Az utóbbi időben egyre több ruházati és lakástextília gyártó rukkol elő biopamut kollekciójával. Sajnos a legtöbb esetben ez inkább a „zöldre festés” jelensége, a vásárlók megtévesztésére irányul.
Sokszor ugyan maga az alapanyag, a gyapot valóban bio, organikus, de a feldolgozási folyamat során többször kezelik vegyszerekkel, klóros fehérítőkkel, a gyárakban kizsákmányolt gyerekek dolgoznak, a szennyvizet kezeletlenül kieresztik a szabadba, stb. Ugyanakkor ezek a ruházati és textil termékek is „bio”-ként, „organikus”-ként vannak feltüntetve. Jellemzően az Oeko-Tex minősített termékek is ebbe a csoportba tartoznak. A végtermék ilyenkor semmiképpen nem bio és nem organikus, és nem is vegyszermentes.
Ezért fontos, hogy különbséget tudjunk tenni biopamut és minősített biopamut között. A GOTS logó (Global Organic Textile Standard – Globális Organikus Textil Szabvány) garancia arra, hogy egy ruházati, vagy textilipari termék valóban organikus.
Ha ilyen logót látsz, a tanúsító szervezetet és a tanúsítvány számát is keresd rajta!
Mindez ellenőrizhető a GOTS adatbázisában.
Az „organic” GOTS címkével ellátott textilterméknek legalább 95%-a -, míg a „made with organic” címkével ellátott terméknek legalább 70% -ban minősített biopamutot kell tartalmaznia, a maradék is csak minősített organikus nyersanyagokból, vagy újrahasznosított műszálból lehet (újrahasznosított poliészter, poliamid, polipropilén vagy poliuretán).
Az „organic” jelölés esetébe az anyag összetétele minimum 95% organikus pamut, 5% adalékkal, általában elasztánnal. Az organikus pamutot nem keverhetik a közönséges pamuttal, vagy bármilyen más genetikailag módosított gyapotfonállal.
Az Agrárminisztérium PTKF/78/13/2018 jelü pályázat támogatásával valósult meg.
Kapcsolódó linkek
http://www.global-standard.org