| Tudatos Vásárló
A tesztelt kézfertőtlenítők közel harmada nem hat tökéletesen
- #Bírság és megtévesztés
- #COVID-19
- #Green and Safe LIFE-styles
- #kézfertőtlenítő
- #Vegyi anyagok
- #Zöld Otthon fürdő
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) Élelmiszer és Vegyipari Laboratóriuma összesen 69 féle kézfertőtlenítőt, antibakteriális szappant, folyékony szappant és tusfürdőt, felületfertőtlenítőt ellenőrzött. A vizsgálat e szerek közül 14 esetében nem igazolta teljes körűen a címkén vállalt tisztító, fertőtlenítő hatást.
A 29 különböző típusú kézfertőtlenítő közül 8 nem teljesítette maradéktalanul a csomagoláson vállalt antibakteriális vagy gombaölő hatást – a Pure, Bacto Ex Grape, JimJams, Antivirus Hand Sanitizer, Antiviral Plus márkáktól – írja a minisztérium közleményében. Ezek közül 2 csak online értékesített kézfertőtlenítő is – a Glory és a HiClean márkáktól -, amelyek semmilyen fertőtlenítő hatást nem produkáltak. A hatósági fellépés eredményeként az egyik honlap időközben elérhetetlenné vált. A fogyasztóvédelmi eljárások folyamatban vannak, az e-kereskedelemben kapható kézfertőtlenítők ellenőrzése folytatódik.
A koronavírus-járvány hatására a kézfertőtlenítők hiánycikké váltak a kiskereskedelmi forgalomban. A WHO ajánlása szerint azonban az egyéb elővigyázatossági szabályok betartása mellett a szappanos kézmosás védelmet biztosít a fertőzés ellen. Korábban már többször írtunk róla, milyen is a jó szappan. A legtöbb, a kereskedelemben kapható szappan kiszárítja a bőrt, amely kirepedezve könnyebben fertőződik, emiatt a kézműves szappanokat ajánljuk. Arról is írtunk már, hogy a tömbszappan miért jobb választás környezeti szempontból, és hogy a tömbszappanok is éppúgy fertőtlenítenek, mint a folyékonyak.
Sőt, az ITM közleménye szerint a mostani ellenőrzésén a 19 féle antibakteriális hatásúként árult szappan és tusfürdő közül 4 folyékony szappan (a L’Angelica, Medi Natural, Mild, First Choice Pine márkáktól) nem hozta az ígért hatást a laborvizsgálat alapján. A felületfertőtlenítők még jobb arányban teljesítették vállalásaikat, 21 típusból összesen két termék esetében találtak problémát a szakemberek, az egyik a gombaölő hatás szempontjából, a másik pedig csak az ajánlott hígításban nem felelt meg az ellenőrzésen.
Az ígért fertőtlenítő hatást csak részben teljesítő termékek a csomagoláson, címkén olvasható információk valósághű módosítása után forgalmazhatóak. Az ITM a vizsgálati eredményeket megküldte a Nemzeti Népegészségügyi Központnak, amely piacfelügyeleti hatóságként eljár a jogsértő vállalkozásokkal szemben.
A részletes eredményeket és a tesztelt terméktípusok pontos nevét és eredményeit innen töltheted le.
Kép: freepik.com
Innovációs és Technológiai Minisztérium – a fogyasztók érdekében. Ez a tartalom az ITM FV-I-19-18-C jelű pályázata keretében, a Green&Safe LIFE-styles projekt támogatásával készült, amelyet az Európai Unió LIFE alapja támogat, az Agrárminisztérium társfinanszírozza. Azonosító: ENV GIE HU000622 Green&Safe LIFE-styles