| Radovics Rita
NoPack: Megnyílt az első magyarországi csomagolásmentes bolt és kávézó
Az október 1-én nyílt budaörsi boltban, amely egyúttal kávézó is, nincs felesleges csomagolóanyag. Mindenki a saját dobozába, üvegébe vagy kosarába teheti a megvásárolt élelmiszert. A tulajdonosok hitvallása, hogy egy előre eltervezett vásárlással nem csak élelmiszert és csomagolóanyagot, de pénzt is spórolhatunk. Képes beszámoló a helyszínről.
Nyugat-Európában már találkozhattunk a zéró hulladék mozgalommal, illetve a csomagolásmentes üzletekkel. A tudatosvasarlo.hu korábban már hírt adott a legismertebb berlini Original Unverpakt boltról valamint a hasonló szellemiségű belgiumi boltról, amely nemrég nyílt Leuvenben.
A budaörsi noPack is hasonló elven működik:
1. Hozd Magaddal a tárolóedényed (vagy vásárolj a boltban befőttesüveget/vászonzsákot)!
2. Válaszd ki a terméket!
3. Töltsd meg a számodra szükséges mennyiséggel!
4. Méresd le!
5. Fizesd ki!
5+1. Legközelebb se felejtsd el magaddal hozni a tárolóidat!
Az első magyarországi üzletben, Budaörsön 2015 október elsejétől várják a vásárlókat. A noPack nem csak a bevásárlás helyszíne, de a hangulatos üzlet kávézóként is üzemel, ahova be lehet ülni egy kávéra, teára, vagy a közeli pékségben készült friss-ropogós croissont-ra. A tervek szerint franchise rendszerben további noPack bolt nyitása várható a jövőben.
A bolt vezetőjét kérdeztük, az ötletről, készülődésről, termékekről.
Milyen típusú termékeitek vannak?
A kínálat széles: zöldség, gyümölcs, méz, lekvárok, tésztafélék, péktermékek mellett többféle kávé, tea, csoki, fűszer, magvak, aszalványok, keksz és naturkozmetikum közül is választhatnak a vásárlók.
Csak bio termékeket árultok?
A kínálat nem csak minősített bio termékekből áll, de törekszünk a vegyszermentes, ellenőrzött gazdálkodásokból származó termékek használatára, így van bio és fair trade termékünk is. Mivel fontosnak tartjuk az egészséges életmódot, nem árulunk kristálycukrot vagy cukorkaféléket, helyette erotritet, xilitet lehet kapni a boltban.
Lisztek közül is a válogatott minőséget részesítjük előnyben pl. kiralybuzaliszt, kukoricaliszt. Jó hír, hogy hamarosan érkezik a hazai rizsliszt is.
A nem minősített bio terméknél, hogy tudjátok ellenőrizni a vegyszermentességet?
Fontosnak tartjuk, és ezért lehetőségeink szerint igyekszünk vegyszermentes termékeket beszerezni. Mi leginkább a gondosan megválogatott termelőkbe és forgalmazókba vetett bizalomban hiszünk.
Honnan érkeznek a termékek?
A legtöbb terméket 50 kilométeres körzetből szerezzük be. A péksütemény Budaörsről érkezik, a zöldség és a méz 50 kilométeres körzetből. Viszont a fair trade csokoládét már „egy kicsit” messzebbről Columbiából hozatjuk be.
Hogy viszonyultak a termelők ahhoz az igényetekhez, hogy csomagolás nélküli, ömlesztett árut szeretnétek?
Változóan, de végül is az lett partnerünk, aki hozzánk hasonlóan gondolkodik.
Hogy ösztönzitek a vásárlókat arra, hogy tényleg vigyenek magukkal dobozt/szatyrot, és ne helyben vegyék meg, ha anyagilag mégis megtehetik?
Mivel a kávézó miatt közösségi tér leszünk, fontosnak tartjuk a kommunikációt, a közvetlen kapcsolatot, beszélgetést a vásárlókkal. Ezek során az elveinket is szeretnénk átadni nekik.
Mennyibe kerül a boltban a doboz és a szatyor?
A vászonszatyor mérettől függően 300-500ft. Az üvegek pedig szintén mérettől függően 80-200ft között kaphatók.
Milyen árkategóriájú bolt vagytok?
A piac es biobolt között helyezzük el magunkat.
Miért pont Budaörsöt választottátok?
Itt élünk, itt a legjobb a helyismeretünk, ismerjük a közösséget, a családokat és az igényeiket. Itt vagyunk otthon.
Néhány adat a mindennapi fogyasztásunkról
– A világon naponta 500 millió műanyag szatyor kerül forgalomba, Magyarországon ugyanez a szám 1,5 millió.
– A hazánkban keletkező kommunális hulladék mennyisége 500 kg/fő/év, amelynek jelentős része csomagolóanyag.
– A hazai kommunális hulladéknak csak mintegy 14%-a kerül újrahasznosításra, 6% hulladékégetőbe, 80% pedig lerakásra.
– A világon évente megvásárolt élelmiszer 30%-a végzi hulladékként. Ez közel 1,3 billió tonna élelmiszerhulladékot jelent éves szinten, amely négyszerese a 868 millió éhező ember élelmiszerszükségletének.
– Európában 89 millió tonna élelmiszerhulladék keletkezik évente.
– Magyarországon évente 1,8 millió tonna ételt dobunk a kukába, ez háztartásonként mintegy 100 kg kidobott ételt jelent.
– A kidobott élelmiszerrel nem csupán csak a konkrét terméket pazaroljuk el, hanem azzal együtt az annak előállításához felhasznált erőforrásokat – energiát, vizet, termőterületet – is.
– Ha az élelmiszerpazarlás egy képzeletbeli ország lenne, akkor ezt az országot a világon csak Kína és az USA előzné meg a szén-dioxid-kibocsátás mértékében.
Cikket és a fotókat köszönjük Radovics Ritának, a TVE önkéntesének!
Kép: nopack, Radovics Rita
Tetszett a cikk? Nyomd meg a lenti gombot és támogasd a www.tudatosvasarlo.hu fenntartását egyszeri felajánlással. Köszönjük!
Legyél Te is a Tudatos Vásárlók Egyesülete büszke támogatója!
A TVE éves támogatói díja 2500 forint. És ezért kapsz egy Tudatos Vásárló Kedvezménykártyát is.
A cikk a Making cities resilient: chance of urban areas in Central European Countries programunk keretében készült. A projektet az International Visegrad Fund támogatja.