| Markovics Vera
Terméknagydíj kritikus kozmetikai összetevőknek
A Stella cég egyik kozmetikai termékcsaládja elnyerte a 2009. évi Magyar Termék Nagydíjat. Kozmetikai szakírónk villámtesztnek vetette alá a díjazott kozmetikumokat.
A Magyar Termék Nagydíjat – a díj honlapján található leírás szerint – azon termékeknek és szolgáltatásoknak ítélik oda, amelyek előállítói tevékenységük során elkötelezettek a minőség, a fogyasztóvédelem és a környezetvédelem ügye iránt.
A Magyar Termék Nagydíj címet önkéntesen benyújtott pályázat alapján lehet elnyerni. A pályázati rendszer tisztaságát és sérthetetlenségét objektív követelményrendszer, pártatlan és független szakértői testület garantálja.
Az odaítélt védjegy használatát a kiírók rendszeresen ellenőriztetik. A Stella most díjazott termékcsaládját elbíráló zsűriben is képviseltette magát kozmetikai szakértő, és a pályázatra benyújtott termékeket a bírálók be is vizsgáltatták.
Lássuk a medvét!
A termékcsalád, amelyről szó van, a Lady Stella Oliva Beauty. A díj odaítélésének rövid indoklása szerint: “Különleges vitamin komplex anyagai, az extraszűz olíva olaj biztosítja a tápláló összetevőket. Természetes növényi kivonatokkal és UV-szűrővel rendelkezik. Könnyen felszívódó állományú, jól kezelhető csomagolású és kedvező árfekvésű termék. Népszerűsége a kozmetikusok körében a leghíresebb márkákat is megelőzi.”
El kell ismerni, a Lady Stella Oliva Beauty termékcsalád tagjai valóban kézreálló, esztétikus csomagolású kozmetikumok. Ami a tartalmat illeti, kellemes illat, finom, nem tapadó konzisztencia.
Csak jót lehet mondani a meghatározó összetevő, az olívaolaj és az összetevőkben szereplő egyéb természetes növényi kivonatokról (tengeri alga, zsálya, napraforgó olaj, hamamelisz, homoktövis) is. A termékcsalád egyes tagjainak az ára is barátságosnak tekinthető. Például a 100 ml-es arckrém már 1200Ft-ért megvehető.
Mi szúrt szemet?
- Az arckrémben lévő UV-szűrőről a vásárlót nem világosítják fel: UV-A vagy UV-B szűrőről van-e szó?
- Az alábbiakban felsorolt összetevőknek meggyőződésem szerint nem lenne szabad előfordulniuk korszerű, termék-nagydíjas kozmetikumokban, annak ellenére sem, hogy használatukat a hatályos rendelkezések nem tiltják. Számos szakirodalom (pl. Lehr-Reichelt: Cosmetic Ingredients- Beurteilunk kosmetischer Inhaltsstoffe 2003./ Henrich-Bauman: Kozmetikai hatóanyagok kiértékelése INCI-megnevezésük alapján 2003/ dr.Rózsa Sándor: Testápoló kislexikon – Ökotárs füzetek. 2001) szerint ezek kritikus, nem ajánlott anyagok.
Problematikus összetevők:
Isopropylmiristate: A kozmetikai összetevőket minősítők közül többen komedogénnek tartják ezt az anyagot, vagyis elősegítheti a mitesszerek képződését.
Triethanolamine: Ezt a szintetikus emulgeálószert a minősítő listákban nem ajánlják, a rákkeltőnek tartott nitrózamin-képződés veszélye miatt.
BHT (Buthylhydroxytoluol): Ez a szintetikus antioxidáns allergiát válthat ki. Állatkísérletek bizonyították, hogy megváltoztatja az immunrendszert, és rákkeltő lehet. Felvetődött vele kapcsolatban a magzatkárosítás gyanúja is.
Methylcloroisothiasolinone: Erős allergénnek tartott konzerválószer. A halogénorganikus kötésű anyagok kozmetikai alkalmazásától környezetvédelmi szempontok miatt is eltanácsolnak például az ÖkoTest kozmetikai évkönyvében (2009. évkönyv, 225. o.).
Methylisothiasolinone: Szintetikus konzerválóanyag, erősen allergén.
Parfüm: Általában szintetikus illatanyag. A magukat természetes anyagokkal hirdető gyártóktól (forgalmazóktól) elvárható lenne, hogy következetesen a natúr (bio) vonalat képviseljék, vagyis természetes illóolajokkal illatosítsák termékeiket.
A szemránckrém tubusán azt olvashatjuk, hogy ránctalanít. Kozmetikai termékről ilyen nem állítható, csupán annyi, hogy enyhíti a szem körüli ráncokat, vagy, hogy felfrissíti a bőrt.
Elgondolkodtatónak találom, hogy mindez csak nekem szúrt szemet, a díjat odaítélő nagyrabecsült szakemberek és intézmények, köztük a fogyasztóvédelmi főinstancia avatott képviselői átsiklottak az említett szeplők fölött.
A cikk a KvVM Zöld Forrás támogatásával valósult meg.