| Tudatos Vásárló
Rizs – több mint nyolcezer éve esszük
Míg Ázsiában már közel 8000 éve a rizs a legfontosabb táplálék, az utóbbi időben az egész világon nagyon népszerűvé vált. Az előrejelzések szerint a hántolt rizs iránti igény 2035-re 25%-kal nő a jelenlegihez képest, a népességnövekedés és a magasabb kalóriabevitel miatt.
A rizstermesztést gyakran Ázsiához kötjük, azonban a rizs számos fajtája megterem a világ több mint 80 országában, így Magyarországon is. A legtöbb farmer a fejlődő országok kistermelőjeként gazdálkodik, és csak kis mértékben részesülnek a világ rizskereskedelmének bevételeiből. A Fairtrade rendszerben a rizs és egyéb gabonafélékre kialakított szabványok lehetővé teszik, hogy a termelők számukra kedvezőbb megállapodásokat kössenek.
Tények a Fairtrade rizsről
-
Hozzávetőlegesen egy tucat rizsfajtát listáztak Fairtrade minősítéssel. Ilyen például a vietnami ragacsos rizs, a thaiföldi jázmin rizs vagy a pakisztáni hosszú szemű rizs.
-
A Fairtrade gazdálkodók mintegy 17.200 hektáron termesztenek rizst, többnyire Thaiföldön, Indiában és Egyiptomban, valamint Kambodzsában, Laoszban, Mianmarban és Srí Lankán.
-
A termelők 12.000 tonna Fairtrade minősítésű rizst adtak el 2013-14-ben, így a Fairtrade prémium révén 316.300 euró bevételhez jutottak.
-
A rizstermelők átlagosan 2.1 hektáros, nagyjából három futballpályányi területen gazdálkodnak.
A Fairtrade hatása a kistermelőkre
A rizs termesztése és kereskedelme a gabonafélékre kialakított Fraitrade szabványoknak megfelelően zajlik. Azon kistermelők érdekeit képviseli, akik termelőszövetkezetekbe tömörültek, hogy közösen értékesítsék a terményeiket. Ezeket a szövetkezeteket demokratikus módon a tagok irányítják, akik így kedvezőbb alkupozícióba kerülnek.
Tetszett a cikk? Szívesen olvasnál még a témában?
Támogasd a www.tudatosvasarlo.hu fenntartását egyszeri felajánlással. Köszönjük!
Indiában vannak olyan Fairtrade termelők is, akik szerződéses termelőszövetkezeteket hoztak létre, azonban még nem alakították ki a demokratikus működési formát. Ezek a gazdálkodók egy közvetítő szervezetnek adják el a terményeiket, amely támogatja őket abban, hogy a szövetkezeteiket kistermelői Fairtrade szervezetekké alakítsák.
A Fairtrade prémium azt az összeget jelenti, amelyet a kereskedők fizetnek a termelőknek a kialkudott eladási áron felül.
Kizárólag akkor jelenhet meg a termékek csomagolásán a Fairtrade megjelölés, amennyiben érvényesülnek a Fairtrade szabvány előírásai. A Fairtrade prémiumból származó bevételeket a közösség javára fordítják pl. termelékenység növelése, környezetvédelem.
A Fairtrade rendszerben minimum felvásárlási ár van a rizsre is. Ha egy kereskedő Fairtrade rizst szeretne árulni, el kell fogadnia ezt a minimum árat abban az esetben is, ha a piaci ár alacsonyabb. A prémium és a minimum ár régiónként, valamint rizsfajtánként változik és rendszeresen felülvizsgálják. Ebben a rendszerben segítséget nyújtanak a kistermelőknek, hogy hosszú távú kereskedelmi partnereket találjanak, valamint különböző témájú képzéseket szerveznek számukra.
A “hagyományos” rizstermesztés kihívásai
A rizs világpiaci árából származó bevétel gyakran a legszerényebb megélhetést is alig biztosítja. Az alacsony világpiaci ár mellett tovább ront a helyzeten, hogy a fejlett országokban a nagyüzemi termelőket támogatják. A kistermelők gyakran adósságot halmoznak fel a vetőmag és a műtrágya beszerzése, a termőterület növelése miatt. A Fairtrade gazdálkodók azonban 60%-ig terjedő előfinanszírozást igényelhetnek.
Az ültetési időszakban sok feladatot kézzel végeznek, így a megfelelő eszközök beszerzése hatékonyabbá teheti a munkát. Az aratást követően gyakran a betakarított rizs 10-30 %-a vész kárba a nem megfelelő raktározás, valamint az eszközök hiányossága miatt. Ezért a gazdálkodók gyakran kénytelenek azonnal alacsony áron értékesíteni a terményeiket, ahelyett, hogy kivárnák a kedvezőbb piaci viszonyokat.
A Fairtrade gazdálkodókat tréningeken készítik fel, hogyan tudják hatékonyabbá tenni a munkafolyamataikat. A Fairtrade prémiumot pedig megfelelő eszközökre és tárolási lehetőségek kiépítésére is fordíthatják.
A kiszámíthatatlan időjárás szintén nagy kihívást jelent a kistermelőknek. A rendszeres árvizek és a szikesedés következtében termelésre alkalmatlanná válhatnak a folyók deltatorkolatai Vietnamban, Bangladesben, Mianmarban. Más területeken az aszály és a vihar károsíthatja a termést.
Mindez nem csak kistermelők millióinak a megélhetését veszélyezteti, hanem az élelmiszerellátást is. A Fairtrade program részeként felkészítik a kistermelőket a klímaváltozás hatásaira, például ellenállóbb rizsfajtákat ismertetnek meg velük.
Tudtad-e?
-
A rizs 90%-át Ázsiában termesztik, és ott is fogyasztják el. Ugyanakkor fontos élelmiszer lett a Közel-Keleten, Afrikában, Amerikában és a Csendes-óceáni térségben is.
-
India és Kína a két legnagyobb rizstermesztő és -fogyasztó ország, míg Kína a legjelentősebb importőr, addig India a legfontosabb rizsexportőr.
-
Jelentős rizsexportőr Thaiföld, Vietnam, Amerikai Egyesült Államok és Pakisztán.
Forrás: International Fairtrade
Kép: pixabay.com
Szívesen olvasnál még a témában? Tegyél érte Te is! Válaszd a Neked megfelelő formát.
Támogasd a TVE munkáját adománnyal!
Fizess elő egy terméktesztünkre!
Legyél a TVE Támogató tagja vagy Szupertagja!
Ehhez még egy Tudatos Vásárló Kedvezménykártyát is adunk, amellyel több mint 70 jófej helyen vásárolhatsz kedvezményesen!