| Markovics Vera
Szépüljünk a kamrából: receptek csipkebogyóból
A csipkebogyóból nyert vizes, alkoholos, olajos kivonatokat és a magolajat a szervezet immunrendszerének erősítésén kívül a bőrápolásban is kiválóan felhasználhatjuk. Tippjeink házi kozmetikához.
Rétjeink, legelőink természetes növényei közé tartozik a csipkebogyó vagy más néven vadrózsabokor. Érett, piros termését a benne lévő egészségvédő anyagok miatt a téli hónapokra minden háztartásba érdemes lenne beszerezni.
Miért jó?
A csipkebogyó legnagyobb mennyiségben C-vitamint tartalmaz. Ezenkívül B1-, B2-, P-, K- és A-vitamin, valamint gyulladáscsökkentő hatású flavonoidok, karotinoid, pektin és szerves savak (pl. alma- és citromsav) is találhatók benne.
A gyümölcs magjaiból és húsából préselt növényi olajokban sok a telítetlen zsírsav (linolsav, és alfa-linolénsav – 33%), amelyek szükségesek a szervezetben történő prosztaglandin képzéshez. A prosztaglandin csökkenti a vér koleszterin szintjét, megakadályozza a vérrögképződést, szabályozza a női ciklust, segíti a sejtek oxigénellátását és a normális keringést.
Az olaj C-vitamint nem, viszont transzretinolsavat tartalmaz, amely az A-vitamin előanyaga. Az A-vitamin közismert antioxidáns, egyben a bőr regenerálódását, hámosodását segítő vitamin. A rutin (P-vitamin) az antioxidatív folyamatok védőfaktora, érfalvédő hatású, csökkenti a hajszálerek törékenységét. Az olaj a benne lévő karotinoid mennyiségétől függően világos sárga, aranysárga színű. A gyümölcs húsából nyert olaj a magasabb karotinoid-tartalomtól rozsdásvörös színű.
Mire figyeljünk?
A finom, gyorsan felszívódó magolajat általában más olajokkal, például mandulaolajjal vagy jojobaolajjal keverik. Pattanásos bőr esetén az olajkeverékekben 20%-nál nagyobb mennyiségben nem javasolják.
Mivel az olaj érzékeny a hőre, fényre, vagyis könnyen avasodik, ezért csak kis üveggel vásároljunk belőle, s minden esetben ellenőrizzük a lejárati időt. Hűvös helyen sötét üvegben tároljuk, és ügyeljünk arra, hogy a kupakot jól becsavarjuk.
Milyen bőrre használjuk?
A csipkebogyót, illetve kivonatait tartalmazó készítmények az érzékeny, rozáceás vagy arra hajlamos bőr kezelésének hatásos szerei. Akinek a lábán érrajzolatok, úgynevezett seprűvénák láthatóak, jól teszi, ha a testápoló készítményeibe búzacsíra-olajjal együtt a csipkebogyó húsolaját is belekeveri.
A natúr kozmetikák a csipkebogyó magolaját bőrtápláló és bőrregeneráló hatása miatt a száraz, érzékeny és öregedő bőrre készült krémeken és pakolásokon kívül a heges és pigmentfoltos bőr kezelésére készített olajkeverékekbe is beleteszik.
A csipkebogyó teával pakolásokat hígíthatunk, és az arcunkat is borogathatjuk.
A szerző kozmetikus, szakújságíró. A kencefice blog szerzője.
Kép [cc] fidgesundheitswissen, wikimedia, naturheilmittel
A cikk az FM PTKF/1230/2015 Zöld forrás pályázat keretében frissült 2015-ben.
A cikk az SZMM támogatásával az „FV-I-10-B-0019 Tanácsadó irodák és klubok működtetése és fejlesztése” című pályázat keretében készült.
Tetszett a cikk? Nyomd meg a lenti gombot és támogasd a www.tudatosvasarlo.hu fenntartását egyszeri felajánlással. Köszönjük!
Legyél Te is a Tudatos Vásárlók Egyesülete büszke támogatója!
A TVE éves támogatói díja 2500 forint. És ezért kapsz egy Tudatos Vásárló Kedvezménykártyát is.