
Panoráma Ökokert. Közösségi gazdaság Fóton okrával és pazar kilátással
Nagy munkában vannak, épül az új fóliasátor, hamarosan indítják a harmadik szezont a Panoráma Ökokertben. Kocsis Kinga és húgai idén már 80 családnak termelnek organikus zöldségeket a fóti Öreghegyen közösségi gazdaságukban. A klímaváltozás őket is komoly nyomás alá helyezi, próbálkoznak a nyári hőséget jobban tűrő növényekkel, például olasz saláta félékkel, de az ismeretlen zöldségeket nem mindig könnyű bevezetni a vásárlókörben. Az emberi tényező összességében nagyon motiváló – mondják, ezért is dolgoznak közösségi gazdaságként.
Idén harmadik szezonját kezdi a Panoráma Ökokert. A három testvér által működtetett fóti közösségi gazdaság 2025-ben 80 családot lát el vegyszermentes zöldségekkel. A kosarakba a zöldségeken túl gyógy-és fűszernövények, mikrozöldek és okra is kerül.
Idén már megvan az áhított taglétszám is: 80 családnak fognak szállítani 4 átadó pontra, de érdemes feliratkozni a várólistájukra. Az idei év tartogat kihívásokat is, már most sejtik, hogy a vízhiány problémát okozhat nekik a hegy tetején a meleg nyári hónapokban. Készülnek a tagoknak újdonságokkal is, idén debütál az okra, azaz hölgyujj a kosarakban, és a tagok kérésére megpróbálkoznak nyáron a hagyományosabb saláták termesztésével is.
A közösségi mezőgazdálkodás egy olyan együttműködés, amelyben egy gazdálkodó és vásárlói alkotnak közösséget, hogy így segítsék egymást. A hosszú távú elköteleződésért cserébe a termelők biztos megélhetést, a fogyasztók pedig megbízható helyről származó, jó minőségű, egészséges, helyi élelmiszert kapnak.
Gazdaság a fóti Öreghegyen
A Panoráma Ökokert a fóti öreghegy tetején a gyönyörű kilátásról kapta a nevét. Az elhelyezkedése ökológia szempontból is fantasztikus, hiszen természetvédelmi terület mellett fekszik, egy erdővel határolt részen. A környező érintetlen réteken él a védett fóti boglárka (egy kék lepke) és a környék rengeteg gyógy- és fűszernövénynek adnak otthont Kinga, az alapító nagy örömére.
A gazdaság teljes területe 1,5 hektár, aminek a felső részén Kinga háza és kertje található. Itt szeretnének kialakítani egy bemutató és gyógynövény kertet. A zöldség kertészeti rész a terület lenti részén található. Itt közel 7000 m2-en termesztenek zöldségeket, amiből 2000 m2-en éppen most épül az új fóliasátor.
Kinga és testvérei biointenzív gazdálkodást folytatnak, azaz kis területen 30-40 féle zöldséget termesztenek egy szezonban, vegyszermentesen, az ökológia gazdálkodás alapelveit követve. Kinga okleveles gyógynövény technológus képzést is végzett, így a gyógy- és fűszernövények is kiemelt szerepet kapnak a kertben, védőnövényként és permetszerként is használják őket.
A külkereskedelemtől a közösségi gazdálkodásig
Kinga közgazdászként végzet és eredetileg külkereskedelemmel és külföldön búvárkodással, csoportok szervezésével foglalkozott. Kereste a lehetőségeket arra, hogy tiszta, vegyszermentes élelmiszert adhasson családjának, így ismerkedett meg a Zsámboki Biokert zöldségdoboz rendszerével és vezetőjével, Matthew Hayes-szel. Ahogy beljebb került a bio életformába, egyre nőtt az érdeklődése és a lelkesedése a téma iránt, és 2013-ban elvégezte Gödöllőn az Ökogazdálkodási és Ökoturisztikai szakértő képzést.
2015-ben a fiatal gazda pályázatnak köszönhetően vett egy tanyát a Nógrád megyei Szanda külterületén, ahol 10 hektáron vegyes gazdálkodásba kezdett. Már akkor érezte, hogy a növénytermesztés áll legközelebb hozzá. 2019-ben kezdett zöldségdobozokat szállítani barátoknak és ismerősöknek, és 2 szezonon keresztül működtette ezt a rendszert Szandáról.
2021-ben családi okok miatt eladta a szandai tanyát és visszaköltözött Fótra, ahol 2023-ban kezdett el gazdálkodni, immár a testvéreivel. Időközben elvégezte a Tudatos Vásárlók Egyesületének képzését a közösségi mezőgazdálkodásról, és az új területen már ebben a formában kezdték el értékesíteni a megtermelt vegyszermentes zöldségeiket.
