| Tudatos Vásárló
Zab, köles, árpa – őszi receptek gabonából
Őssszel nem nehéz idénynövényekből főznünk, hiszen roskadásig vannak a pultok a piacokon. Bemutatunk néhány egyszerűen elkészíthető ételt, amelyek energiát, melegséget adnak, rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok.
Miért pont idénynövények? Mert,
- az idénynövényeket nem kell távoli országokból, többezer kilométer távolságból importálni, megspórolva így a hosszú szállítás okozta környezetszennyezést,
- az idényzöldségek és -növények vásárlásával a helyi termelőket támogatod,
- az idényüket élő zöldségeket és gyümölcsöket nem kell mesterséges szerekkel és mesterséges fénnyel mesterségesen érlelni, nem kell éretlenül leszedni, “mert majd úgyis megérik a hosszú út alatt”,
- a természetes körülmények között termett zöldségben és gyümölcsben több a tápanyag, vitamin.
Ha érdekel, milyen zöldségeknek-gyümölcsöknek van itt a szezonja, nézz be ide!
Miért pont gabonák? Mert,
a gabonafélék és a belőlük készített ételeknek nagy szerepe van az energia-, és szénhidrátbevitelben, hozzájárulnak a szervezet fehérje-, valamint vitamin- és ásványi anyag szükségletének biztosításához. Ráadásul ezek a receptek is biznoyítják, nem kell feltétlenül húst ennünk ahhoz, hogy energiával telinek érezzük magunkat.
Árpaleves lencsével
Hozzávalók:
- 200 g vörös lencse,
- 80 g árpagyöngy,
- 2 sárgarépa,
- 150 g zellergumó,
- 2 vöröshagyma,
- 2 gerezd fokhagyma,
- szurokfű,
- borsikafű,
- babérlevél,
- 8-9 dl víz (vagy zöldségleves alaplé),
- 300 g paradicsom vagy 1 dl paradicsomlé,
- petrezselyemlevél,
- 2 evőkanál almaecet (elhagyható).
Elkészítés: Az átválogatott lencsét és árpát áztassuk be éjszakára, reggel friss vízben tegyük fel főni. Eközben a zöldségeket vágjuk apróra, a fokhagymát törjük össze. Másfél órai főzés után gazdagítsuk a levest a vörös lencsével, zöldségekkel, paradicsommal, és ízesítsük tetszés szerint. További 15 perc alatt készre főzzük. Tálaláskor szórjuk meg apróra vágott petrezselyemmel, ízesítsük almaecettel. Tejföllel is savanyíthatjuk.
Zöldséges kölesleves
Hozzávalók 6 adaghoz:
- 8 dl víz (vagy zöldségleves alaplé),
- 1,3 dl köles,
- fél fej rózsákra szedett karfiol,
- 1 durvára vágott sárgarépa,
- 1 karikára vágott szárzellerlevél,
- 2 összenyomott fokhagymagerezd,
- rozmaring,
- kakukkfű,
- bazsalikom,
- borsikafű,
- 150 g szeletelt erdei gomba,
- 3 karikára vágott újhagyma,
- 3 evőkanál olaj
Elkészítés: Gyakori kevergetés mellett pirítsuk meg a gombát az olajon. Adjuk hozzá a kölest, kavargassuk tovább 2-3 percig, majd öntsük fel vízzel. A hagyma kivételével minden zöldséget és fűszert adjunk hozzá. Kis lángon, fedő alatt főzzük további 15 percig. Az apróra vágott hagymát tálaláskor szórjuk a tetejére.
Tönkölybúza laposka
Hozzávalók:
- 100 g tönkölyliszt,
- 2 dl víz, só,
- 1 evőkanál szezámmag (elhagyható),
- 1 evőkanál olaj
Elkészítés: A vizet apránként keverjük a liszthez. Pihentessük egy óráig, majd adjuk hozzá a sót, a szezámmagot és az olajat. Formázzunk belőle diónyi korongokat, majd lapítsuk 2-3 mm vékonyra. Előmelegített, vastag falú serpenyőben süssük meg mindkét oldalát. Tálaláskor megkenhetjük apróra vágott fokhagymával, lágy sajttal, tejföllel, de magában is finom.
Zabpelyhes sütemény
Hozzávalók:
- 300 g zabpehely,
- 8 evőkanál darált dió,
- 6-8 evőkanál méz,
- 6 evőkanál olaj,
- mazsola (elhagyható),
- 1 liter víz,
- a tetejére 2 reszelt alma és fahéj
Elkészítés: Összekeverjük a sütemény hozzávalóit. Ne lepődjünk meg, nagyon hígnak tűnik! Fél óráig állni hagyjuk. Sütőpapírral kibéleljük a tepsit, és előforrósítjuk a sütőt. A masszát a tepsibe öntjük, majd a tetején elrendezzük az almát. Bőségesen megszórjuk fahéjjal, majd 30 perc alatt készre sütjük.
Akkor jó, ha a teteje ropogós, a széleinél és alul fényes, kissé áttetsző. Ha szétesne, fogyasszuk kanállal.
Képek: rachidlamzach