Samponszappan vagy szilárd sampon – melyiket válasszam?
Fenntartható, zöld, környezetbarát megoldásokat ajánlunk a legmegbízhatóbb forrásból. Takarítás, tisztítás, spórolás témában Tóth-Zerényi Katával, a Zöldbolt munkatársával összegyűjtöttük a leggyakoribb vásárlói, fogyasztói kérdéseket, amik csak náluk a boltban elhangzanak. A mosás és takarítás után most a kozmetikumok világába kalauzolunk. A hulladékmentes hajmosás úttörői a szilárd állagú samponok. Samponszappan, szilárd sampon – mit kell róluk tudni, melyik mire jó?
Akár samponszappan, akár szilárd sampon, kevesebb a hulladék
A folyékony samponokkal a legnagyobb baj talán az, hogy töménytelen műanyag hulladékot termelünk velük. A szilárd sampon és a samponszappan is környezetbarát megoldás, mivel leggyakrabban minimális papírcsomagolásban kapható. A folyékony samponokat kizárólag műanyag csomagolásban árusítják. A papír, ha a megfelelő hulladékgyűjtőbe kerül, újrahasznosítható, a folyékony samponok palackja viszont – attól függően, milyen típusú műanyagból gyártották – nem minden esetben az.
A műanyag flakonos samponok kiváltására ma már könnyen találsz alternatívát. Egyre nagyobb a választék, de érdemes tisztában lenni a különböző szilárd állagú samponok tulajdonságaival.
Samponszappan
A samponszappanok korábban jelentek meg a polcokon. Ezek tulajdonképpen valódi szappanok, azaz valamilyen zsiradék elszappanosításával készülnek. Növényi olajok közül a hajra például nagyon jó hatással van a kókusz-, és a ricinusolaj. Mint minden szappan, a samponszappan is habzik vízzel találkozva, nem kell pluszban habzóanyagot hozzá keverni. A folyékony samponok habzását leggyakrabban az SLS – a csomagoláson sodium laurylsulphate, nátrium-lauril-szulfát néven láthatod – okozza, ami potenciális bőr-, és szemirritáló hatású. A samponszappanoknál nem kell tartanod ettől az összetevőtől.
Ahogy a szappanoknak általában, a samponszappanok kémhatása is lúgos, amely jelentősen eltér a fejbőr alapvetően enyhén savas kémhatásától. Ajánlott ezért a szappanos hajmosás után ecetes vagy citromsavas öblítést végezni. Fél liter vízbe általában elegendő 1-2 evőkanál ecet vagy 1 teáskanál citromsav, de ha szükségesnek érzed, emeld az ecet/citromsav mennyiségét. Öblítéskor ne felejtsd el becsukni a szemed!
Akkor válaszd a samponszappant, ha:
- a hagyományos samponok, vagy a szilárd samponok szárították a hajad/fejbőröd,
- mindenképpen el szeretnéd kerülni az SLS-t,
- olcsóbb megoldást keresel,
- tudsz hagyni egy kis időt átállás után a fejbőrödnek, hogy megszokja az új típusú sampont. Ha ezt megvárod akár csökkenhet a hajmosások száma is, hiszen a fejbőröd “fellélegzik” a korábbi mesterséges habzóanyagok hatása alól.
Szilárd sampon
A szilárd samponok valamilyen hozzáadott habzóanyagot tartalmaznak. Vásárlásnál érdemes odafigyelni, hogy biztosan SLS-mentes változatot vegyél meg! Mivel kémiailag ezek nem szappanok, kémhatásuk emiatt nem lúgos, nem szükséges utánuk a savas öblítés. A habzóanyag mellett tápláló összetevőket, vagyis növényi olajokat és vajakat, esetleg agyagokat tartalmaznak. Környezetet kevésbé terhelő, és bőrbarát habzóanyagok közé tartozik a Sodium Cocoyl Isethionate, amely egy kókuszból készült gyengéd tenzid, illetve a Decyl Glucoside, ami gyümölcscukor alapú.
Akkor válaszd a szilárd sampont, ha:
- nem szeretnél pepecselni a savas hajöblítéssel,
- ugyanazt az élményt keresed, mint a folyékony samponnal, de műanyagmentesen,
- nem szárította ki soha sampon a fejbőrödet.
Tudatos Vásárlók top 3 szempont vásárláskor:
- A „zöld fogyasztás” nem lesz elég a környezeti krízis enyhítésére, a Tudatos Vásárlók Egyesületénél hangsúlyozottan a fogyasztáscsökkentésben látjuk a kiutat.
- Vásárlóként fontos, hogy felismerjük, ha nem valódi megoldással, csupán greenwashinggal etetnek bennünket. Honnan tudod felismerni, mi zöldre festés és mi nem az?
- A csomagolási hulladék problémájára önmagában nem elég, ha a csomagolás újrahasznosítható. a szelektív hulladékgyűjtés ugyanis nem elég eredményes Magyarországon. Rendszerszintű megoldásokra van szükség: a zárt újrahasznosítási rendszerek és a hatékony betétdíjas visszaváltórendszerek kialakítása jelenthet választ.
Miért bízz az ökocímkében?
Ha a hatékonyság mellett számodra is fontos a környezettudatosság is, érdemes az EU ökocímkét (EU Ecolabel) és országonkénti megfelelőit, például a magyar Környezetbarát Termék, német Blauer Engel (Kék Angyal) vagy a skandináv Nordic Ecolabel (Hattyú) minősítést keresned a csomagoláson.
Ezeket az ökocímkéket csak azok a termékek kaphatják meg, amelyeknek kedvezőtlen környezeti hatásaik jelentősen kisebbek, mint a hasonló célt szolgáló termékeké. További előnyük sok más címkével szemben, hogy a kritériumokat jogszabályban rögzítik, és független szakértők folyamatosan ellenőrzik, vagyis a védjegyet nem a gyártó adja magának.
Képek forrása: Zöldbolt, canva.com
A cikket az Energiaügyi Minisztérium KFSF/27/2022 szerződése társfinanszírozta. A Green&Safe LIFE-styles projektet az Európai Unió LIFE alapja támogatja. Azonosító: ENV GIE HU000622 Green&Safe LIFE-styles.