
| Markovics Vera
Tanácsok a pattanásos bőr ápolásához
Régen inkább a kamaszokat jellemezte a pattanásos bőr, ma sok felnőtt is szenved tőle. A tüneteket kezelő következetes bőrápolás mellett a kiváltó okokról sem szabadna megfeledkezni. Íme kozmetikus szakértőnk tanácsai.
A pattanások általában a kamaszkor elején jelentkeznek – van, akinél már 9 éves korban -, amikor a nemi hormonok termelődése megindul. Mivel ez genetikai adottságtól is függ, hasonló életmód és külső feltételek mellett sem egyformán zsíros, pattanásos a kamaszok bőre. A zsíros bőr azonban kedvez a pattanások kialakulásának.
A pattanások kialakulásában számos tényező játszhat szerepet: gyulladt fogak, a szájban lévő fémek, az amalgámtömés, a stressz (pl. vizsgadrukk), az érzelmi állapot (pl. önbizalomhiány), az elfogyasztott ételek (zsíros ételek, túlzott fehérjefogyasztás, hormonokat tartalmazó húsételek, adalékanyagok, ételallergia, finomított szénhidrát – cukor, fehér liszt), a székrekedés, bizonyos gyógyszerek, kozmetikumok vagy épp a mozgáshiány. A pattanásos bőr ápolásánál ezeket a negatív tényezőket is próbáljuk kiküszöbölni.
A vérkeringés javítása (pl. bőrvörösítő pakolásokkal), a méregtelenítés (szaunázás, böjtölés, nyirokstimuláció), a stresszoldás (testmozgás, meditáció, autogén tréning), az étrend ésszerű összeállítása látványosan javíthatja a zsíros, pattanásos bőr állapotát.
Milyen kozmetikumot használjak?
A faggyúmirigyek működésének normalizálásával (de nem kiszárításával!) javítani lehet a zsíros bőrt. Olyan kozmetikumokat érdemes használni, amelyek nem akadályozzák a bőrlégzést és az anyagcseretermékek kiválasztását. Ilyenek a gyulladáscsökkentő növényi kivonatokat (pl. cickafark, citromfű, csipkebogyó, hamamelisz, nyúlszapuka, zsálya) tartalmazó gyengén alkoholos tonikok, aromavizek (boróka, rozmaring, levendula), növényi olajok, emulziók, gyógyvizes kozmetikumok.
Fontos azonban, hogy a kozmetikumok ne tartalmazzanak kőolajszármazékot (paraffin, vazelin), se más komedogén – azaz mitesszerképző, pattanások keletkezését elősegítő – anyagokat. Ilyen pl. Myristyl Myristate, Ceterayl alkohol, Natrium-laurylsulfat, PPG-2- Myrisylpropionat, Isopropyl Myristate, Octyl palmitate, Hexilene glycol.
Figyeljünk a higiéniára
A felülfertőzések, gyulladások elkerülése érdekében nem lehet elhanyagolni a higiéniát.
- Piszkos kézzel nem szabad kapargatni, nyomkodni a bőrt.
- Este és reggel is tisztítsuk meg az arcot.
- Lefekvés előtt mindig el kell távolítani a sminket.
- Kerüljük az intenzívebben szárító szereket (Na-lauryl-sulfat tartalmú mosdószerek, a 20% -nál több alkoholt tartalmazó arcvizek), mert ha a bőrfelszín kiszárad, a pórusokban lévő faggyú nem tud kiürülni, mitesszerek (komedók) keletkeznek, amik könnyen begyulladnak.
- Benedvesített vattalapkára csepegtetett szőllőmagolajjal kiválóan meg lehet tisztítani a bőrt. Utána meleg vízzel is érdemes leöblíteni az arcot!
Így ápoljuk a zsíros bőrt
Többféle zsíros bőrtípus létezik. A száraz érzetű úgynevezett korpás szeboreás bőrt másként kell ápolni, mint az olajosan fénylőt.
Peelingek
A faggyú szabad áramlását gátló száraz szarupikkelyeket rendszeresen el kell távolítani a bőrről. Ez történhet enzimes vagy gyümölcssavas peelinggel. Hidratáló, bőrt puhító emulziókkal meg kell akadályozni kialakulását.
Szemcsés anyagokat tartalmazó radírokkal azonban vigyázni kell, mert könnyen felsérthetik a gyógyuló aknés sebeket.
Pakolás
Anyagcserét fokozó pakolásokkal segíteni lehet a salak- és gyulladáskeltő anyagok eltávolítását a bőr szöveteiből. A csípős paprika kivonata, fahéj, szegfűszeg, rozmaring, gyömbér illóolajok keringés-fokozó hatásúak – ezeket azonban töményen és túl gyakran nem szabad használni.
A tapasztalat szerint szárító olajokat – pl. csipkebogyó-, szőlőmag-, neemolaj – is tartalmazó olajkeverékek csökkentik a zsírtermelést, és összehúzzák a tág pórusokat.
A zsálya, ylang-ylang, rózsafa illóolajok normalizálják a faggyúmirigyek működését.
A szárazérzetű zsíros bőr esetén géleket, gyógyvizes, gyógynövényes hidratálókat, bőrt puhító növényi olajokkal (mogyoróolaj, avokádóolaj) is tanácsos használni.
Házi recept
Javul a bőr állapota, ha időnként joghurtos lemosást, pakolást alkalmazunk:
1 evőkanál joghurtba csepegtessünk pár csepp citromot, kevéske mézet és ezzel pár percig simogassuk át a bőrt, majd mossuk le. Ha 1 kávéskanál zabpehely-, vagy lenmagdarát is teszünk a keverékbe, akkor az elegyet pakolásként használhatjuk.
