| Tudatos Vásárló
Szennyvíztisztítás másként
Magyarországon a keletkező szennyvizet általában csatornával gyűjtik, aztán több-kevesebb sikerrel kezelik. Kis kertrendezéssel azonban megoldható a házban keletkező szennyvíz otthoni tisztítása, újrahasznosítása.
A szennyvíz kezelésének kétféle módja van, az egyik a decentralizált, a másik a centralizált rendszer. A centralizált rendszer hátránya, hogy a nagy területen keletkező szennyezést egyetlen területre összpontosítja, ahol fokozott terhelésnek teszik ki a környezetet. Emellett kiépítése, üzemeltetése is rendkívül drága. A korszerű ártalmatlanítás lényege a decentralizált, környezetbarát tisztítási módszer alkalmazása. Ennek egyik típusa a nád-gyökérzónás szennyvíztisztítás, amely ott tisztítja meg a szennyvizet, ahol az keletkezik. Népszerű eljárás szerte a világon.
Hogy működik?
A kertes házak esetében kialakítható módszer alapeleme egy 60 cm mély, vízzáró fóliával bélelt medence, amely apró kaviccsal van telerakva, majd náddal, gyékénnyel beültetve. A rendszer mintájának a folyók kavicságyát tekinthetjük, ahol a kavicságyban élő baktériumok végzik a lassan átszűrődő víz tisztítását, a szerves komponensek eltávolítását. Ezt tetézi a nád és gyékény munkája, amely révén a rendszer a szervetlen szennyeződés jelentős részét is feldolgozza.
A technológia energiaszükséglet nélkül üzemel, kihasználva a természetes folyamatokat. A növény (nád, gyékény) gyökérzetével biztosítja a talaj porozitását és a tisztítás oxigénigényét. Az eljárás előnyeihez tartozik még, hogy alacsony karbantartási és üzemeltetési költségei mellett nincs szükség gépészeti berendezésekre, sem elektromos energiára. Jelentős különbség a hagyományos szennyvíztisztítókkal szemben az esztétikai értéke: belesimul a természetbe és a tájba.
Tipp: Ha a szennyvízben fekália is van, 5-6 m2/fő területű tavat kell kialakítani. Az ilyen rendszerekkel a központi tisztítóműveknél jobb tisztítás érhető el. Engedélyezése 500 m3 / év várható kibocsátás alatt jegyzői hatáskör, amennyiben lakossági célú a szennyvízkibocsátás és szikkasztásra vagy gyökérzónában elszivárogtatásra kerül a tisztított víz.
Forrás: Zala termálvölgye Fenntartható földhasználati ötlettár kézikönyv
Tetszett a cikk? Nyomd meg a lenti gombot és támogasd a www.tudatosvasarlo.hu fenntartását egyszeri felajánlással. Köszönjük!
Legyél Te is a Tudatos Vásárlók Egyesülete büszke támogatója!
A TVE éves támogatói díja 2500 forint. És ezért kapsz egy Tudatos Vásárló Kedvezménykártyát is.