| Tudatos Vásárló
Pénzköltés tudatosan: vond be a gyerekedet is!
Rengeteg pénzügyi döntést hozunk naponta, legyen az egy egyszerű bolti bevásárlás vagy egy nagyobb kiadás. Ez évente több ezer ilyen döntést jelent. Nem mindegy, hogy milyen példát mutatunk ezzel a gyerekeinknek, hiszen ők tőlünk tanulnak el mindent. Bemutatunk néhány ötletet, amivel pénzügyi tudatosságra nevelhetjük őket.
A pénz értéke
Az okos pénzügyi döntések ott kezdődnek, hogy tudjuk mi az, ami fontos nekünk. Próbáljátok meg eldönteni a családdal, hogy mi a fontos számotokra, milyen értékek szerint szeretnétek élni, és ehhez igazítani az életviteleteket, a költekezéseiteket, nem pedig fordítva. Biztos meg tudtok hozni néhány egyszerű kompromisszumot.
Szükségletek és igények – mi a különbség?
A kiadásaink egy részével a mindennapi szükségleteinket elégítjük ki, másik részével pedig a nem létszükségletű igényeinket. Ez az egyszerűnek tűnő megkülönböztetés néha igenis bonyolult lehet még a felnőtteknek is, a gyerekeknek pedig még inkább. Épp ezért, érdemes otthon beszélgetni a szükségletekről és igényekről, és arról, hogy a ti családotokban melyik csoportba konkrétan milyen dolgok tartoznak. Jó esetben ezzel elejét veheted a bolti “nekem ez kell” típusú hisztinek, vagy a karácsonyi és születésnapi 20 tételes kívánságlistának.
Az ajándékok értéke
Közösen beszéljétek meg egy legfelső összeget, ami felett nem vásároltok ajándékot másoknak. Beszélgessetek az ajándékozás értékéről, a saját kezűleg készített ajándékokról vagy akár arról, ha egy közös élménnyel, az együtt töltött idővel ajándékozzátok meg egymást. Nem mindig a drága ajándékok okozzák a legnagyobb örömet.
Vond be őket a tervezésbe
Vond be a gyerekeket az őket érintő kiadások megtervezésébe. Így segíthetsz, hogy jobban átlássák a költségeket. Tervezzétek meg együtt az iskolakezdés előtti nagyobb kiadásokat, legyen beleszólásuk a döntésekbe, legyen felelősségük. A legnehezebb rész valószínűleg a költségvetés megtervezése lesz. Ha sikerült ebben megegyeznetek, írjátok össze mire lesz szükség az iskolakezdéshez, és együtt próbáljatok költségcsökkentő megoldásokat keresni pl. mi az amiből jó lesz a használt, megöröklött is, és miből kell feltétlenül újat venni.
Tanuljanak meg takarékoskodni
A legkönnyebben úgy tanulunk meg takarékoskodni, ha a saját pénzünket kell beosztanunk. Ha már elég idősek a gyerekek, bátorítsd őket, hogy vállaljanak diákmunkát nyáron vagy hétvégente. Így jobban megtanulják, hogy mennyit is ér a pénz, és a fáradtságos munkával szerzett keresetüket jobban megbecsülik majd. Így már könnyebben különbséget tudnak tenni az igényeik és a szükségleteik között.
Jótékonykodjatok
Válasszatok ki közösen egy szervezetet, egy jótékony ügyet vagy akár egyetlen rászoruló embert, akit támogatni fogtok. Akár az időtöket szánjátok rá a segítésre, vagy valamilyen tárgyat vagy pénzt adományoztok, a gyerekek látni fogják, hogy az anyagi javak mennyire mást jelenthetnek különböző élethelyzetben lévő embereknek. Az ami számára mindennapi dolog, másnak milyen sokat jelenthet, és fordítva.
Forrás: newdream.org
Kép: pixabay.com
Tetszett a cikk, szeretnél még több akciót? Nyomd meg a lenti gombot és támogasd a www.tudatosvasarlo.hu fenntartását egyszeri felajánlással. Köszönjük!
Legyél Te is a Tudatos Vásárlók Egyesülete büszke támogatója!
A TVE éves támogatói díja 2500 forint. És ezért kapsz egy Tudatos Vásárló Kedvezménykártyát is.