fbpx

Szúnyogriasztó, kullancsriasztó kisokos: melyiket, hogyan? Gyakori kérdések és válaszok

Nyáron nemcsak a napsütés és a kirándulások ideje jön el, hanem a szúnyogok és kullancsok szezonja is. Hogyan védekezzünk ellenük hatékonyan? Milyen szúnyogriasztót, kullancsriasztót válasszunk, és mire érdemes figyelni a használat során? Melyik nem káros a gyerekre nézve? Ruha alá vagy fölé fújjuk? Mikor mossuk le? Annak érdekében, hogy nyugodtan élvezhesd a természetet, rovarriasztó-kisokosba gyűjtöttük össze a leggyakoribb kérdéseket és válaszokat a témában.

Érnek-e bármit a szúnyogriasztók?

Amennyiben megfelelően választod ki, és a használati utasítás szerint használod, akkor igen, vannak hatékony rovarriasztó szerek.

Melyiket válasszam?

A jelenlegi kutatások és labortesztek eredményei alapján, olyan szúnyogriasztót érdemes választani, ami a DEET, a pikaridin vagy a P-mentán-3,8-diol/citrodiol hatóanyagot tartalmazza. Ugyan mindhárom vegyület biocid (habár a citrodiol az eukaliptuszban is megtalálható), de fontos hangsúlyozni, hogy megfelelő használat mellett biztonságosak.

A teljesen természetes eredetű riasztók kevéssé bizonyultak hatásosnak a teszteken, riasztó hatásuk nem közelíti meg a fent említett háromét, valamint gyorsan el is párolognak, így többször kell őket felvinni a bőrre.

A Tudatos Vásárlóknál azon dolgozunk, hogy a szervezetedben és a környezetedben is kevesebb kockázatos vegyi anyag legyen. Neked annyi a dolgod, hogy a mindennapi vásárlásaiddal jó döntéseket hozz, és aláírásoddal, véleményeddel, figyelmeddel és a teheted, pénzbeli támogatásoddal járulj hozzá a közös sikerhez.

Támogass minket, hogy képviselhessük a fogyasztók érdekeit!

Hogyan válasszam ki a gyerekem számára legmegfelelőbbet?

2 hónapos kor alatt egyik riasztó használatát sem javasolják, ezt követően a DEET és a pikaridin hatóanyag-tartalmú szereket ajánlják. A citrodiol és egyéb természetes illóolajokat tartalmazó szereket inkább 3 éves kor felett javasoltak, hiszen ezek allergizáló hatásúak lehetnek.

A hazai boltokban megvásárolható szúnyogriasztókról készült tesztünket itt találod.

Mit nézzek a címkén?

Elsősorban a hatóanyagot (a fent felsorolt három a leggyakoribb), valamint azt, hogy mekkora mennyiségben található meg a termékben. A fogyasztóvédelmi tesztek alapján 30%-nál magasabb hatóanyag tartalmú készítményre csak speciális, trópusi környezetben lehet szükségünk. A 10-20%-os hatóanyag tartalom bőven elég lehet átlagos, európai környezetben.

4727
Segítettünk, hogy képben legyél a termékekben lévő vegyi anyagok hatásával kapcsolatban?
toxfree szavazás játékok

Köszönjük az idődet, válaszoddal sokat segítettél!

Hányszor kell befújni magunkat vele?

Az egyik legjelentősebb érv a természetes riasztókkal szemben, hogy nemcsak kevésbé hatékonyak a rovarriasztásban, de a hatásuk is nagyon gyorsan elillan. Jellemzően egy órával a bőrre kerülés után, már semmilyen hatásuk nincs. A DEET, a pikaridin és a citrodiol koncentráció mértékétől függően több órán át lehetnek hatásosak. Tehát rovarriasztó használata előtt érdemes mérlegelni, hogy mennyire sokat leszünk kint és mennyire szúnyogos/kullancsos helyen leszünk. Így, ha csak egy rövidebb sétára megyünk, rovarok által nem különösebben kedvelt környezetbe, elegendő lehet a természetes hatóanyagokból készült riasztó, de egy hosszabb kirándulás, vagy nyári kiülős programhoz ajánlottabb lehet a biocid szerek használata. Így tudod a leginkább védeni magad a különböző hatóanyagok túlhasználatától és egészségügyi kockázataitól.

Viszket? Természetes megoldások szúnyogcsípésre

Hogyan kell megfelelően használni?

✓  Csak a szabadon lévő bőrfelületre vagy ruhára fújjuk, ruha alá semmiképp se!

✓ Ne adjuk a gyerekek kezébe, hanem saját tenyerünkről adagoljuk a szert az ő bőrükre, ahova szükséges. A kézfejükre inkább ne tegyünk, mert onnan könnyen bekerülhet a szemükbe és a szájukba.

✓ Ha fújós riasztót használunk, ne beltéren fújjunk vele, hogy mérsékeljük a belélegzés mértéket.

Ha arcra szeretnénk felvinni, akkor először a tenyerünkbe fújjuk, majd a szemet és a szájat óvatosan elkerülve kenjünk szét, a fülek körül is.

✓ Ne használjuk sérült bőrfelületen.

✓  Csak annyit fújjunk, amennyit muszáj és csak annyi ideig legyen rajtunk, ameddig muszáj: a nagyobb adag nem véd hatékonyabban, viszont növeli az egészségügyi kockázatot.

Ne használjuk étel közelében, fújás után és evés, illetve ivás előtt pedig alaposan mossunk kezet.

