fbpx

| Markovics Vera

Tanácsok a pattanásos bőr ápolásához

Régen inkább a kamaszokat jellemezte a pattanásos bőr, ma sok felnőtt is szenved tőle. A tüneteket kezelő következetes bőrápolás mellett a kiváltó okokról sem szabadna megfeledkezni. Íme kozmetikus szakértőnk tanácsai.  

A pattanások általában a kamaszkor elején jelentkeznek – van, akinél már 9 éves korban -, amikor a nemi hormonok termelődése megindul. Mivel ez genetikai adottságtól is függ, hasonló életmód és külső feltételek mellett sem egyformán zsíros, pattanásos a kamaszok bőre. A zsíros bőr azonban kedvez a pattanások kialakulásának.

Az androgén hormonok hatására megnövekednek a faggyúmirigyek, és beindul a faggyútermelés. Az endokrin szerveken kívül (mellékvese, here, petefészek) a bőrben is termelődhetnek androgének. Ezekre a hormonokra a faggyúmirigyek bazális sejtjeinek külső falán lévő receptorok reagálnak. A receptorok érzékenysége öröklött, egyénenként különböző.

A pattanások kialakulásában számos tényező játszhat szerepet: gyulladt fogak, a szájban lévő fémek, az amalgámtömés, a stressz (pl. vizsgadrukk), az érzelmi állapot (pl. önbizalomhiány), az elfogyasztott ételek (zsíros ételek, túlzott fehérjefogyasztás, hormonokat tartalmazó húsételek, adalékanyagok, ételallergia, finomított szénhidrát – cukor, fehér liszt), a székrekedés, bizonyos gyógyszerek, kozmetikumok vagy épp a mozgáshiány. A pattanásos bőr ápolásánál ezeket a negatív tényezőket is próbáljuk kiküszöbölni.

A vérkeringés javítása (pl. bőrvörösítő pakolásokkal), a méregtelenítés (szaunázás, böjtölés, nyirokstimuláció), a stresszoldás (testmozgás, meditáció, autogén tréning), az étrend ésszerű összeállítása látványosan javíthatja a zsíros, pattanásos bőr állapotát.

 

Milyen kozmetikumot használjak?

A faggyúmirigyek működésének normalizálásával (de nem kiszárításával!) javítani lehet a zsíros bőrt. Olyan kozmetikumokat érdemes használni, amelyek nem akadályozzák a bőrlégzést és az anyagcseretermékek kiválasztását. Ilyenek a gyulladáscsökkentő növényi kivonatokat (pl. cickafark, citromfű, csipkebogyó, hamamelisz, nyúlszapuka, zsálya) tartalmazó gyengén alkoholos tonikok, aromavizek (boróka, rozmaring, levendula), növényi olajok, emulziók, gyógyvizes kozmetikumok.

Fontos azonban, hogy a kozmetikumok ne tartalmazzanak kőolajszármazékot (paraffin, vazelin), se más komedogén – azaz mitesszerképző, pattanások keletkezését elősegítő – anyagokat. Ilyen pl. Myristyl Myristate, Ceterayl alkohol, Natrium-laurylsulfat, PPG-2- Myrisylpropionat, Isopropyl Myristate, Octyl palmitate, Hexilene glycol.

 

 

Figyeljünk a higiéniára

A felülfertőzések, gyulladások elkerülése érdekében nem lehet elhanyagolni a higiéniát. 

  • Piszkos kézzel nem szabad kapargatni, nyomkodni a bőrt.
  • Este és reggel is tisztítsuk meg az arcot.
  • Lefekvés előtt mindig el kell távolítani a sminket.
  • Kerüljük az intenzívebben szárító szereket (Na-lauryl-sulfat tartalmú mosdószerek, a 20% -nál több alkoholt tartalmazó arcvizek), mert ha a bőrfelszín kiszárad, a pórusokban lévő faggyú nem tud kiürülni, mitesszerek (komedók) keletkeznek, amik könnyen begyulladnak.
  • Benedvesített vattalapkára csepegtetett szőllőmagolajjal kiválóan meg lehet tisztítani a bőrt. Utána meleg vízzel is érdemes leöblíteni az arcot!

Így ápoljuk a zsíros bőrt

Többféle zsíros bőrtípus létezik. A száraz érzetű úgynevezett korpás szeboreás bőrt másként kell ápolni, mint az olajosan fénylőt.

