| Sebestyén Éva
Passzív ház, szennyvíztisztító, árvízszimulátor – egy cseh oktatóközpontban jártunk
A TVE munkatársai és önkéntesei a brnoi Open Garden-ben jártak. Az irodaként működő passzív ház és interaktív oktatópark saját szennyvíztisztítóval, esővizes WC-vel rendelkezik – igazi zöld paradicsom. Önkéntesünk beszámolója következik sok-sok fotóval!
Kevés környezetvédő szervezetnek adatik meg a lehetőség, hogy kézzelfogható módon mutassa be az érdeklődők számára, mi fán terem a fenntartható életmód. A brnoi NadacePartnerství azonban kivételes helyzetben van: egy passzívház és egy modern, interaktív oktatópark szerencsés tulajdonosaiként a környezetbarát megoldások élő példájaként szolgálnak.
Az Open Garden – nevével ellentétben –nemcsak egy kert, hanem egy olyan komplexum, amely magába foglalja az irodaként funkcionáló passzívházat, valamint a környezeti nevelési programok helyszínéül szolgáló kertet.
Az épület a környezetbarát építészet mintapéldája, amely már külső megjelenésén is látszik. A nagy felületű ablakok és az automatikus árnyékoló rendszer felelős azért, hogy a napfény télen-nyáron optimális mennyiségben melegítse fel a szobákat, a tetőt borító napelemek pedig biztosítják a villamosenergia-ellátást.
Természetesen az épületen belül is a legmodernebb fenntartható megoldásokkal találkozunk, melyekről infótáblák is tájékoztatnak. A lámpákat szenzorok kapcsolják le, amikor nincs rájuk szükség, így soha nem marad feleslegesen égve a villany. A hűtő-fűtő rendszert geotermikus energia működteti, a WC-k öblítését pedig esővízzel oldják meg.
A ház kertjében egy kis halastó található, amely nemcsak hangulatelemként szolgál, hanem funkciója is van: az itt található ökoszisztéma segít feldolgozni az épületben keletkező szennyvizet.
Az épület kertje a környezeti nevelés színtere. Egy tizenkét állomásból álló oktatópark kapott itt helyet, ahol a gyerekek (vagy akár felnőttek) játékos módon megismerkedhetnek a különböző környezetvédelmi fogalmakkal, alapelvekkel és módszerekkel. A táplálékláncot például egy fából készült ökológiai piramis szemlélteti, sarkain egy-egy domborműbe foglalt képviselőjével valamely állatfajnak.
A mesterséges folyó a vízgazdálkodás és az árvízhelyzet kezelésének rejtelmeibe vezet be. A szerkezet elemei mozgathatóak, így változtatható, hogy a víz milyen irányba, milyen intenzitással folyjon. A gyerekek akár csapatokba osztva is játszhatnak vele, elterelve, felduzzasztva és megállítva a folyót.
A kémlelőnyílással ellátott tárolók belseje olyan vetítőket tartalmaz, melyek segítségével belenézhetünk a természetben zajló folyamatokba. Az egyik szerkezethez tartozik egy kamera is, amely 60 percenként készít egy képet a kert egy bizonyos pontjáról, mi pedig ezeket a képeket nézhetjük végig a kémlelőnyílásban. Néhány perc alatt áttekinthető, mi is történik környezetünkben.
Az épület tetejét olyan zöldövezetté alakították, melyen a napenergia jelentőségét bemutató eszközök kaptak helyet. Van itt kőből és fából készült kerti szék, amely a napsütés hatására melegszik, de a körbe állított tükrök segítségével be is foghatjuk a napfényt, mellyel elindíthatunk egy ún. Crookes-féle fénymalmot, melyben a kis lapátok a fény hatására forognak.
A szélenergia szemléltetésére három szélmalmot állítottak fel a kertben. Ezek azonban nemcsak a légmozgás hatására indulnak el, hanem akár a hozzájuk kapcsolt, fából készült biciklikkel is mozgathatóak.
A végére pedig jutott hely egy kis geográfiának is. A kontinenseket ábrázoló padok szintén mozgathatóak, így a klimatikus zónák kialakításával is játszani lehet.
Az irigylésre méltó komplexum fejlődése azonban nem áll meg. Az oktatópark mellett új kert épül, ahol a növénytermesztés és az állattartás rejtelmeibe vezetik majd be az érdeklődő városlakókat.
Tetszett a cikk? Nyomd meg a lenti gombot és támogasd a www.tudatosvasarlo.hu fenntartását egyszeri felajánlással. Köszönjük!
Legyél Te is a Tudatos Vásárlók Egyesülete büszke támogatója!
A TVE éves támogatói díja 2500 forint. És ezért kapsz egy Tudatos Vásárló Kedvezménykártyát is.
A cikk a Making cities resilient: chance of urban areas in Central European Countries programunk keretében készült. A projektet az International Visegrad Fund támogatja.
A videó a Földművelésügyi Minisztérium Zöld Forrás PTKF/1230/2015 jelű pályázat keretében készült 2016-ban.