✓ Ha már nincs szükségünk a rovarok elleni védelemre (vagy a nap végén) a kezelt bőrfelületet szappanos vízzel mossuk le, a kezelt ruhát pedig elkülönítve mossuk ki a következő használat előtt.

Érdemes házi készítésű riasztókat használni?

Helyzettől függően, igen. Illóolajok felhasználásával mi magunk is könnyen készíthetünk rovarriasztó szereket, ám ebben az esetben is néhány dolgot fontos figyelembe venni a használatuk előtt. A természetes növényi olajokat tartalmazó szúnyogriasztók jellemzően néhány óráig hatnak, ezért használatukat rövid sétákra ajánljuk. Az illóolajok közül például a citromfű, a muskátli, a rozmaring vagy a cédrusfa olaja is hatékony lehet a rovarok ellen, de allergiás reakciókat is kiválthatnak. A készítményeket először kis bőrfelületen próbáljuk ki, és csak akkor alkalmazzuk őket rovarok elleni védekezésre, ha nem észleltünk allergiás reakciót. A várandósság első három hónapjában nem ajánlott az alkalmazásuk. (Házi rovarriasztó szer készítéséhez tippeket itt találsz.)

Van értelme a naptejes szúnyogriasztónak?

A naptejjel kombinált szúnyogriasztó használata nem javasolt, mivel a napkrémet érdemes kétóránként újra felvinni a bőrre, a rovarriasztó hatóanyaga így viszont túladagolható.

3820
Segítettünk, hogy kevesebb káros vegyi anyag legyen az életedben?
toxfree szavazás 2

Köszönjük az idődet, válaszoddal sokat segítettél!

Mi a helyzet a rovarriasztó karkötőkkel?

A tesztek alapján nem érdemes ilyesmikre beruházni. Habár ezek az eszközök tényleg tartalmaznak rovarriasztó szereket (megkérdőjelezhető hatékonysággal), egy apró karkötő a csuklón nem tudja az egész testről elűzni a vérszívókat.

Mit tegyek, ha semmit nem akarok magamra fújni?

✓  Viselj zárt cipőt és laza hosszú ujjút, bő szárú nadrágot.

✓  Tűrd be a felsődet a nadrágodba, a nadrágod szárát a zoknidba.

✓  A szúnyogok okozta kellemetlenségek ellen a lakásban jó minőségű szúnyogháló felszerelésével, vagy este a szobában összegyűlt gyenge röpképességű rovarok összeporszívózásával lehet védekezni.

✓  Egy forgó álló ventilátor magas fokozaton képes a szúnyogok jelentős hányadát megakadályozni a leszállásban.

✓  Növényeket is bevethetünk a védekezés érdekében. A szúnyogok kerülnek számos növényt, érdemes ezeket olyan helyekre telepíteni a kertünkben vagy az erkélyen, ahol gyakran tartózkodunk. Ilyen növényeket ültessünk: illatos kakassarkantyú, muskátli, levendula, rozmaring, menta, körömvirág, bazsalikom.

Hasznos linkek

Civilek a káros vegyi anyagok ellen – a ToxFree Life együttműködés 

A Tudatos Vásárlók Egyesülete uniós szinten szeretné elérni, hogy a fogyasztási cikkekbe ne kerülhessenek mérgező anyagok. Az egyesület vezeti a ToxFree Life for All elnevezésű nemzetközi projektet, amely az egészségkárosító anyagok kockázatait csökkentené.

A ToxFree Life for All projektben magyarországi, szlovéniai, csehországi és osztrák fogyasztói szervezetek dolgoznak azon, csökkenjen a fogyasztók káros vegyi anyag kitettsége. A résztvevő partnerszervezetek: a cseh Arnika  és dTest, a szlovén ZPS, az osztrák VKI.  

Az öt partnerszervezet közösen tesztel, egyeztet döntéshozókkal, kampányokat indít és a fogyasztókat segítő oktatási programokat hoz létre. Az együttműködést a Tudatos Vásárlók Egyesülete kezdeményezte és vezeti.

Fotók: Canva.com

EU LIFE logoEM logoToxFree Life logoToxfree LIFE for All projektet az Európai Unió LIFE alapja (LIFE22-GIE-HU-ToxFree LIFE for All, 101114078) és az Energiaügyi Minisztérium társfinanszírozza (Z1230232). A cikkben kifejtett nézetek és vélemények a Tudatos Vásárlók Egyesületének álláspontját képviselik, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió véleményét.

Mi nem csak a „szuperzöldekhez” szólunk! Célunk, hogy az ökotudatos életmód és az ehhez vezető vásárlási szempontok bárki számára elérhetők legyenek, éljen bárhol, bármilyen végzettséggel, bármilyen szemlélettel is ebben az országban.

Tevékenységünk a gyártók támogatásától és reklámoktól mentes, nem fogadunk el termékmintákat tesztelésre, nincsenek céges támogatóink, sem reklámbevételeink. És ezt továbbra is fenn akarjuk tartani.

Ahhoz, hogy olyan ügyekkel foglalkozzunk, amikre nincsen hazai vagy más pályázati forrás nagy szükségünk van olyan magánemberek támogatására, mint amilyen Te is vagy! Lehetőségeidhez mérten emiatt kérünk, támogasd munkánkat rendszeres vagy egyszeri adományoddal.

Ne feledd, a pénzed szavazat!

Támogass minket!

Képezd magad a webináriumainkon!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Válassz hírleveleink közül:*

      Iratkozz fel híreinkre!

      Tippek, tesztek, programok

      Megszakítás