A fogyasztók keresik a jó minőségű, környezetet kímélő módon előállított, közelről szállított élelmiszereket, amelyek megbízható forrásból származnak. A lakosság fenntartható forrásból származó (bio, helyi) élelmiszerhez számos hagyományos (boltok, kiskereskedelmi láncok egységei, piacok) vagy újszerű színtereken juthat hozzá (webáruházak, közösségi gazdaságok, bevásárló közösségek, ún. termelői piacok).
A hatóságok és a tanúsító szervezetek mellett a vásárlók, közösségek, civil szervezetek is képesek tenni annak érdekében, hogy érdekeik védve legyenek, nőjön a fogyasztói bizalom, és javuljon a fenntarható minták életképessége közép és hosszú távon.
Létezik mindennek egy nemzetközi módszertana, részvételi minőségbiztosítás, angolul participatory guarantee system (PGS), elsősorban biotermelők és biotermékek minősítésére, de hiszünk abban, hogy a módszer más fenntartható élemiszer-közösségekben is sikerrel alkalmazható, mint például a közösségi mezőgazdálkodás keretében.
Több ezer ökológiai termelő és a fogyasztó vesz részt PGS kezdeményezésben ma a világon. Bár részletes módszertan és folyamat eltérő lehet, a legfontosabb elemek és jellemzők konzisztensek maradtak világszerte.
A PGS nagykövete az IFOAM – Organics International, a biogazdálkodók nemzetközi szövetsége. Oldalunk nagyon sok a tartalom, útmutató, leírás, videó és oktatóanyag található, elsősorban angol nyelven. Akit érdekel a téma, ajánljuk megtekintésre a következő kisfilmet is:
A Tudatos Vásárlók Egyesület 2015-2016 folyamán több alakalommal tartott előadást, workshopot és képzést a részvételi minőségbiztosításról. A képzési alkalmak során
(1) beszélgettünk a minőségbiztosítás fontosságáról;
(2) megismertettók a PGS rendszerét és elveit;
(3) tanultunk az adott témához kapcsolódó szakmai elvárásokról, legyen szó akár piacról, szupermarketről, beszerzési közösségről;
(4) megfogalmaztuk pár közös értéket, előre vetítük, mi alapján kell a közösségnek megfogalmazni a saját értékrendjét, amihez minden csatlakozó tartani tudja magát;
(5) megterveztük, hogy hogyan lehet megtenni az első lépéseket a “mechanizmus” kiépítésére.
A képzési program anyagait, módszertanát, menetrendet, előadásokat és hasznos eszközöket a Módszertani kézikönyv és eszközcsomag tartalmazza. Regisztráció után letölthető, és bárki szabadon felhasználhatja, ha feltünteti forrásként a Tudatos Vásárlók Egyesületét. Kérdésekkel a TVE bármelyik elérhetőségén kereshettek minket.
Az inforgafika az IFOAM anyagainak felhasználásával készült.
„Részvételi minőségbiztosítás a fenntartható élelmiszerfogyasztásért” című programunkat a Norvég Civil Alap támogatja.Tetszett a cikk, szeretnél még több akciót? Nyomd meg a lenti gombot és támogasd a www.tudatosvasarlo.hu fenntartását egyszeri felajánlással. Köszönjük!
Legyél Te is a Tudatos Vásárlók Egyesülete büszke támogatója!
A TVE éves támogatói díja 3000 forint. És ezért kapsz egy Tudatos Vásárló Kedvezménykártyát is.
Kattints ide, ha szeretnél 5-15% kedvezménnyel vásárolni a TVE által minősített helyeken.