A testvérek az első szezonban 15-20 családot láttak el, tavaly már 42-őt, és idén 80 körüli taglétszámra készülnek.
„Már nem mennék vissza semmi mást csinálni, pedig nyilván sokkal könnyebb dolgot is csinálhatnék, és sokkal több pénzt is kereshetnék” – mondja Kinga nevetve. „De átalakultak a prioritások, ma már sokkal fontosabb számomra, hogy a munkámnak kézzel fogható eredménye van és hogy kialakult egy közösség körülöttünk. Az emberi tényező engem nagyon motivál.”
Munkamegosztás a kertben és azon kívül
Kinga két húgával kezdett újra a gazdálkodásban 2023-ban. Ő vezeti a kertet, készíti a vetéstervet, és viszi a tagokkal kapcsolatos adminisztrációt. Noémi a „kert lelke”, ő a kozmetika világából érkezett, de évek óta tanulja nővérétől a biokertészkedés csínját-bínját, és ő az, aki minden idejét a kertben tölti. Ingrid, a harmadik testvér, marketing szakközgazdászként a kert kommunikációjáért és online jelenlétért felel, és ő biztosítja és menedzseli a Dunakeszin található átadópontot is.
A lányok mellett van egy fix alkalmazott és a nyári szezonban beugrós segítők is érkeznek. A kerti munkát a MATE gyógynövény szakáról érkező gyakornokok is segítik, és egy alapítvány önkéntesei is szoktak kijárni a kertbe.
A tagoknak is van lehetőségük szorgoskodni a kertben, ők főleg a palántázásban és a magvetésben szeretnek segédkezni. Az önkéntes alkalmak mellett évente általában 3 kertlátogatást is szerveznek, de a környező galagonyás és turbolya mezőre is vezetnek gyógynövény túrákat a közösség tagjainak.
Ismert és ismeretlen zöldségek a kosarakban
A tagok kedvence a paradicsom, a paprika és a padlizsán, de népszerűek a salátafélék, a sárga- és a görögdinnye is. Kinga és testvérei minden évben próbálnak új zöldségeket megismertetni a tagokkal, tavaly debütált a cikória és a rügybrokkoli, az idei újdonság pedig a hölgyujj, vagy más néven okra lesz.
Nem mindig könnyű az új, ismeretlen zöldségeket bevezetni – avat be a nehézségekbe Kinga. Próbálkoztak például olasz saláta félékkel, amik jobban bírják a nyári hőséget, de a tagok nem annyira kedvelték ezeket a „noname” salátákat. Most idén megpróbálják a hagyományosabb fajtákat az erdő által árnyékolt kertrészen megtermelni.
A melegedő klíma miatt náluk egyre nagyobb kihívás a vízhiány és a vízgazdálkodás, a hegy tetején ezzel is kell számolniuk. Az is igaz viszont, hogy az átalakuló szezonok miatt tavaly már májusban tudtak cukkinit adni a tagoknak.
Mit kapnak a Panoráma Ökokert közösségi tagjai?
- A szezon idén májusban indul, 33 szállítás lesz december közepéig.
- Heti zöldségdobozok kis vagy nagy méretben.
- Átvétel 4 helyszínen: Fót, Szentendre, Dunakeszi és Budapest 14. ker.
- Egy évben 30-40 féle zöldsége, ami a fajta variációkkal eléri akár a 80-at is. Elsősorban főzhető dolgok, olyan mennyiségben, hogy ne kelljen mellé vásárolni.
- Fűszernövények: bazsalikom, menta, citromfű, oregánó szálasan és cserépben is, mikrozöldek.
- A dobozokban bio gyümölcs kóstoló, amit külön meg is lehet rendelni egy partner biogazdától.
- Lehetőség van minimális cserére az átadópontokon bevezetett „vidd és fogd” dobozoknak köszönhetően.
- Gazdaságlátogatás évente több alkalommal is.
Ha szeretnél csatlakozni
A 2025-ös szezonra már betelt a tagság, de érdemes felvenni a kapcsolatot Kingáékkal és feliratkozni a várólistára a hello@panoramaokokert.hu email címen. Ha szeretnél többet megtudni a Panoráma Ökokertről, nézd meg a gazdaság weboldalát, Facebook vagy Instagram oldalát.
Képek: Panoráma Ökokert
Ez a tartalom a Rebooting the food system projekt keretében, az Európai Unió pénzügyi támogatásával valósult meg. A projekt tartalmáért kizárólag a Tudatos Vásárlók Egyesülete vállal felelősséget, az nem tükrözi feltétlenül az Európai Unió álláspontját.