígításban nem felelt meg az ellenőrzésen.

Az ígért fertőtlenítő hatást csak részben teljesítő termékek a csomagoláson, címkén olvasható információk valósághű módosítása után forgalmazhatóak. Az ITM a vizsgálati eredményeket megküldte a Nemzeti Népegészségügyi Központnak, amely piacfelügyeleti hatóságként eljár a jogsértő vállalkozásokkal szemben.

A részletes eredményeket és a tesztelt terméktípusok pontos nevét és eredményeit innen töltheted le.

Kép: freepik.com

LIFE ITM logoInnovációs és Technológiai Minisztérium – a fogyasztók érdekében. Ez a tartalom az ITM FV-I-19-18-C jelű pályázata keretében, a Green&Safe LIFE-styles projekt támogatásával készült, amelyet az Európai Unió LIFE alapja támogat, az Agrárminisztérium társfinanszírozza. Azonosító: ENV GIE HU000622 Green&Safe LIFE-styles

Mi nem csak a „szuperzöldekhez” szólunk! Célunk, hogy az ökotudatos életmód és az ehhez vezető vásárlási szempontok bárki számára elérhetők legyenek, éljen bárhol, bármilyen végzettséggel, bármilyen szemlélettel is ebben az országban.

Tevékenységünk a gyártók támogatásától és reklámoktól mentes, nem fogadunk el termékmintákat tesztelésre, nincsenek céges támogatóink, sem reklámbevételeink. És ezt továbbra is fenn akarjuk tartani.

Ahhoz, hogy olyan ügyekkel foglalkozzunk, amikre nincsen hazai vagy más pályázati forrás nagy szükségünk van olyan magánemberek támogatására, mint amilyen Te is vagy! Lehetőségeidhez mérten emiatt kérünk, támogasd munkánkat rendszeres vagy egyszeri adományoddal.

Ne feledd, a pénzed szavazat!

Támogass minket!

Képezd magad a webináriumainkon!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Válassz hírleveleink közül:*

      Iratkozz fel híreinkre!

      Tippek, tesztek, programok

      Megszakítás