 

Peelingek

A faggyú szabad áramlását gátló száraz szarupikkelyeket rendszeresen el kell távolítani a bőrről. Ez történhet enzimes vagy gyümölcssavas peelinggel. Hidratáló, bőrt puhító emulziókkal meg kell akadályozni kialakulását.  

Szemcsés anyagokat tartalmazó radírokkal azonban vigyázni kell, mert könnyen felsérthetik a gyógyuló aknés sebeket.

 

Pakolás

Anyagcserét fokozó pakolásokkal segíteni lehet a salak- és gyulladáskeltő anyagok eltávolítását a bőr szöveteiből. A csípős paprika kivonata, fahéj, szegfűszeg, rozmaring, gyömbér illóolajok keringés-fokozó hatásúak – ezeket azonban töményen és túl gyakran nem szabad használni. 

A tapasztalat szerint szárító olajokat – pl. csipkebogyó-, szőlőmag-, neemolaj – is tartalmazó olajkeverékek csökkentik a zsírtermelést, és összehúzzák a tág pórusokat.

A zsálya, ylang-ylang, rózsafa illóolajok normalizálják a faggyúmirigyek működését.

A szárazérzetű zsíros bőr esetén géleket, gyógyvizes, gyógynövényes hidratálókat, bőrt puhító növényi olajokkal (mogyoróolaj, avokádóolaj) is tanácsos használni.

 

Házi recept

Javul a bőr állapota, ha időnként joghurtos lemosást, pakolást alkalmazunk:

1 evőkanál joghurtba csepegtessünk pár csepp citromot, kevéske mézet és ezzel pár percig simogassuk át a bőrt, majd mossuk le. Ha 1 kávéskanál zabpehely-, vagy lenmagdarát is teszünk a keverékbe, akkor az elegyet pakolásként használhatjuk.

 

Óvatosan a sminkekkel!

A szokásos alapozók általában eltömik a pórusokat, akadályozzák a bőrlégzést, az arcpirosítók, arcfestékek, amennyiben kritikus anyagokat is tartalmaznak pattanásos bőrre nem valóak.

A könnyű, természetes ásványi anyagokat tartalmazó alapozók és gyógyhatású korrektorok (ichtyolos, manuka illóolajos) gyógyítják a gyulladt csomócskákat és egyben védik is a bőrt a felülfertőzéstől, UV-sugaraktól, ezeket azonban csak pontszerűen tanácsos használni.

A hámhiányos friss sebeket azért kell védeni az intenzív napfénytől és a szolárium sugaraitól, mert az UV-sugarak hatására azokon a helyeken barna festékfoltok keletkezhetnek. Fényvédők használatánál figyelni kell arra, hogy ne tartalmazzanak hormonhatású kémiai fényvédőanyagokat, s hogy kőolajszármazékok se legyenek bennük, amelyek elzárják a pórusokat és mallorca aknét okozhatnak.

A nem teljesen kinyomott mitesszerekből, vagy türelmetlenségből idő előtt kinyomott pattanásokból súlyosabb gyulladt bőrképletek alakulhatnak ki, hegek maradnak hátra. A mitesszeres, pattanásos bőrt tanácsos rendszeresen kozmetikussal szakszerűen kitisztíttatni. Tapaszokkal a mitesszereket nem lehet eltávolítani!

Speciális kozmetikumok

A fiatalok problémás bőrére speciális készítmények vásárolhatóak. Az ÖkoTest német fogyasztóvédelmi magazin 2013. évi Kozmetik&Wellness kiadványában a megvizsgált 45 termék 2/3-a nagyon jó és jó minősítést kapott. Örvendetes, hogy valamennyi tanúsított natúr kozmetikum (Logona, Laverra, Martina Gebhard) megkapta a legjobb osztályzatot. Érdemes ezeknek a gyártóknak a termékeit választanunk,

A pattanásos, mitesszeres bőrűek számos cég többféle készítményéből válogathatnak a drogériákban, szupermarketekben: arctisztító gélek, peelingek, tonikok és hidratáló krémek, korrektorok.  A problémás tinédzser bőrre készült kommersz (nem natúr) készítmények összetevői között felfedezhetők a tanúsító szervezetek által kritikusnak tartott szintetikus anyagok: allergiát kiváltható konzerválószerek, a bőrt átjárhatóvá tevő emulgálók, allergizáló mű illatanyagok.

