Tanácsok gyógynövények gyűjtéséhez
A boltban készen kapható termékek mellett vagy helyett érdemes saját gyűjtéssel is próbálkozni. Íme néhány tanács, mit, hol és hogyan gyűjtsünk, vagy éppenséggel ne gyűjtsünk.Hol?
A megfelelő lelőhely felkutatásánál az első lépés az, hogy előre tájékozódunk, melyik növényt hol érdemes keresnünk. Ha ez megvolt, és elindulunk a gyűjtőútra, vigyünk magunkkal növényhatározót a felismerés megkönnyítésére!
Lelőhely tekintetében alapvető kritérium a tisztaság. Közvetlenül autóút, műtrágyával és permetezőszerekkel kezelt szántó vagy szemetes mellett, gyomnövényekkel teli helyen ne gyűjtsünk gyógynövényeket!
Fontos szempont még, hogy a keresett növény az adott helyen nagyobb mennyiségben forduljon elő. Erre azért van szükség, mert – amint azt látni fogjuk – a gyűjtés alapvető etikai szabálya, hogy egy helyről a növények legfeljebb negyedét-ötödét gyűjtsük be, biztosítva számukra a túlélés esélyét.
Érdemes a gyógynövényeket minél nagyobb területről, több lelőhelyről begyűjteni, mert így a szennyezettség veszélye is csökken.
Mikor?
A napszak fontos szempont a gyűjtésnél, főleg, ha az adott növényt virágzáskor kell szedni. Legmegfelelőbb a délelőtt, mert délutánra sok virág kifakul, összezáródik; ilyenkor kevésbé lesz jó minőségű a begyűjtött növény.
Időjárás szempontjából legjobb a derült, napos vagy enyhén felhős, szélcsendes idő. Az esős időben gyűjtött növények magukba szívják a nedvességet, hatóanyagaik és aromáik felhígulnak, és szárításuk is körülményesebb.
Virágok: mivel rendszerint a bimbós vagy frissen kinyílt példányok hordozzák a legtöbb hatóanyagot és gyógyerőt, a gyűjtést érdemes a fő virágzás első felére ütemezni. Fonnyadt virágot, fejlődőfélben lévő termést viselő növényt ne gyűjtsünk!
Levelek: virágzás előtt vagy még virágzás alatt gyűjtsük őket, amikor már fejlettek, de még nem öregedtek el. A fák leveleit kifejlett, de még zsenge, halványzöld állapotban érdemes leszedni (áprilistól júniusig).
Gyökerek: mivel a kétnyári és évelő növények tartalékaikat itt tárolják, ezeket a növényrészeket ősz végén, illetve kora tavasszal gyűjtsük.
Hogyan?
- Ügyeljünk a begyűjtött növények épségére! Foltos, gombás, állatok által megrágott, fonnyadt növényeket ne gyűjtsünk!
- Annyit gyűjtsünk be, amennyit biztosan fel is tudunk dolgozni!
- Adott lelőhelyről csak a növények negyedét-ötödét gyűjtsük be!
- Gondoskodjunk arról, hogy az egyes példányoknak reális esélye maradjon a túlélésre: a virágokból, levelekből csak néhányat szedjünk le! Továbbá, csak annyira csonkítsuk meg a növényt, amennyire feltétlenül szükséges – ha például egy cserje virágát vagy levelét gyűjtjük, felesleges letördelnünk az ágait. Az ősszel vagy kora tavasszal kiásott „alvó” gyökerek harmadát-negyedét vágjuk le, a többit temessük vissza! Vastagabb vagy fás szárú növényeknél mindenképp használjunk éles kést vagy metszőollót, hogy ne okozzunk roncsolt, nehezen gyógyuló sérüléseket!
- Ne gyűjtsünk védett területeken – ezeket általában tábla jelzi. A védett növények gyűjtése értelemszerűen tilos, és 2000-től 50 000 Ft-ig terjedő bírságot, vagy akár egy évig terjedő börtönbüntetést is vonhat maga után.
- A növényeket papír- vagy vászonzacskóba gyűjtsük, hogy elkerüljük a befülledésüket, és óvjuk őket a tűző napsütéstől. Harmatos vagy esőáztatta növényeket ne szedjünk, mert körülményes a szárításuk!
- Gyűjtés után minél előbb szállítsuk haza a növényeket, és kezdjük meg a szárításukat, feldolgozásukat!
Kép [cc] isamiga