
| Tudatos Vásárló
Nőnap: hóvirágot ne!
Hóvirág helyett ajándékozzunk Nőnapra például gyöngyikét – szól a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) felhívása.
A hóvirág (Galanthus nivalis L.) hazánk közkedvelt és jól ismert növénye. Gyakran még hófoltok között, február második felétől áprilisig virágzik. Nálunk jellemző termőhelyei a középhegységi gyertyános-tölgyesek és bükkösök, hegy- és dombvidéki, patakparti égerligetek és a síkvidéki folyóinkat kísérő ligeterdők.
Szitén védett és gyűjtéssel veszélyeztetett látványos tavaszi növényünk a kakasmandikó, a májvirág, a szártalan kankalin, a tavaszi csillagvirág fajok, a tavaszi tőzike, a farkasboroszlán, a kárpáti sáfrány, a tarka sáfrány, a kockásliliom és az erdei ciklámen.
Hóvirág helyett nárcisszal, jácinttal, tulipánnal, vagy más, virágüzletekben, kertészetekben kapható, nem védett növényekkel lepjük meg a hölgyeket Nőnap alkalmából – javasolja a környezetvédelmi és vízügyi miniszter, Fodor Gábor. A hóvirág 2005. szeptembere óta tartozik az Európai Unió, s így Magyarország védett növényei közé.
A napokban a nemzeti parkok megerősített természetvédelmi őrszolgálata is kiemelten figyel a védett növényekre a népszerű kirándulóhelyeken.
A védetté nyilvánítást megelőzően Magyarországon évente több millió tő hóvirágot szakítottak le – javarészt a nemzeti parkok védett területeiről – és adtak el Nőnap környékén. Volt olyan terület, ahol a családok vasárnapi sétája során leszedett egy-két csokor tüntette el e kedvelt vadvirágot. A hazai hóvirág-állomány fennmaradását azonban leginkább az ipari módszerekkel folytatott gyűjtés veszélyeztette. A hagymák gereblyével, földgyaluval történő begyűjtésével évente hatalmas mennyiséget vittek el a hazai termőterületekről. Ez esetben a talaj feltúrásával, bolygatásával az élőhely egésze is sérül. A hóvirág számos élőhelyén erősen meggyérült, és tömeges termőhelyén a szedése nem gyors kipusztuláshoz, hanem a faj elkorcsosuláshoz vezet. Mivel a gyűjtők a legszebb szálakat szakítják le, csak a kisebbek, csúnyábbak érlelhetnek magot, így a populáció genetikai állománya lassan leromlik. Így például a Budai-hegység megmaradt hóvirágai feleakkorák, mint a Vértes eldugott völgyeiben élő példányok.
A növényfaj leszedése vagy tövestől való kiásása természetvédelmi bírságot von maga után. Természetvédelmi értéke szálanként 10 000 Ft, tövestől való kiásás esetén azonban már fennáll az elpusztítás ténye, ekkor háromszoros a büntetés. Ha a természetkárosítás tömeges és a védett élő szervezet pénzben kifejezett értéke eléri a 100 000 Ft-ot, az már a bűntett elkövetését is kimeríti. Ezt már 10 tő károsítása vagy 4 tő elpusztítása is megvalósítja. Aki ezt megteszi, 3 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.
Nőnapra hóvirág helyett javasolhatók a kertészetekből, virágboltokból beszerzett
- jácintok
- nárciszok
- tulipánok
- sáfrányok
- csillagvirágok
- kankalinok
- körcsinek
- gyöngyikék
- téltemető
- kockás liliom.
Forrás: KvVM
Kép [cc] Astrid Photography, k’nash