–          Fabulon Tini Tonik:  Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone – erős allergének; Imidazolidinyl Urea – konzerválószerek, szintetikus, allergizáló illatanyagok; Benzophenon-4 fényvédő – hormonhatású; Disodium EDTA – – konzerváló, környezetszennyező, szintetikus illat

–          Balea Soft & Clear Mattierendes Hydro-Gel:  Sodium Acrylates / C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer – környezetszennyező anyag

–          Garnier Pure 3in1 Arclemosó: Tetrasodium EDTA – felerősíti más konzerválószer érzékenyítő hatását, környezetkárosító; Sodium Laureth Sulfate (SLS)- erősen szárító, szintetikus illatanyag, allergiára hajlamosító

–          BEBe anti pickel feuchtigkeitscreme – PEG-emulgáló; Dimetichon=szilikonolaj; PEG-100 g; AcrillatCrosspolymer – lágyító, műanyag; Carbomer – műanyag; Disodium EDTA  – konzerváló, környezetszennyező, szintetikus illat

–          Balea Soft & Clear Mattierendes Hydro-Gel: Sodium Acrylates / C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer

–          Acne herbal oldat: Propylene Glycol – oldószer , tanúsított natúrtermékekben nem engedélyezik

–          SebaMed Clearface Pattanás Elleni Gél pH 5.5: Chloroxylenol – halogénorganikus  anyag, allergizálhat

–          Eucerin DermoPurifyer Hidratáló Arcápoló: Acrylates / C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Phenoxyethanol – konzerváló, Dimethicone

–          Dermafil paszta:  SLS, paraben – konzerváló, allergizálhat

–          Vichy Normaderm  TRI-ACTIV arctisztító: Disodium EDTA  – konzerváló, környezetszennyező, szintetikus illat, Polyethylen

 

A szerző kozmetikus, szakújságíró. A kencefice blog szerzője. 

Kép: dreamstime.com, howtogetrideofacne

 

A cikk az FM PTKF/1230/2015 Zöld forrás pályázat keretében frissült 2015-ben.  .  

 

Tetszett a cikk? Nyomd meg a lenti gombot és támogasd a www.tudatosvasarlo.hu fenntartását egyszeri felajánlással.  Köszönjük!

 

   

 

Legyél Te is a Tudatos Vásárlók Egyesülete büszke támogatója!

A TVE éves támogatói díja 2500 forint. És ezért kapsz egy Tudatos Vásárló Kedvezménykártyát is.

 

 

 

Kattints ide, ha szeretnél 5-15% kedvezménnyel vásárolni a TVE által minősített helyeken.

 

A cikk a Földművelésügyi Minisztérium Zöld Forrás PTKF/1230/2015 jelű pályázat keretében frissült 2016-ban.

 

Szívesen olvasnál még a témában? Tegyél érte Te is! Válaszd a Neked megfelelő formát.

Támogasd a TVE munkáját adománnyal!

Fizess elő egy terméktesztünkre!

Legyél a TVE Támogató tagja vagy Szupertagja!

Ehhez még egy Tudatos Vásárló Kedvezménykártyát is adunk, amellyel több mint 70 jófej helyen vásárolhatsz kedvezményesen!


 

Mi nem csak a „szuperzöldekhez” szólunk! Célunk, hogy az ökotudatos életmód és az ehhez vezető vásárlási szempontok bárki számára elérhetők legyenek, éljen bárhol, bármilyen végzettséggel, bármilyen szemlélettel is ebben az országban.

Tevékenységünk a gyártók támogatásától és reklámoktól mentes, nem fogadunk el termékmintákat tesztelésre, nincsenek céges támogatóink, sem reklámbevételeink. És ezt továbbra is fenn akarjuk tartani.

Ahhoz, hogy olyan ügyekkel foglalkozzunk, amikre nincsen hazai vagy más pályázati forrás nagy szükségünk van olyan magánemberek támogatására, mint amilyen Te is vagy! Lehetőségeidhez mérten emiatt kérünk, támogasd munkánkat rendszeres vagy egyszeri adományoddal.

Ne feledd, a pénzed szavazat!

Támogass minket!

Képezd magad a webináriumainkon!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Válassz hírleveleink közül:*

      Iratkozz fel híreinkre!

      Tippek, tesztek, programok

      Megszakítás