Óvatosan a sminkekkel!
A szokásos alapozók általában eltömik a pórusokat, akadályozzák a bőrlégzést, az arcpirosítók, arcfestékek, amennyiben kritikus anyagokat is tartalmaznak pattanásos bőrre nem valóak.
A könnyű, természetes ásványi anyagokat tartalmazó alapozók és gyógyhatású korrektorok (ichtyolos, manuka illóolajos) gyógyítják a gyulladt csomócskákat és egyben védik is a bőrt a felülfertőzéstől, UV-sugaraktól, ezeket azonban csak pontszerűen tanácsos használni.
A hámhiányos friss sebeket azért kell védeni az intenzív napfénytől és a szolárium sugaraitól, mert az UV-sugarak hatására azokon a helyeken barna festékfoltok keletkezhetnek. Fényvédők használatánál figyelni kell arra, hogy ne tartalmazzanak hormonhatású kémiai fényvédőanyagokat, s hogy kőolajszármazékok se legyenek bennük, amelyek elzárják a pórusokat és mallorca aknét okozhatnak.
A nem teljesen kinyomott mitesszerekből, vagy türelmetlenségből idő előtt kinyomott pattanásokból súlyosabb gyulladt bőrképletek alakulhatnak ki, hegek maradnak hátra. A mitesszeres, pattanásos bőrt tanácsos rendszeresen kozmetikussal szakszerűen kitisztíttatni. Tapaszokkal a mitesszereket nem lehet eltávolítani!
Speciális kozmetikumok
A fiatalok problémás bőrére speciális készítmények vásárolhatóak. Az ÖkoTest német fogyasztóvédelmi magazin 2013. évi Kozmetik&Wellness kiadványában a megvizsgált 45 termék 2/3-a nagyon jó és jó minősítést kapott. Örvendetes, hogy valamennyi tanúsított natúr kozmetikum (Logona, Laverra, Martina Gebhard) megkapta a legjobb osztályzatot. Érdemes ezeknek a gyártóknak a termékeit választanunk,
A pattanásos, mitesszeres bőrűek számos cég többféle készítményéből válogathatnak a drogériákban, szupermarketekben: arctisztító gélek, peelingek, tonikok és hidratáló krémek, korrektorok. A problémás tinédzser bőrre készült kommersz (nem natúr) készítmények összetevői között felfedezhetők a tanúsító szervezetek által kritikusnak tartott szintetikus anyagok: allergiát kiváltható konzerválószerek, a bőrt átjárhatóvá tevő emulgálók, allergizáló mű illatanyagok.
– Fabulon Tini Tonik: Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone – erős allergének; Imidazolidinyl Urea – konzerválószerek, szintetikus, allergizáló illatanyagok; Benzophenon-4 fényvédő – hormonhatású; Disodium EDTA – – konzerváló, környezetszennyező, szintetikus illat
– Balea Soft & Clear Mattierendes Hydro-Gel: Sodium Acrylates / C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer – környezetszennyező anyag
– Garnier Pure 3in1 Arclemosó: Tetrasodium EDTA – felerősíti más konzerválószer érzékenyítő hatását, környezetkárosító; Sodium Laureth Sulfate (SLS)- erősen szárító, szintetikus illatanyag, allergiára hajlamosító
– BEBe anti pickel feuchtigkeitscreme – PEG-emulgáló; Dimetichon=szilikonolaj; PEG-100 g; AcrillatCrosspolymer – lágyító, műanyag; Carbomer – műanyag; Disodium EDTA – konzerváló, környezetszennyező, szintetikus illat
– Balea Soft & Clear Mattierendes Hydro-Gel: Sodium Acrylates / C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer
– Acne herbal oldat: Propylene Glycol – oldószer , tanúsított natúrtermékekben nem engedélyezik
– SebaMed Clearface Pattanás Elleni Gél pH 5.5: Chloroxylenol – halogénorganikus anyag, allergizálhat
– Eucerin DermoPurifyer Hidratáló Arcápoló: Acrylates / C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Phenoxyethanol – konzerváló, Dimethicone
– Dermafil paszta: SLS, paraben – konzerváló, allergizálhat
– Vichy Normaderm TRI-ACTIV arctisztító: Disodium EDTA – konzerváló, környezetszennyező, szintetikus illat, Polyethylen
A szerző kozmetikus, szakújságíró. A kencefice blog szerzője.
Kép: dreamstime.com, howtogetrideofacne
A cikk az FM PTKF/1230/2015 Zöld forrás pályázat keretében frissült 2015-ben. .
Tetszett a cikk? Nyomd meg a lenti gombot és támogasd a www.tudatosvasarlo.hu fenntartását egyszeri felajánlással. Köszönjük!
Legyél Te is a Tudatos Vásárlók Egyesülete büszke támogatója!
A TVE éves támogatói díja 2500 forint. És ezért kapsz egy Tudatos Vásárló Kedvezménykártyát is.
A cikk a Földművelésügyi Minisztérium Zöld Forrás PTKF/1230/2015 jelű pályázat keretében frissült 2016-ban.
Szívesen olvasnál még a témában? Tegyél érte Te is! Válaszd a Neked megfelelő formát.
Támogasd a TVE munkáját adománnyal!
Fizess elő egy terméktesztünkre!
Legyél a TVE Támogató tagja vagy Szupertagja!
Ehhez még egy Tudatos Vásárló Kedvezménykártyát is adunk, amellyel több mint 70 jófej helyen vásárolhatsz kedvezményesen!