Nézd meg térképen, hol lehet ősgabonából készült lisztet, kenyeret, tésztát kapni!
Ha ősgabonából, azaz tönköly, alakor vagy tönke búzából készült kenyeret, lisztet vagy tésztát akarunk kóstolni, akkor most már elég egyetlen térképen körülnéznünk.
Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) ezen kívül egy listában összegyűjtötte, hol tudunk tanusított biogazdálkodásból származó ősgabona termékeket venni.
Fogyasztóként segíthetjük is az adatbázis bővülését: ha ismersz olyan termelőt, pékséget, boltot vagy webshopot, ahol ősgabona termékeket lehet vásárolni, a kutatóintézet örömmel várja az információkat az omki@biokutatas.hu címen.
Miért fontosak az ősgabonák?
A klímaváltozás már most hatással van arra, milyen termelési módszerekkel és mi (lesz) termeszthető Magyarországon. A hosszan tartó aszályok vagy a hirtelen lezúduló csapadék egyaránt stresszt jelent a növények számára.
A tájfajták nagy előnye, hogy nem azonos az egyes egyedek génállománya, változatos a populáció, azaz gyakorlatilag minden kalász más. Emiatt az ellenállóképességük együttesen nagyobb a stresszhelyzetekkel szemben. Ezért tartjuk fontosnak, hogy a termesztésből kiszorított tájfajták és ősi gabonák visszakerüljenek a köztudatba.
Mik azok az ősgabonák?
Az ősgabonák, másnéven pelyvás gabonák közül a legismertebb a tönköly (Triticum spelta L.), a tönke (Triticum turgidum subsp. dicoccum Schrank) és az alakor (Triticum monococcum L. subsp. monococcum). Utóbbi az az egyszemű búza, amit az ember először körülbelül 12 ezer évvel ezelőtt vont termesztés alá. Amikor megjelent az ipari mezőgazdaság és a vegyszeres gazdálkodás, ezek a gabonafajták gyakorlatilag teljesen eltűntek az európai mezőgazdaságból. Csupán néhány helyen termesztik őket, például Erdélyben és bizonyos közép-ázsiai területeken.
Az ősbúzák nem a most ismert búza régi típusai, hanem teljesen külön gabonafajták.
Közös célunk
A Tudatos Vásárlók Egyesülete az ÖMKi-vel és az AgriKulti Kft-vel a DIVINFOOD nemzetközi projekt keretein belül alulhasznosított gabonák és hüvelyesek termesztését és fogyasztását támogatja a termőföldtől a konyháig.
Célunk
- az alulhasznosított gabonák és hüvelyesek fogyasztásának ösztönzése,
- a fogyasztói szokások felmérése,
- új növényi alapú receptek kidolgozása,
- a rövid értékláncok szereplőinek összekapcsolása és a tudásmegosztás,
- új üzleti modellek kidolgozása.
Hüvelyes kisokos. Így lesz a bab, lencse, csicseriborsó könnyű, emészthető étel
Helló ősgabonák, helló hüvelyesek!
A következő években sokat foglalkozunk majd az elfeledett vagy kevéssé termesztett gabonák és hüvelyesek népszerűsítésével. Hogy olyan fajták kerüljenek a tányérunkra, amelyek elbírnak a klímaváltozás kihívásával is. Kövessétek oldalunkat a friss hírekért, #divinfood!
Képek forrása: Tudatos Vásárlók/ canva.com
A projekt az Európai Unió Horizon 2020 kutatási és innovációs programja támogatja, a 101000383 számú támogatási szerződés alatt. A projektet a francia Nemzeti Mezőgazdasági, Élelmezési és Környezetvédelmi Kutatóintézet, az INRAE koordinálja.